niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zakopane: Miejsce magiczne

Podczas XXIII Gali Konkursu „Teraz Polska” Zakopane zostało uhonorowane prestiżowym wyróżnieniem, Godłem „Teraz Polska”, przyznawanym najlepszym, pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców, gminom w Polsce. Statuetkę odebrał burmistrz miasta Janusz Majcher.

 

Burmistrz Zakopanego tak komentuje prestiżowe wyróżnienie: – Kapituła doceniła wysoką pozycję naszego miasta na turystycznej mapie kraju, różnorodną i atrakcyjną ofertę turystyczną i kulturalną oraz jakość oferowanych usług. Jest to nagroda nie tylko dla samorządu, ale przede wszystkim dla mieszkańców, którzy swoimi działaniami przyczyniają się do rozwoju Zakopanego.

Dlaczego warto być w Zakopanem? Bo to miejsce magiczne, z pięknymi górami, gościnną atmosferą i mocą atrakcji dla każdego.

Największym atutem są oczywiście góry – Tatry. Można je podziwiać podczas pieszych czy skitourowych wędrówek, podczas jazdy na nartach na świetnie utrzymanych stokach, a także z okien kolejki na Kasprowy Wierch. Uroku pobytowi w Tatrach dodają nocne kuligi, grzane wino i góralskie jadło. Są też bardzo dobre informacje dla miłośników sportów zimowych. Centralny Ośrodek Sportu, usytuowany w pobliżu kompleksu skoczni narciarskich, udostępnia świetnie przygotowane, zmodernizowane lodowisko i trasy biegowe. Mniej zaawansowani mogą biegać na trasach w samym centrum miasta, na Równi Krupowej. Może w Zakopanem wyrośnie następczyni Justyny Kowalczyk?

 

Zakopane skocznie

Zakopiańskie skocznie są słynne na cały świat

 

Mnogość imprez w mieście zadowoli każdego, nawet najbardziej wymagającego gościa. Sezon letni zaczął się już pod Tatrami, a co za tym idzie koncerty plenerowe, kino pod chmurką i sztandarowa letnia impreza – Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Odbywający się pod koniec sierpnia festiwal to wielkie święto górali świata, którzy w namiocie na Dolnej Równi Krupowej bawią gości śpiewem i tańcem, ale i rywalizują o prestiżowe nagrody – Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę.

Warto wspomnieć o wspólnym projekcie miast partnerskich Zakopane i Sopot, jakim jest Orange Kino Letnie. Po raz szósty Orange Kino Letnie Sopot – Zakopane zaprosi tego lata na seanse filmowe pod gwiazdami. Codziennie, od 1 lipca do 31 sierpnia, w obu kurortach odbywać się będą plenerowe pokazy filmowe. W każdej projekcji na molo i przy Krupówkach (Górna Rówień Krupowa) może uczestniczyć ponad tysiąc osób. Początek seansów tuż po zachodzie słońca. Tatry i Bałtyk jak co roku połączy, przygotowany przez PKP Intercity, specjalny wakacyjny pociąg z Wagonem Filmowym, w którym seanse filmowe odbywać się będą non stop.

Sezon letni kończy impreza ludzi gór, Spotkania z Filmem Górskim, które w tym roku odbędą się w dniach 4-8 września w Zakopanem. Festiwal łączy formułę konkursu filmów górskich ze spotkaniem z alpinistami, zawodami wspinaczkowymi, koncertami i wycieczkami w Tatry.

Zapraszamy do Zakopanego!

Zakopane

Informacje na temat imprez kulturalnych i sportowych w Zakopanem można znaleźć na stronie:

www.kalendarz.zakopane.eu

Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 2/2013