niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zębowice – Zembowitz: Żołnierze świętego Floriana

Bycie rzeczywistą wspólnotą procentuje każdego dnia. Wiedzą o tym w Radawiu. A znakomitym przykładem jest działalność miejscowych strażaków-ochotników. Tamtejsza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej obchodzi właśnie 140. urodziny.

Sebastian Sikora, prezes OSP Radawie, mówi, że za początki zorganizowanej działalności strażaków-ochotników na ich terenie przyjmuje się 1875 rok. To wtedy wybuchł pożar w miejscowym pałacu (wybudowany w miejscu drewnianego rycerskiego zamku w latach 1848-52 według projektu mistrza Rocha, ucznia znanego architekta, jednego z najwybitniejszych twórców klasycyzmu w Prusach, Karola Fryderyka Schinkla). Mieszkańcy błyskawicznie się zorganizowali. Pożar ugaszono. Zauważono jednocześnie, że razem można więcej. – I tak zostało do dzisiaj – mówi Sebastian Sikora.

Zaangażowanie w Radawiu od dawna dostrzegane jest na zewnątrz. Miejscowa OSP już od kilku lat jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To oczywiście zasługa umiejętności i zaangażowania druhów z Radawia. Nie można jednak nie zauważyć również wsparcia zębowickiego samorządu. Najlepszym przykładem jest chociażby „urodzinowy prezent”.

Ponad 5 mln zł przeznaczyła w tym roku gmina Zębowice na inwestycje. Lwią część tej sumy pochłonie budowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Wygospodarowano jednak również pieniądze dla strażaków. – Podjęliśmy w samorządzie decyzję o przeznaczeniu prawie 470 tys. zł na zakup nowego wozu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Radawie – mówi Waldemar Czaja, wójt Zębowic. – Do naszych pieniędzy dołożył się Zarząd Wojewódzki OSP w Opolu oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. I udało się.

W przedostatnią sobotę sierpnia w Radawiu odbyła się uroczystość przekazania strażakom nowego wozu strażackiego. Jednocześnie mercedes będący w posiadaniu OSP Radawie (rok temu dostali go od zaprzyjaźnionej gminy Birkenfeld w Niemczech) został przekazany strażakom z OSP Knieja.

Uroczystym przemarszem strażaków do parafialnego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęły się uroczystości w Radawiu. Proboszcz ks. Józef Mucha podziękował strażakom za ich bezinteresowną służbę. – Dopóki mamy tylu odważnych, zdolnych ludzi, nie jest źle. Ten kraj nie zginie – mówił podczas kazania.

Po uroczystości w kościele, zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, odbyła się odprawa jednostek OSP. Meldunek odebrał uczestniczący w uroczystościach wiceminister spraw wewnętrznych Stanisław Rakoczy. Następnie wozy strażackie zostały poświęcone przez opolskiego kapelana strażaków ks. prof. Jerzego Urbana i ks. Józefa Muchę. Najlepsi z najlepszych zostali odznaczeni medalami za zasługi dla pożarnictwa. Nie zabrakło oczywiście podziękowań i gratulacji. Roman Kolek i Tomasz Kostuś z Zarządu Województwa Opolskiego zwrócili uwagę na działalność drużyn młodzieżowych OSP. Gabriela Buczek, przewodnicząca rady gminy, podziękowała za bezinteresowność przy pracach remontowych prowadzonych w budynku OSP w Radawiu.

Tomasz Miarecki

Wśród najlepszych

W lipcowym opiniotwórczym samorządowym rankingu „Rzeczpospolitej” wyróżniającym najgospodarniejsze gminy, najlepiej dysponujące swymi finansami i najracjonalniej inwestujące, w kategorii gmin wiejskich, na 1576 gmin, gmina Zębowice zajęła 37. pozycję w Polsce i 3. miejsce na Opolszczyźnie. Za to w rankingu tej samej gazety Innowacyjne Gminy Wiejskie uplasowała się na 50. miejscu w kraju i na 3. miejscu na Opolszczyźnie.