niedziela, 26 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

XI edycja Ślężańskiego Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego

Święta Bożego Narodzenia zdominowała komercja. Naszym zdaniem wprowadzanie do handlu artykułów świątecznych przed 6 grudnia powinno być karane. Ten plastikowy blichtr powoduje przesyt i zabija ducha i atmosferę świąt. Dlatego nasz Festiwal stawia na przypominanie wszystkiego, co nawiązuje do rodzinnego celebrowania starych tradycji, i to we wszystkich aspektach: dekoracji, kulinariów, obrzędów.

17 grudnia br. w Sobótce odbędzie się XI edycja Ślężańskiego Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego. W trakcie Festiwalu zaprezentujemy szeroką gamę produktów lokalnych: naturalnej, zdrowej żywności, wyrobów artystycznych oraz rzemieślniczych i rękodzieła. Zainteresowani znajdą u nas produkty, z których zrobią wspaniałe tradycyjne potrawy wigilijne według przepisów swoich mam, babć i prababć, zebranych w trzech tomikach wydanych przez nasze LGD książek kucharskich. Wyroby dostępne w każdą sobotę w sklepach przy gospodarstwach w Tuszynie i Kraskowie. Wśród wystawców będą bywalcy comiesięcznego Targu Ziemi.

Nasi goście kupią niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju prezenty pod choinkę wykonane przez lokalnego kowala, rymarza, kamieniarza, ceramików. Pięknie zdobione pierniki, lokalne soki i napoje. Wspaniałe wyroby lokalnych artystów. Kupią pod choinkę książki z biblioteki ślężańskiej. Zrobią sobie pamiątkowe, artystyczne zdjęcia w świątecznej scenerii przygotowanej przez studio fotograficzne specjalizujące się sesjach okolicznościowych. A wszystko to przy kolędach, wśród ozdób świątecznych wykonanych według starych wzorów z naturalnych surowców, wśród świątecznych zapachów cynamonu, kardamonu, wanilii i pomarańczy. Nasi goście wspominać będą swoje rodzinne wigilie, obrzędy, tradycje. Przez 10 lat realizacji Festiwalu udało nam się zebrać wiele wspomnień i opowieści, które posłużą, jako kanwa wydawnictwa o ślężańskim Bożym Narodzeniu w klimacie wołyńsko-, lwowsko-, czadecko-, francusko-, grecko-, bałkańsko-polskim.