środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Z ciemności w światło

Od 5 do 14 września 2014 roku po raz 49. uwaga muzycznego świata skupi się na Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans. Już drugi raz autorem koncepcji festiwalu jest wybitny włoski dyrygent i instrumentalista Giovanni Antonini, który poprowadzi nas muzyczną drogą „Z ciemności w światło”.

Blask kompozycyjnej doskonałości bije od Concerto grosso D-dur Georga Friedricha Händla, który zabrzmi na otwarcie festiwalu, w wykonaniu prowadzonego przez maestra Antoniniego zespołu Il Giardino Armonico. W trakcie inauguracji włoski zespół wraz z Chor des Bayerischen Rundfunks wykona także pełne boskiego majestatu opracowania hymnu Magnificat Bacha i Vivaldiego.

Według dwudziestowiecznych kompozytorów, mrok nocy, niekiedy rozświetlany gwiazdami, sprzyjał metafizycznym rozważaniom – do takiej poetyckiej zadumy zaproszą nas Karol Szymanowski (usłyszymy III Symfonię „Pieśń o nocy”) i Igor Strawiński, którego kantata Gwiazdolicy (Le Roi des étoiles) zabrzmi podczas koncertu zatytułowanego „Lux aeterna”. Wizja zmierzchu życia przewijać się będzie w wykonaniach Requiem i utworów przeznaczonych na uroczystości żałobne w ujęciu Jana Dismasa Zelenki, Henry’ego Purcella, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Ludwiga van Beethovena. Interesującym wątkiem będzie muzyka sakralna – festiwal rozpoczną dwie aranżacje hymnu Magnificat, w kolejnych dniach usłyszmy Stabat Mater Szymanowskiego i średniowieczną Messe de Nostre Dame Guillaume’a de Machaut.

Wratislavia Cantans to festiwal koncentrujący się wokół fenomenalnych możliwości ludzkiego głosu, ale nie tylko! Wystąpi skrzypaczka Liana Mosca wraz z pianistą Pierrem Goyem, usłyszymy Kristiana Bezuidenhouta (fortepian), powróci słynna wiolonczelistka Sol Gabetta. Niecodziennym wydarzeniem będzie koncert z obsadą składającą się wyłącznie z dzieci – do wrocławskich chórzystów dołączy Orchestra Suzuki di Torino, najmłodsza orkiestra kameralna świata. Nietuzinkowym koncertem będzie recital Sławomira Zubrzyckiego, który zagra na zaprojektowanym przez Leonarda da Vinci instrumencie viola organista. Na zakończenie festiwalu zabrzmi monumentalne oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna. Chór Filharmonii Wrocławskiej w pełnym składzie i Gabrieli Players poprowadzi Paul McCreesh.

(Materiały Wratislavii Cantans)


 

Program 49. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans na:

www.wratislaviacantans.pl

www.gminapolska.com