wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wygrali wszyscy, poza demokracją…

Wszystkie znaczące partie polityczne – może poza SLD – ogłosiły swoje zwycięstwo w wyborach samorządowych. Prawo i Sprawiedliwość wygrało, ponieważ procentowo to na tę partię najwięcej głosów oddali Polacy, Platforma Obywatelska, bowiem mimo drugiego wyniku będzie współrządziła – poza jednym – we wszystkich województwach, i PSL, które osiągnęło świetny wynik 23,6 proc. i 157 mandatów w sejmikach.

Można by już zapomnieć o wyborach samorządowych i przejść nad nimi do porządku dziennego, ale coś się zmieniło, i to na gorsze. Niestety, wybory w Polsce przestały być świętem demokracji, a stały się medialno-politycznym skandalem, w którym rywale okładają się jęzorami bez opamiętania i kindersztuby. Nie sądzę, aby wybory fałszowano – bowiem głosy obliczano ręcznie – ale obsuwa w Państwowej Komisji Wyborczej i źle działający system podliczania głosów zbudowały irytujący spektakl wzajemnie nakręcających się polityków. Wielodniowy chaos stworzył nieznośną atmosferę podejrzeń o fałszerstwa i manipulacje, a powtarzane bez umiaru głupstwa i ploty stawały się prawdą – zgodnie z prawami socjotechniki. Nawet ostrożny w osądach „Tygodnik Powszechny” ogłosił „kompromitację państwa”. Wszyscy zgrzytali zębami ze zniecierpliwienia, że ogłoszenie wyników się przeciąga – choć dla wyborcy najważniejsze jest, aby wynik głosowania był uczciwy – a sędziów obrzucano epitetami, z których „leśni dziadkowie” to najłagodniejsze określenie.

Trudno się dziwić rodakom, że bombardowani negatywnym przesłaniem zaczęli wierzyć, że coś jest rzeczywiście na rzeczy, tym bardziej że dzień po głosowaniu minister sprawiedliwości nie wykluczył powtórzenia wyborów, a prezes Najwyższej Izby Kontroli – jeszcze podczas liczenia głosów – wysłał kontrolerów do PKW.

Ponadto z niektórych ogólnopolskich mediów poszedł przekaz, że trzeba zmian, że włodarze zarządzający gminami od wielu lat już się wypalili i powinni odejść i że dla prezydentów, burmistrzów i wójtów trzeba ustawowo określić liczbę kadencji. Wprawdzie urzędujący włodarz gminy – kolokwialnie mówiąc – obrasta w dwór klakierów i ludzi zawdzięczających mu pracę i trudno go wymienić na inny model, ale nie jest to niemożliwe – te wybory świetnie to pokazały na przykład w Poznaniu oraz na Dolnym Śląsku – w Kłodzku, Ścinawie i Oleśnicy.

Mieszkańcy najlepiej wiedzą, kto dobrze pracuje na ich rzecz, kto jest nowoczesny, uczciwy, słowny i ma jakąś strategię rozwoju gminy. Wiedzą także, kto jest leniem, pijakiem i aferzystą, kto nie ma zazwyczaj dla nich czasu i szermuje obietnicami bez pokrycia. Zatem samorządowe wybory w małych ojczyznach trzeba zostawić demokracji, czyli mieszkańcom, a nie administracyjnym ustaleniom.

Polska się zmienia i to także pokazały tegoroczne wybory samorządowe. Polacy mają już dość sporów politycznych i w wyborach na włodarzy gmin w dużej mierze postawili – poza największymi miastami – nie na partie, ale na komitety społeczne i na ludzi, których znają i którym ufają.


 

Przestawiamy włodarzy gmin w regionach, które najczęściej goszczą na naszych łamach – na Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku.

