sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zębowice: Szanować chleb

W tym roku sierpień był bardzo uroczysty w gminie Zębowice, bowiem trwające od piętnastego do osiemnastego Dni Zębowic połączono z obchodami 125-lecia miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i dożynkami gminnymi. Miły to był czas dla lokalnej społeczności i samorządu, także dlatego, że w najbardziej prestiżowym, ogólnopolskim rankingu „Rzeczpospolitej” na najlepiej zarządzane gminy, na 1576 gmin Zębowice zajęły 68. lokatę w kraju, drugą na Opolszczyźnie. A w kategorii najbardziej innowacyjnych gmin wiejskich uplasowały się na siódmej pozycji w Polsce, pierwszej w województwie opolskim. To wielki sukces, gdyż pod względem dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca gmina Zębowice jest na ostatnim miejscu w województwie opolskim.

– Poświęcimy dzisiaj korony żniwne, symbol wielkiego wysiłku i pracy rolników, a przecież w łacińskim przysłowiu koniec wieńczy dzieło – mówił m.in. podczas nabożeństwa dożynkowego ksiądz proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Zębowicach Paweł Piotr Zając. – To zwieńczenie całego trudu i ofiary rolników. Błogosławimy te korony i przyniesiony tutaj chleb – znak wielkiego trudu rolników.

Po mszy korowód dożynkowy tradycyjnie przemaszerował na zębowickie boisko, gdzie starostowie dożynkowi przekazali chleb Waldemarowi Czai, wójtowi gminy Zębowice. – Dzięki ciężkiej pracy rolników możemy dzisiaj jeść ten chleb – podkreślał wójt. – Niektórzy nie szanują chleba, ale w Zębowicach jest inaczej. Teraz rozkroimy chleb na małe kawałeczki i każdy spróbuje, jak smakuje bochen z tegorocznych zbiorów. Od wieków już wiadomo, że gdyby nie rolnik, to nie mielibyśmy co jeść, ale wiemy również, że między rolnikiem a konsumentem stoi pośrednik. Teraz, w XXI wieku, wydawałoby się, że powinniśmy pracę rolnika wspierać, a on otrzymuje za zboże najniższe ceny, jakie można sobie wyobrazić. W sklepach jest tylko drożej, a praca rolnika nie jest właściwie doceniona. Za ten trud i pracę naszym rolnikom serdecznie dziękuję. Dziękuję też wszystkim, którzy wiele godzin poświęcili na zrobienie wspaniałych koron żniwnych, dziękuję sponsorom, dzięki którym możemy dzisiaj tak wspaniale świętować, i tym, którzy są anonimowi, a tak bardzo napracowali się przy organizacji naszego święta.

Starostą dożynek był rolnik Piotr Sobczyk, który ma 18 ha ziemi, a ogółem gospodaruje na 46 ha. Ma 56 sztuk bydła, opasów i trzodę chlewną. Starościna Dorota Jędrzej gospodaruje na 8 ha, specjalizując się w hodowli trzody chlewnej.

Podczas dożynek wręczono honorowy dyplom obywatela Zębowic Bernhardowi Serwuschokowi, który urodził się tutaj, kocha tę ziemię i często wspiera przedsięwzięcia miejscowego samorządu.

Podczas dożynek można było podziwiać wystawę maszyn rolniczych, rozstrzygnięto wiele konkursów, a przede wszystkim kulturalnie radowano się do późnych wieczornych godzin, także dzięki występowi zespołu „Dialog” i na zabawie tanecznej.

S.G. (TS)