sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zawonia: Rok korzystny i pomyślny

Trzy pierwsze kwartały tego roku były dla samorządu gminy Zawonia czasem dobrej, wytężonej pracy i niemałych sukcesów związanych przede wszystkim z pozyskiwaniem środków finansowych z nowego unijnego programowania 2014-2020. Sukcesy smakują tej niewielkiej gminie tym bardziej, że zostały wypracowane przy dobrej współpracy władz gminy z większością radnych. Krótko mówiąc, statek z napisem „Zawonia” płynie w najkorzystniejszym kierunku, planowo dociera do portów, omija niebezpieczne rafy, jak na razie niestraszne mu sztormy i nawałnice – i tylko tak dalej.

Do końca roku kilka miesięcy, ale już dzisiaj na pewno można ocenić, jaki ten rok był dla miejscowej społeczności, czy samorząd się sprawdził i co można uznać za największe sukcesy.

– Rok 2017 jest dla nas bardzo pomyślny, już na jego początku otrzymaliśmy największe dofinansowanie, o jakie się staraliśmy, czyli 2,5 mln zł na rozbudowę szkoły w Zawoni. Kolejne pieniądze dotyczyły prac termomodernizacyjnych w szkole w Czeszowie – uśmiecha się wójt gminy Zawonia Agnieszka Wersta. – Kwota 2,1 mln zł na remont zabytkowego kościoła poewangelickiego pozwoli nam na zmianę siedziby Gminnego Ośrodka Kultury i uratowanie przed zniszczeniem tego pięknego starego obiektu. Ponadto w połowie roku otrzymaliśmy pierwsze środki finansowe na rozpoczęcie budowy kanalizacji sanitarnej na terenie naszej gminy. Czy jest to dobry rok dla naszej gminy? Zdecydowanie mogę powiedzieć, że tak. Cały ten rok jest dla samorządu gminy Zawonia rokiem korzystnym i nad wyraz pomyślnym – stanowczo odpowiada wójt gminy Zawonia. – Cieszymy się oczywiście z tych ogromnych grantów, ale nie mniej raduje nas pozyskanie znacznie mniejszych kwot, jak choćby 30 tys. zł na rozbudowę i budowę placów zabaw w kolejnych miejscowościach naszej gminy z programu „Odnowy Wsi”. Jesteśmy także usatysfakcjonowani pozyskaniem dofinansowania na budowę nowej drogi – ulicy Wiosennej w Zawoni i jest to 140 tys. zł, które przekazano nam z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Warto zaznaczyć, że wszystkie pozyskane przez nas ogromne i drobne kwoty są bardzo dla nas istotne, bowiem pozwalają nam na sfinansowanie wielu potrzebnych dla nas inwestycji, na które nie można pozyskać środków finansowych, czyli remont dróg gminnych czy rozbudowa oświetlenia, a to ostatnie zadanie pochłonęło w tym roku 120 tys. zł.

Wygląda na to, że samorząd gminy Zawonia nie lekceważy żadnej z inwestycji i że ważne są dla niego nie tylko te najbardziej kosztochłonne zadania, ale również drobne przedsięwzięcia, o realizację których upominają się mieszkańcy.

– Mnie osobiście cieszą inwestycje związane z remontami i rozbudową szkoły, bowiem są one skierowane do naszych najmniejszych i najmłodszych mieszkańców gminy – podkreśla wójt Agnieszka Wersta. – A to przecież dzięki nim w przyszłości nasza gmina będzie się rozwijała. Stworzenie bezpiecznego i komfortowego miejsca dla nauki naszych dzieci jest dla nas bardzo istotne. Dla dzieci pozyskaliśmy również środki na zajęcia dodatkowe, które są bardzo ciekawe – dzieci budują i programują na nich proste roboty, ale również uczestniczą w zajęciach dodatkowych z matematyki, przyrody i chemii.

Trzeba też zaznaczyć, że budynek Urzędu Gminy Zawonia wreszcie wygląda tak, jak wyglądać powinien, czyli jak obiekt mieszczący władze samorządowe gminy i miejsce, w którym załatwia się ważne problemy mieszkańców. Teraz jest to budynek estetyczny, nie trzeba się go wstydzić i można przyjmować tutaj każdego – nawet najszacowniejszego! – gościa. Przedtem było tutaj (najdelikatniej mówiąc…) siermiężnie.

– Mieszkańcy gratulują mi decyzji o remoncie urzędu i są zadowoleni ze zmiany wizerunku – przyznaje Agnieszka Wersta. – Ostatni remont urzędu miał miejsce w 1982 roku i po tylu latach zmiany były już nie tylko konieczne, ale moim zdaniem niezbędne. Ponadto była to również inwestycja zaplanowana i obiecana mieszkańcom w programie wyborczym, a realizacja założonych celów jest dla mnie priorytetem.

Był też w Zawoni czas świętowania. Dożynki gminne zorganizowano 19 sierpnia, dopisała pogoda i frekwencja.

– Pragnę serdecznie podziękować za trud i pracę wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasze największe święto było tak wspaniałe. Dopisała nam pogoda, która w pełni pozwoliła wykorzystać każdą minutę dożynek i ukazała całe piękno wieńców i dekoracji dożynkowych. Słowa uznania za organizację uroczystości należą się przede wszystkim rolnikom i mieszkańcom, zaangażowanym w tworzenie i kultywowanie tradycji naszej gminy – dodaje wójt Agnieszka Wersta.

S.G.