niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wygrali wszyscy!

Czternasty już raz w Gimnazjum Publicznym im. Władysława St. Reymonta w Kłodzku spotkali się ci, którym przyszłość gminy Kłodzko i los jej utalentowanych młodych mieszkańców leży na sercu. Uroczystość wręczenia stypendiów im. Grzegorza Ciechowskiego to zawsze spotkanie wzruszające, ale w tym roku tym bardziej wyjątkowe, że uświetnił je koncert zespołu Republika i Depresjoniści, poświęcony pamięci Obywatela G.C.

Stypendia dla uzdolnionej młodzieży z gminy Kłodzko zrodziły się ze spotkania w roku 1998 Grzegorza Ciechowskiego z ówczesnym wójtem gminy Ryszardem Niebieszczańskim. Spotkali się na dożynkach w Krosnowicach. – Tak spodobały się Grzegorzowi, że rok później Republika wystąpiła u nas charytatywnie – wspominał Ryszard Niebieszczański, dziś radny powiatu kłodzkiego – i tak zdobyliśmy pierwsze środki na stypendia dla zdolnych niezamożnych dzieci z wiejskich rodzin, stypendia, które po śmierci Grzegorza otrzymały jego imię.

Tę piękną tradycję kontynuuje samorząd gminy Kłodzko. – To ogromny sukces – podkreślał na grudniowej uroczystości wójt gminy Stanisław Longawa – że wciąż udaje się znaleźć ludzi dobrej woli, dzięki wsparciu których stypendium istnieje…

Zbigniew Krzywański, gitarzysta Republiki, nie krył wzruszenia: – Pięknie, że to stypendium istnieje! Niech tak się dzieje w całej Polsce!

W uroczystości udział wzięło blisko 150 osób. To, jak mówi wójt Stanisław Longawa, przyjaciele programu stypendialnego. Wśród gości byli m.in. senator RP Stanisław Jurcewicz, radna województwa dolnośląskiego Grażyna Cal, przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Zbigniew Tur, przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego Dariusz Kłonowski, przewodniczący Rady Miasta Kłodzka Piotr Brzostowicz, zastępca wójta gminy Kłodzko Urszula Panterałka, przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Bobula i przedstawiciele służb mundurowych. Życzenia i gratulacje nadesłali: prezydent RP Bronisław Komorowski, wicepremier i prezes PSL Janusz Piechociński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik oraz prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Gdy prowadzący uroczystość – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko Magdalena Bloch i sekretarz kapituły stypendialnej Piotr Nieckarz – poprosili na scenę dziesiątkę nominowanych do stypendium, wszyscy mocno zaciskali kciuki. Ta dziesiątka to uzdolnieni młodzi ludzie, którzy pochwalić się mogą znakomitymi osiągnięciami w nauce, muzyce, plastyce czy sporcie. Każdy z nich krótko się przedstawił, wszyscy mówili i o osiągnięciach, i o marzeniach… Karolina Lucht, mistrzyni Polski w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych Podkarpackie 2013, marzy o mistrzostwie Europy, marzeniem Julii Gwóźdź jest zostanie weterynarzem, Filip Skórnicki marzy o grze w reprezentacji Polski. Młodzi ludzie robią wszystko, aby te marzenia zrealizować, a na pewno pomoże im to, że wszyscy są świetnymi uczniami czy studentami… Mogliśmy się o ich talentach przekonać, słuchając choćby „Lotu trzmiela” Rimskiego-Korsakowa, wykonanego na akordeonie przez Tomasza Brusińskiego. To wykonanie słynnego fragmentu „Baśni o carze Sałtanie” wzbudziło podziw Zbigniewa Krzywańskiego, który młodego artystę oklaskiwał niezwykle gorąco.

Głównym punktem programu było oczywiście wręczenie certyfikatów stypendystom Programu Stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego. Wójt Stanisław Longawa, współtwórca programu stypendialnego Ryszard Niebieszczański i przewodnicząca kapituły stypendialnej Mariola Huzar wręczyli takich certyfikatów sześć, ale właściwie wygrała cala dziesiątka młodych zdolnych, bowiem oprócz rocznych stypendiów im. Grzegorza Ciechowskiego do nominowanej dziesiątki trafiły także stypendia jednorazowe.