Województwo opolskie

Opole – prezydent Arkadiusz Wiśniewski. Powiat brzeski: Brzeg – burmistrz Jerzy Wrębiak, Grodków – burmistrz Marek Antoniewicz, Lewin Brzeski – burmistrz Artur Kotara, gmina Lubsza – wójt Bogusław Gąsiorowski, gmina Olszanka – wójt Aneta Rabczewska, gmina Skarbimierz – wójt Andrzej Pulit. Powiat głubczycki: Kietrz – burmistrz Krzysztof Łobos, Głubczyce – burmistrz Adam Krupa, Baborów – burmistrz Elżbieta Kielska, gmina Branice – wójt Sebastian Baca. Powiat kędzierzyńsko-kozielski: Bierawa – wójt Krzysztof Ficoń, Kędzierzyn-Koźle – prezydent Sabina Nowosielska, gmina Polska Cerekiew – wójt Krystyna Helbin, gmina Cisek – wójt Alojzy Parys, gmina Pawłowiczki – wójt Jerzy Treffon, gmina Reńska Wieś – wójt Marian Wojciechowski. Powiat kluczborski: Byczyna – burmistrz Robert Świerczek, Wołczyn – burmistrz Jan Leszek Wiącek, Kluczbork – burmistrz Jarosław Kielar, gmina Lasowice Wielkie – wójt Daniel Gagat. Powiat krapkowicki: Gogolin – burmistrz Jerzy Joachim Wojtala, gmina Strzeleczki – wójt Marek Pietruszka, Krapkowice – burmistrz Andrzej Kasiura, gmina Walce – wójt Bernard Kubata, Zdzieszowice – burmistrz Sybila Zimerman. Powiat namysłowski: Namysłów – burmistrz Julian Kruszyński, gmina Domaszowice – wójt Zenon Kotarski, gmina Pokój – wójt Barbara Zając, gmina Świerczów – wójt Andrzej Gosławski, gmina Wilków – wójt Bogdan Zdyb. Powiat nyski: Głuchołazy – burmistrz Edward Szupryczyński, gmina Kamiennik – wójt Kazimierz Cebrat, Korfantów – burmistrz Janusz Wójcik, gmina Łambinowice – wójt Tomasz Karpiński, Nysa – burmistrz Kordian Kolbiarz, Otmuchów – burmistrz Jan Woźniak, Paczków – burmistrz Artur Rolka, gmina Pakosławice – wójt Adam Raczyński, gmina Skoroszyce – wójt Barbara Dybczak. Powiat oleski: Dobrodzień – burmistrz Róża Koźlik, Gorzów Śląski – burmistrz Artur Tomala, gmina Radłów – wójt Włodzimierz Kierat, Olesno – burmistrz Sylwester Lewicki, gmina Zębowice – wójt Waldemar Czaja, Praszka – burmistrz Jarosław Tkaczyński, gmina Rudniki – wójt Andrzej Pyziak. Powiat opolski: gmina Turawa – wójt Waldemar Kampa, gmina Łubniany – wójt Krystian Baldy, gmina Murów – wójt Andrzej Puławski, gmina Dobrzeń Wielki – wójt Henryk Wróbel, Ozimek – burmistrz Jan Labus, Prószków – burmistrz Róża Malik, gmina Tułowice – wójt Andrzej Wesołowski, gmina Komprachcice – wójt Leonard Pietruszka, gmina Chrząstowice – wójt Florian Ciecior, gmina Dąbrowa – wójt Marek Leja, Niemodlin – burmistrz Dorota Koncewicz, gmina Popielów – wójt Dionizy Duszyński, gmina Tarnów Opolski – wójt Krzysztof Mutz. Powiat prudnicki: Prudnik – burmistrz Franciszek Fejdych, Biała – burmistrz Edward Plicko, Głogówek – burmistrz Andrzej Kałamarz, gmina Lubrza – wójt Mariusz Kozaczek. Powiat strzelecki: gmina Izbicko – wójt Brygida Pytel, gmina Jemielnica – wójt Marcin Wycisło, Strzelce Opolskie – burmistrz Tadeusz Goc, Zawadzkie – burmistrz Mariusz Stachowski, Kolonowskie – burmistrz Norbert Koston, Leśnica – burmistrz Łukasz Jastrzębski, Ujazd – burmistrz Tadeusz Kauch.


 

