sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zespół SHALOM

Serdecznie zapraszamy na pierwszy w tym roku Koncert Hawdalowy do Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu: 27 lipca 2013, sobota, godz. 21:49. Synagoga pod Białym Bocianem.

Zachęcamy do bliższego poznania części bogactwa kultury żydowskiej poprzez muzykę oraz do udziału w niezwykłym koncercie. W sobotę 27 lipca o godzinie 21:49 w Synagodze pod Białym Bocianem wystąpi zespół SHALOM.

Zespół Shalom powstał w Poznaniu w 2000 roku przy Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Izraelskiej z potrzeby prezentowania kultury żydowskiej mieszkańcom Wielkopolski. Od tamtej pory, dzięki niesłabnącemu zainteresowaniu tematem i olbrzymiemu sukcesowi artystycznemu, grupa koncertuje w całej Polsce. Członkami zespołu są wykształceni i pełni pasji muzycy, którzy z sentymentem i zaangażowaniem podchodzą do muzyki żydowskiej, nadając jej własny, pogodny charakter. Zespół wykonuje instrumentalne i legendarne melodie klezmerskie, które są świetnie znane szerokiej publiczności, lecz tym co wyróżnia zespół spośród innych, jest ponadczasowa i autorska interpretacja starych i nowych żydowskich pieśni, śpiewanych na głosy w języku hebrajskim.

Zdecydowanie nie jest tradycyjnym zespołem klezmerskim. Przypomina raczej trupę teatralno – muzyczną, która funduje swoim odbiorcom niezapomniane show.

Artyści występują w „sztetlowych” stylizacjach, a muzyka przeplatana jest pogodnymi anegdotami dotyczącymi kultury żydowskiej.

 

Zespół w składzie:

 

Bogusław Łowiński – śpiew

Jagoda Kram – śpiew

Leszek Kotlicki – klarnet

Artur Banaszkiewicz – skrzypce

Henryk Łukaszewski – akordeon

Andrzej Laskowski – bass

 

www.shalom.gpe.pl

 

www.simcha.art.pl

www.proarte.org.pl

www.facebook.com/festiwalsimcha

 

 

Bilety do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 9, Wrocław oraz na godzinę przed koncertem.

 

20 zł ulgowe/30 zł normalne – przedsprzedaż.

25 zł ulgowe/35 zł normalne – na godzinę przed koncertem.

 

Koncerty Hawdalowe organizowane od wielu lat przez Fundację „PRO ARTE 2002” zagościły na stałe na kulturalnej mapie Miasta Spotkań. Odwołują się bezpośrednio do tradycji żydowskiej. Hawdala, to uroczyste zakończenie szabatu i jednoczesne rozpoczęcie nowego tygodnia. Most między tym, co święte a codziennością. Koncert rozpocznie się tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zaraz po zakończeniu szabatu.

 

Cykl Koncertów Hawdalowych zainaugurowany został w grudniu 1999 r. występem „Ostatniego Klezmera RP” Leopolda Kozłowskiego i wrocławskiego Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Dzięki takim inicjatywom, synagoga stała się wyjątkową salą koncertową.

Organizator:

Fundacja „PRO ARTE 2002”

 

Współorganizatorzy:

Agencja Art&Business

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział we Wrocławiu

 

Mecenat:

Gmina Wrocław

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

 

Z pozdrowieniami,

Agata Szakiel