sobota, 15 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wyszliśmy na prostą

Rozmowa z ANDRZEJEM ĆWIEKIEM, dyrektorem Biura Związku Międzygminnego Ślęza-Oława w Świętej Katarzynie

Czym zajmuje się wasz Związek?

– Przede wszystkim nadzorowaniem oraz organizacją zbiórki i zagospodarowania odpadów komunalnych – zarówno dla mieszkańców będących właścicielami nieruchomości, jak i dla właścicieli nieruchomości niezamieszkanych, czyli po prostu firm…

Andrzej Ćwiek
Andrzej Ćwiek

– …i przeprowadzacie to w gminach…

– …które są członkami naszego Związku, czyli w Siechnicach, mieście Oława oraz gminach Żórawina, Borów, Przeworno, Ciepłowody i Czernica.

Z jakimi największymi problemami spotykacie się w swojej działalności?

– To przede wszystkim ciągle zwiększająca się ilość odpadów komunalnych i niedostosowanie się części mieszkańców do prawidłowych zasad segregacji tychże odpadów. Krótko mówiąc, część ludzi nie przykłada się do wytyczonych prawideł, co jest sporym mankamentem. Przez to Biuro Związku ponosi większe koszty, co – jak w naczyniach połączonych – podraża koszty zbiórki odpadów.

Dlaczego tak się dzieje?

– Po pierwsze – rośnie ilość odpadów, po drugie – jeśli występuje nieprawidłowa segregacja, to te odpady traktuje się jako odpady zmieszane i automatycznie więcej musimy zapłacić podmiotowi zajmującemu się ich zagospodarowaniem.

Coraz bliżej końca roku i zapewne, jak corocznie, będziecie go podsumowywać. Jaki, pana zdaniem, był rok 2021 dla Związku Międzygminnego Ślęza-Oława?

– Był rokiem niewątpliwie trudnym ze względu na pandemię COVID-19, a problemy wynikały m.in. z dyspozycyjności pracowników dotkniętych koronawirusem. Na szczęście sytuacja uległa poprawie, niemal 90 proc. naszego personelu jest już zaszczepiona i jest znacznie spokojniej. Bez fałszywej skromności oceniam, iż wyszliśmy na prostą, rok 2021 kończy się dobrze, także dlatego, że poziom finansowy mamy stabilny. Chcę również podkreślić, że jeśli nic złego się nie wydarzy, jeśli nie zmienią się znacznie krajowe przepisy i nie będzie znaczących podwyżek cen paliw i energii, to w przyszłym roku raczej unikniemy podwyżek.

W waszych materiałach właśnie tym się chwalicie, iż na terenie objętym działalnością waszego Związku nie wprowadzacie na razie podwyżek.

– Nikt nie lubi podwyżek cen i jak na razie udaje nam się ich unikać, wprowadzając odpowiednie działania organizacyjne. Ponadto uszczelniliśmy system poboru opłat, wprowadzając egzekucję miękką, polegającą na przypominaniu mieszkańcom o ich obowiązkach płatniczych. Natomiast procedura egzekucyjna jest ostatecznością. Zdajemy sobie sprawę, że koszty odpadów to duże obciążenie dla mieszkańców, ale przy istniejącym stanie prawnym i niedoskonałych rozwiązaniach systemowych niestety nie do uniknięcia.

Na czym dzisiaj przede wszystkim zależy Związkowi?

– Na, tym abyśmy dalej potrafili tak organizować system gospodarki opadami komunalnymi, żeby nasi mieszkańcy byli z niego zadowoleni. A przecież jesteśmy nie raz chwaleni przez inne podobne do nas związki i miasta, i często mnie pytają, jak my to robimy.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Zarząd Związku Międzygminnego Ślęza-Oława

Przewodniczący zarządu – Milan Ušák, burmistrz Siechnic

Wiceprzewodniczący zarządu – Tomasz Frischmann, burmistrz Oławy

Członek zarządu – Jan Żukowski, wójt gminy Żórawina

Za wnoszoną opłatę, w ramach obowiązującego sytemu gospodarowania odpadami komunalnymi, na terenie Związku Międzygminnego Ślęza-Oława właściciele nieruchomości zamieszkanych mają zapewniony: odbiór odpadów sprzed posesji, zagospodarowanie odpadów, tzw. koszty „na bramie”, zbiórki objazdowe, taksówkę odpadową w gminie Żórawina, funkcjonowanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) – mieszkańcy oddają wszystkie odpady bez limitu, organizację mobilnych PSZOK-ów (mPSZOK-ów) – mieszkańcy oddają wszystkie odpady bez limitu, każdy mieszkaniec może korzystać z dowolnego mPSZOK-u na terenie całego Związku, odbiór i zagospodarowanie leków z aptek i wyznaczonych punktów – 30 punktów na terenie Związku, odbiór i zagospodarowanie strzykawek i igieł – PSZOK w Godzikowicach, kampanie informacyjne, blankiety opłat, ulotki, plakaty oraz naklejki na pojemniki, edukację dotyczącą ochrony środowiska i gospodarki odpadami, darmową aplikację internetową KIEDY WYWÓZ, ulotki i naklejki na pojemniki, a także obsługę administracyjną systemu (to nie tylko pensje pracowników, ale także obsługa prawna, informatyczna, obsługa w zakresie ochrony danych osobowych – RODO, strona www, licencje programów, usługi telefoniczne i pocztowe, ochrona oraz materiały biurowe) – to jedynie niecałe 5 proc. budżetu Związku.

Warto podkreślić, iż inne gminy i związki w podobnej opłacie często ograniczają częstotliwość odbioru odpadów, ilości przyjmowanych odpadów oraz zakres usług – np. brak zbiórek objazdowych, brak mPSZOK-u, limity oddawanych odpadów do PSZOK-u, ograniczają czasowo dostępność PSZOK-u itp.

Natomiast Związek Międzygminny Ślęza-Oława nie wprowadził żadnych ograniczeń w ilości oddawanych odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, kilka razy w roku organizuje w każdej z gmin mobilne PSZOK-i i co najmniej dwa razy w roku organizuje zbiórki objazdowe. PSZOK jest czynny 6 dni w tygodniu, z wyjątkiem świąt.

Ponadto została udostępniona mieszkańcom darmowa aplikacja KIEDY WYWÓZ (za którą Biuro płaci roczny abonament), organizowane są zbiórki przeterminowanych i zbędnych leków, odbierane igły i strzykawki, wprowadzono zwolnienie z tytułu Karty Dużej Rodziny, prowadzone są kampanie informacyjne i edukacyjne w przedmiotowym zakresie.