piątek, 30 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

“Zapiszczą” po raz pierwszy

Podczas koncertu 14 sierpnia NFM Filharmonię Wrocławską poprowadzi Bassem Akiki, a partię solową wykona Marcin Zdunik. Po raz pierwszy usłyszymy też organy piszczałkowe, których budowę niedawno zakonczpono w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Wysłuchamy dwóch dzieł, które różni prawie wszystko: stylistyka, czas powstania oraz założenia kompozycyjne. „II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną” Pawła Mykietyna jest nowym utworem polskiego twórcy, kolei „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego to powszechnie znane i lubiane miniatury fortepianowe – tego wieczoru zabrzmią w rzadko prezentowanej wersji, a w ostatniej ich części po raz pierwszy usłyszymy brzmienie organów NFM.

Swoje prawykonanie „II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną” Mykietyna miał w marcu ubiegłego roku w Warszawie. Partię solową zagrał rozpoznawalny, mający szeroki repertuar i chętnie sięgający po dzieła współczesne Marcin Zdunik, a całość poprowadził Bassem Akiki. Ci sami artyści wystąpią również podczas tego koncertu. Utwór został znakomicie przyjęty, był chwalony zwłaszcza za komunikatywność i emocjonalność języka muzycznego.

Paweł Mykietyn Fot. Jacek Poręba

Suita „Obrazki z wystawy” to jedno z najbardziej znanych dzieł Musorgskiego. Powstała jako wyraz hołdu złożonego przez kompozytora przyjacielowi, malarzowi Wiktorowi Hartmannowi. Rosyjski twórca umuzycznił wybrane obrazy kolegi. Poszczególne ogniwa to m.in. melancholijny „Stary zamek’, „Bydło”, figlarny „Taniec kurcząt w skorupkach”, muzyczny portret bogatego i biednego Żyda, czyli „Samuel Goldenberg i Szmul”, upiorna „Chatka na kurzej stopce” i wieńcząca dzieło monumentalna „Wielka Brama Kijowska”. Suita Musorgskiego w oryginale była przeznaczona na fortepian, jednak prędko doczekała się licznych opracowań na orkiestrę. Najbardziej znana jest bez wątpienia aranżacja przygotowana przez Maurice’a Ravela. Podczas tego koncertu utwór zabrzmi w znacznie rzadziej wykonywanej orkiestracji Waltera Goehra z 1942 roku.

Podczas tego koncertu po raz pierwszy usłyszymy w NFM organy piszczałkowe, których budowę w Sali Głównej niedawno zakończono. Za ich sprawą muzyka minionych wieków zabrzmi pełniej, a możliwość zagrania współczesnych utworów przeznaczonych na organy otworzy drogę do poznania wielu nowych kompozycji. Instrument został zaprojektowany i wykonany przez organmistrzów z pracowni Orgelbau Klais z Bonn, która szczyci się ponadstuletnią tradycją i doświadczeniem.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu doczekało się wyjątkowego instrumentu…

Już teraz przedstawiciele NF M zapraszają na wyjątkowe koncerty inaugurujące organy w NFM, które odbędą się w listopadzie 2020 r. Szczegółowe informacje przekażemy wkrótce. Więcej o wrocławskich organach można przeczytać na www.nfm.wroclaw.pl/organy