piątek, 29 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zachować przeszłość

Do Targów Dziedzictwo w Krakowie zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz warto podjąć decyzję o uczestnictwie w tej wyjątkowej imprezie.

Tegoroczna, druga edycja targów w nowej formule odbędzie się od 10 do 11 października w Krakowie. Wystawcy, prelegenci, zwiedzający spotkają się w Klasztorze Franciszkanów. Bo właśnie tam, w aulach XIII-wiecznego klasztoru oraz w jego krużgankach, odbywać się będą targi, których podstawowym celem jest przybliżenie problemu, jakim jest zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego.

Jest to jedno z najważniejszych – naszym zdaniem – i unikalnych w Polsce wydarzeń, podczas którego spotykają się archiwiści, muzealnicy, bibliotekarze, konserwatorzy zabytków oraz eksperci z dziedziny kultury. Również miejsce spotkania i jego historia sprzyja wymianie wiedzy i doświadczeń. W tym roku organizatorzy chcą również zwrócić szczególną uwagę na rolę samorządów w zabezpieczaniu śladów naszej przeszłości. Włodarze naszych małych ojczyzn już obecnie robią dużo, by to, co było, nie zniknęło bezpowrotnie. Zawsze warto jednak robić jeszcze więcej, poznawać nowe sposoby, dzielić się doświadczeniami z innymi.

Podczas dwóch dni targowych wszyscy uczestnicy będą mogli zaznajomić się z interesującą tematyką wykładów, zapoznać z ofertę polskich i zagranicznych wystawców, obejrzeć wystawy tematyczne oraz wziąć udział w warsztatach. A program Targów Dziedzictwo jest naprawdę bardzo bogaty. Między innymi będzie okazja, by poznać prawne (i nie tylko) przepisy związane z udostępnianiem informacji o zasobie archiwów państwowych w internecie. Jednym z tematów będą też osobiste archiwa cyfrowe oraz indywidualne praktyki i narzędzia zarządzania zasobami cyfrowymi. Będzie szansa na poznanie najnowocześniejszych rozwiązań digitalizacyjnych. Dowiemy się też, jak zbudować skuteczną strategię zarządzania dziedzictwem w erze cyfryzacji.

Więcej o Targach Dziedzictwo, których organizatorami są Klasztor Franciszkanów w Krakowie oraz firma skanowanie.pl z Raszyna, dowiedzieć się można tutaj: www.targidziedzictwo.pl.

(tmt)