wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zdrowa żywność, produkt lokalny i tradycja

W najbliższą Niedzielę Palmową (14 kwietnia br.) już po raz piętnasty Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zaprasza na imprezę pod nazwą Tradycje Stołu Wielkanocnego. Impreza ta od kilku lat składa się z dwóch bloków: pierwszy to prezentacja potraw, dekoracji i obrzędów wielkanocnych, drugi – prezentacja i kiermasz produktów lokalnych z okolic Marcinowic i obszaru LGD Ślężanie.

Prezentacja stołów to niezwykle barwna impreza. Na kilkudziesięciu stołach znajduje się wszystko to, co wyciąga się na śniadanie wielkanocne z koszyków ze święconką i co przygotowuje się na stoły wielkanocne. A koszyki świąteczne to nie żadne miniaturki, ale tradycyjne kosze, w których znajduje się „prawdziwe” jedzenie dla całej, wielopokoleniowej rodziny. I czegóż tam nie ma… Kolorowe pisanki, wykonywane tradycyjnymi technikami, prawdziwy chleb, wędzone wędliny, baranki z ciasta albo z masła, chrzan, babki, kołacze, sól i wiele innych produktów, w zależności od tradycji rodzinnych bądź regionu, z którego pochodzą gospodynie przygotowujące prezentację. I, mimo że tradycje już się wymieszały, to jednak różnice są nadal widoczne – palmy mają różne kształty i kolory, góralki czadeckie nadal wkładają do koszy tzw. dzwonki soli. Inne ciekawostki znajdziecie Państwo sami, kiedy odwiedzicie tę najsmaczniejszą imprezę. Tegorocznym gościem będzie m.in. Krzysztof Bigus, uczestnik programu Master Chef, mieszkaniec gminy Marcinowice, który znalazł się w minionej edycji w TOP 5 programu. Specjalnie dla uczestników imprezy będzie on gotował na żywo, a do prezentowanych dań używać będzie lokalnych produktów.

Na stołach wspaniałe ciasta, obok różnego rodzaju pieczyste, rolady, drób faszerowany i wiele innych potraw. Po ocenie komisji konkursowej następuje degustacja i wspólne delektowanie się smakiem wspaniałych potraw. W całej hali rozchodzą się wspaniałe zapachy tradycyjnych zup. Organizatorzy, dbając o różnorodność prezentacji, zapraszają do udziału w imprezie przedstawicieli z zaprzyjaźnionych Kaszub czy z Jičina, z obszaru Czeskiego Raju.

Druga część imprezy to kiermasz, na którym można zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebne jest, by przygotować prawdziwe, zdrowe święta. Są to wspaniałe chleby żytnie i orkiszowe, prawdziwe masło, sery krowie i kozie, wędliny, soki owocowe, przetwory domowe, miody, artystyczne pisanki, ciasta, kolorowe i pachnące mydełka glicerynowe i kosmetyki z lokalnej firmy. Można tu kupić piękne stroiki i żywe wiosenne kwiaty. Lokalni hodowcy prezentują także żywe króliki wielu ras. Można tu kupić wspaniałe wyroby rękodzielnicze i rzemieślnicze, a także odwiedzić studio fotograficzne z okolicznościową scenografią, w tle której można sobie zrobić pamiątkową fotografię.

W prezentowanej ofercie znajdują się produkty, które otrzymały Certyfikat Ślężańskiego Produktu Lokalnego i które LGD Ślężanie promuje w kraju i poza jego granicami. Wszystko odbywa się przy akompaniamencie okolicznych zespołów folklorystycznych.

Imprezie towarzyszy nasze hasło: „Kupuj lokalnie, lokalne jest najlepsze”. O tym przekonują się stali i wierni klienci Targu Ziemi, który odbywa się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w przypałacowym gospodarstwie Bzowa Ostoja. Impreza organizowana jest przez Kooperatywę 124. W tym samym miejscu w każdą sobotę można także zaopatrzyć się w prawdziwe chleby, sery, mąkę itp. Podobny sklep działa we wsi Tuszyn, tam także w każdą sobotę w Gospodarstwie Rolnym Szczypiorki można kupić sery podpuszczkowe z różnymi dodatkami oraz wędliny.

Zapraszamy do nas, tutaj możesz kupić prawdziwą, zdrową żywność jak od babci!