Radość stypendystów była wielka i równie wielka była duma ich rodziców. – Jesteśmy dumni i szczęśliwi – mówili głęboko wzruszeni Ewa i Artur Karabińscy, rodzice Daniela, który zdobył stypendium Ciechowskiego za wyniki w nauce. Na co je przeznaczy? Pewnie na książki, bo czytanie to jego ulubione zajęcie.

Następnie ogłoszone zostały wyniki i wręczono nagrody i maskotki w tradycyjnie związanych ze stypendialnym spotkaniem konkursach. Pierwszym z nich był Zlot Świętych Mikołajów, których pojawiło się szesnastu, a były wśród nich i Święte Mikołajki. Pamiątkami dla całej szesnastki były ufundowane przez sponsorów maskotki. Kolejny konkurs to konkurs literacko-ilustratorski na krótką bajkę świąteczną, na który wpłynęło blisko 50 prac.

Także tradycyjnie odbył się kiermasz świąteczny. Kiermaszowe stoiska przygotowały Szkoła Integracyjna z Szalejowa Górnego, Szkoła Podstawowa z Ołdrzychowic Kłodzkich, Gimnazjum Publiczne im. Reymonta z Kłodzka oraz Szkoła Podstawowa z Jaszkowej Dolnej.

W drugiej części uroczystości odbył się koncert „Republika i Depresjoniści akustycznie”. Zagrali dwaj liderzy formacji rockowej – Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański. Zabrzmiały niezapomniane utwory, które są już dziś rockową klasyką: „Biała flaga”, „Sexy doll”, „Śmierć w bikini”, „Obcy astronom”, „Nie pytaj o Polskę”, „Nieustanne tango”, „Odchodząc”, „Koniec czasów” oraz songi Depresjonistów w aranżacjach eksgitarzysty Republiki. Rockowe brzmienia i niebanalne teksty nikogo nie rozczarowały. Całemu wydarzeniu przyświecał szczytny cel – zbierano pieniądze na kolejne stypendia. Z akcji charytatywnej „Jaskierek” uzyskano dochód w wysokości około 500 zł.

Coroczne stypendialne spotkania w Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta to jedna z najpiękniejszych tradycji naszego regionu. – Młodzi! To wy jesteście tymi, którzy będą decydowali o losie naszej pięknej gminy! – mówił w czasie uroczystości Ryszard Niebieszczański. I to najlepsze chyba podsumowanie Projektu Stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego.

Anita Tyszkowska

 

  • Ines Kowalczyk z Krosnowic – 300 zł miesięcznie za wyniki w nauce (średnia ocen 5,07) oraz osiągnięcia sportowe w tenisie stołowym

  • Karolina Lucht z Wojborza – 300 zł miesięcznie za wyniki w nauce (średnia ocen 5,00) oraz osiągnięcia w sportach zimowych.

  • Daniel Kwaszyński z Bierkowic – 300 zł miesięcznie za osiągnięcia sportowe w tenisie stołowym

  • Tomasz Brusiński z Jaszkowej Dolnej – 250 zł miesięcznie za osiągnięcia muzyczne

  • Daniel Karabiński z Jaszkowej Górnej – 250 zł miesięcznie za wyniki w nauce (średnia ocen 5,50) oraz za zajęcie 2. miejsca w Powiatowym Konkursie Ortograficznym 2013 w Kłodzku

  • Kacper Kowalczyk z Krosnowic – 200 zł miesięcznie za osiągnięcia w tenisie stołowym

W Mikołajkowym Konkursie Stypendialnym cztery osoby – Karolina Samodur, Filip Skórnica, Julia Gwóźdź i Julia Kowalczyk – otrzymały czeki o wartości 500 zł każdy.

Trzy osoby otrzymały stypendia jednorazowe fundowane: Karolina Samodur – 300 zł od Piotra Makały z Pracowni Rzeźbiarskiej na Gaju, Julia Gwóźdź – 200 zł od Marioli Kozak, radnej gminy Kłodzko, Julia Kowalczyk – 200 zł od Marioli Huzar, przewodniczącej kapituły stypendialnej.