poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zagrodno: Odważnym szczęście sprzyja

W ostatnich latach ludzie żyjący na tej ziemi nieźle dawali sobie radę z przeciwnościami wynikającymi z kaprysów natury i potrafili sprostać wymaganiom cywilizacyjnym. Samorząd gminy Zagrodno działał nowocześnie, konsekwentnie realizując zaplanowane zadania, choć ta typowo rolnicza gmina nigdy nie mogła narzekać ani na nadmiar pieniędzy, ani na dużą przychylność zewnętrznych decydentów. Warto jednak podkreślić, że choć zazwyczaj łatwo nie było, to nikt się tutaj nie poddawał, a symbolem niezłomności jest pobliski zamek Grodziec, który też niemało przeszedł, a stoi dumnie, górując nad całą okolicą.

Minęło kilka miesięcy nowej kadencji samorządowej i pierwszy kwartał tego roku za nami. W Zagrodnie był to także okres, w którym nowy wójt mógł lepiej poznać swoje obowiązki i – kolokwialnie mówiąc – dotknąć pierwszych problemów i zapoznać się z pracownikami urzędu gminy. Także nowa rada pracuje już normalnie i z każdym miesiącem się dociera.

– Problemy oczywiście są, ale nie chciałbym narzekać, bowiem to początek mojej pracy i po prostu nie wypada – mówi wójt Tadeusz Szklarz. – Oczywiście najważniejszą sprawą dla naszego samorządu było uchwalenie budżetu, bowiem dopiero potem można ruszyć z realizacją inwestycji. Do 30 marca ogłosimy także przetarg na realizację zadania „Budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych” i przetarg na przebudowę i rozbudowę sieci wodociągowej w Grodźcu. Są tam kłopoty z wodą związane ze szkodami górniczymi i także KGHM przeznaczył pewną kwotę, aby pomóc w rozbudowie tej sieci. Ponadto opracowana jest dokumentacja projektowa na drogi dojazdowe do pól w Olszanicy, Modlikowicach i Brochocinie, a inwestycja dofinansowana będzie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. A jeśli chodzi o podniesienie bezpieczeństwa, to zamierzamy zakupić średni samochód dla OSP w Zagrodnie, ponieważ jednostka ta jest w Krajowym Systemie Ratownictwa.

Zagrodzieński samorząd stara się o dofinansowanie we wszystkich możliwych miejscach, aby nie wykonywać zadań wyłącznie ze swego skromnego budżetu. Tutaj naprawdę trzeba oszczędzać i każdą złotówkę dwa razy oglądać przed wydaniem. – Zamierzamy w przyszłości wymienić oświetlenie na tańsze w eksploatacji lampy ledowe, a wynikające z tego oszczędności przeznaczymy na większą liczbę lamp na terenie gminy – wyjaśnia wójt Szklarz. – Zatem będzie to dobre posunięcie zarówno ze względów oszczędnościowych, jak i zwiększenia bezpieczeństwa w gminie.

Przed gminą niełatwe i kosztochłonne zadania związane z budową kanalizacji. – Z tym zadaniem jesteśmy w głębokim lesie, ponieważ jeszcze nawet nie zaczęliśmy budowy i na początku trzeba opracować projekt – mówi Tadeusz Szklarz. – Ponadto musimy opracować projekt budowy sali gimnastycznej z przyłączem przy Szkole Podstawowej w Zagrodnie i to będzie także poważna inwestycja. Dla nas, gminy typowo rolniczej i niezbyt zamożnej, te wymienione przeze mnie zadania stanowią niemałe wyzwanie, ale odważnym szczęście sprzyja, z przeciwnościami trzeba się zmierzyć i patrzeć w przyszłość optymistycznie. Zatem mam nadzieję, że uda się nam pozyskać odpowiednie środki zewnętrzne. Wtedy będzie nam łatwiej.

HS

Zamek Grodziec wzniesiony w XV wieku przez księcia legnickiego Fryderyka I z wykorzystaniem wcześniejszej XII-wiecznej warowni. Rozbudowany w XVI wieku przez mistrza Wendela Rosskopfa. Zrujnowany podczas wojny trzydziestoletniej i zrekonstruowany w latach 1906-1908 przez Bodo Ebhardta. Na jego terenie kręcono m.in. „Wiedźmina” i serial „Przyłbice i kaptury”.