czwartek, 18 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Z Chorzowa w kosmos i do wnętrza Ziemi

Planetarium – Śląski Park Nauki, wyjątkowo ciekawa inwestycja prowadzona w województwie śląskim, będzie gotowy w 2021 roku, a nie tak jak wcześniej planowano, do końca 2020 roku. Głównym wykonawcą modernizacji i rozbudowy Planetarium Śląskiego jest Budimex. A całkowita wartość projektu to prawie 99 mln złotych.

W czerwcu 2018 roku odbył się ostatni seans pt. „Światy Niemożliwe” wyświetlany przez słynną aparaturę projekcyjną Zeissa. Ta niezwykła aparatura (ważyła dwie tony, a w pionie miała prawie pięć metrów), dzięki której pewnie setki tysięcy osób poznawały tajemnice wszechświata, miała już prawie 63 lata. Jej siły się wyczerpały. Podobnie zresztą jak wielu innych rzeczy składających się na Planetarium Śląskie w Chorzowie. Zapadła więc decyzja o wielkiej modernizacji, o tym, że Planetarium zamieni się w Śląski Park Nauki.

W nowym budynku Planetarium Śląskiego oprócz astronomii będą prezentowane także zagadnienia związane z sejsmologią i meteorologią. Znajdzie się także miejsce na pracownie i sale konferencyjne. W zabytkowym budynku Planetarium zostanie zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Projektor – o którym już wspomnieliśmy – zostanie wyeksponowany w nowym budynku. Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników pracujących w rozdzielczości 8K będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku zostanie zlokalizowana stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove”, prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

Eksponaty interaktywne będą innowacyjne i niespotykane w innych parkach nauki. Na przykład w specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, w jaki sposób wilgotność powietrza wpływa na to, jak odczuwamy temperaturę. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której w krótkim czasie da się wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu. W nowym Parku Nauki zamontowany zostanie symulator pozwalający przeżyć wirtualny lot w kosmos.

W ramach realizacji projektu zakupiono także mobilne planetarium, dzięki któremu możliwa jest prezentacja niektórych seansów poza główną salą, a także testowanie nowych produkcji, przygotowywanych przez zespół Planetarium Śląskiego. Ciekawostką jest to, że na głównym budynku zamontowano nowe płyty dolomitowe, które – zgodnie z życzeniem konserwatora zabytków – pochodzą z Libiąża. Jest to ten sam kamień, z którego wykonana była stara elewacja. W odróżnieniu od starego, nie jest kładziony na zaprawie, tylko na kotwach. Między ścianą a płytą położono wełnę mineralną, aby budynek stał się bardziej energooszczędny. Nowa część obiektu będzie połączona ze starą podziemnymi korytarzami. Dziedziniec stanie się w przyszłości halą, na dachu której odtworzony ma zostać zegar słoneczny.

Po zakończeniu robót budowlanych i wyposażeniu obiektu w urządzenia specjalistyczne Planetarium wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Większa jego część będzie się mieścić właśnie pod ziemią. Osoby odwiedzające Planetarium będą zwiedzały ekspozycję w niewielkich grupach wzdłuż logicznie skonstruowanych ścieżek tematycznych w towarzystwie opiekuna – przewodnika.

Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków samorządu województwa śląskiego i budżetu państwa.

(umws, tm)

Planetarium – Śląski Park Nauki ma szanse stać się najbardziej atrakcyjną tego rodzaju placówką w Polsce. Tutaj będzie się nie tylko opowiadać o takich dziedzinach nauki jak astronomia, meteorologia i sejsmologia.
W Chorzowie każdy będzie mógł doświadczyć ich osobiście.