Województwo dolnośląskie

Wrocław – prezydent Rafał Dutkiewicz. Powiat bolesławiecki: gmina Gromadka – wójt Dariusz Pawliszczy, gmina Osiecznica – wójt Jerzy Nalazek. Nowogrodziec – burmistrz Robert Relich, gmina Bolesławiec – wójt Andrzej Dutkowski, Bolesławiec – prezydent Piotr Roman, gmina Warta Bolesławiecka – wójt Mirosław Haniszewski. Powiat dzierżoniowski: gmina Dzierżoniów – wójt Marek Chmielewski, Bielawa – burmistrz Piotr Łyżwa, gmina Łagiewniki – wójt Janusz Szpot, Dzierżoniów – burmistrz Dariusz Kucharski, Niemcza – burmistrz Grzegorz Kosowski, Pieszyce – burmistrz Dorota Konieczna-Enozel, Piława Górna – burmistrz Zuzanna Bielawska. Powiat głogowski: gmina Głogów – wójt Joanna Gniewosz, Głogów – prezydent Rafael Rokaszewicz, gmina Jerzmanowa – wójt Lesław Golba, gmina Kotla – wójt Łukasz Horbatowski, gmina Pęcław – wójt Artur Jurkowski, gmina Żukowice – wójt Krzysztof Wołoszyn. Powiat górowski: Góra – burmistrz Irena Krzyszkiewicz, gmina Jemielno – wójt Jan Ucinek, gmina Niechlów – wójt Beata Pona, Wąsosz – burmistrz Zbigniew Stuczyk. Powiat jaworski: Bolków – burmistrz Jarosław Wroński, gmina Mściwojów – wójt Mariusz Foryś, gmina Paszowice – wójt Sebastian Oszczęda, Jawor – burmistrz Emilian Bera, gmina Męcinka – wójt Mirosław Brzozowski, gmina Wądroże Wielkie – wójt Elżbieta Jedlecka. Powiat jeleniogórski: Jelenia Góra – prezydent Marcin Zawiła, Kowary – burmistrz Bożena Wiśniewska, gmina Mysłakowice – wójt Michał Orman, gmina Janowice Wielkie – wójt Kamil Kowalski, gmina Jeżów Sudecki – wójt Edward Dudek, Karpacz – burmistrz Radosław Jęcek, Piechowice – burmistrz Witold Rudolf, gmina Podgórzyn – wójt Mirosław Kalata, gmina Stara Kamienica – wójt Zofia Świątek, Szklarska Poręba – burmistrz Mirosław Graf. Powiat kamiennogórski: Lubawka – burmistrz Ewa Kocemba, gmina Kamienna Góra – wójt Patryk Straus, Kamienna Góra – burmistrz Krzysztof Świątek, gmina Marciszów – wójt Stefan Zawierucha. Powiat kłodzki: Bystrzyca Kłodzka – burmistrz Renata Surma, Duszniki-Zdrój – burmistrz Piotr Lewandowski, gmina Kłodzko – wójt Stanisław Longawa, Kłodzko – burmistrz Michał Piszko, Kudowa-Zdrój – burmistrz Piotr Maziarz, gmina Nowa Ruda – wójt Adrianna Mierzejewska, Lądek-Zdrój – burmistrz Roman Kaczmarczyk, gmina Lewin Kłodzki – wójt Joanna Klimek-Szymanowicz, Szczytna – burmistrz Marek Szpanier, Nowa Ruda – burmistrz Tomasz Kiliński, Międzylesie – burmistrz Tomasz Korczak, Radków – burmistrz Jan Bednarczyk, Polanica-Zdrój – burmistrz Jerzy Terlecki, Stronie Śląskie – burmistrz Zbigniew Łopusiewicz. Powiat legnicki: gmina Krotoszyce – wójt Beata Castaneda Trujillo, gmina Miłkowice – wójt Dawid Stachura, Prochowice – burmistrz Alicja Sielicka, gmina Ruja – wójt Paweł Gregorczuk, Chojnów – burmistrz Jan Serkies, gmina Legnickie Pole – wójt Henryk Babuśka, gmina Chojnów – wójt Andrzej Pyrz, gmina Kunice – wójt Zdzisław Tersa, Legnica – prezydent Tadeusz Krzakowski. Powiat lubański: Lubań – burmistrz Arkadiusz Słowiński, Leśna – burmistrz Mirosław Markiewicz, gmina Lubań – wójt Zbigniew Hercuń, Olszyna – burmistrz Leszek Leśko, gmina Platerówka – wójt Krzysztof Halicki, gmina Siekierczyn – wójt Janusz Niekrasz, Świeradów-Zdrój – burmistrz Roland Marciniak. Powiat lubiński: Lubin – prezydent Robert Raczyński, gmina Lubin – wójt Tadeusz Kielan, gmina Rudna – wójt Władysław Bigus, Ścinawa – burmistrz Krystian Kosztyła. Powiat lwówecki: Gryfów Śląski – burmistrz Olgierd Poniźnik, Lubomierz – burmistrz Wiesław Ziółkowski, Lwówek – burmistrz Mariola Szczęsna, Mirsk – burmistrz Andrzej Jasiński, Wleń – burmistrz Artur Zych. Powiat milicki: gmina Krośnice – wójt Andrzej Biały, gmina Cieszków – wójt Ignacy Miecznikowski, Milicz – burmistrz Piotr Lech. Powiat oleśnicki: Oleśnica – burmistrz Michał Kołaciński, gmina Oleśnica – wójt Marcin Kasina, Bierutów – burmistrz Władysław Bogusław Kobiałka, Syców – burmistrz Sławomir Kapica, gmina Dobroszyce – wójt Artur Ciosek, gmina Dziadowa Kłoda – wójt Robert Fryt, Międzybórz – burmistrz Jarosław Głowacki, Twardogóra – burmistrz Zbigniew Potyrała. Powiat oławski: Jelcz-Laskowice – burmistrz Bogdan Szczęśniak, gmina Oława – wójt Jan Kownacki, Oława – burmistrz Tomasz Frischman, gmina Domaniów – wójt Wojciech Głogulski. Powiat polkowicki: Polkowice – burmistrz Wiesław Wabik, gmina Grębocice – wójt Roman Jabłoński, Chocianów – burmistrz Franciszek Skibiński, gmina Gaworzyce – wójt Jacek Szwagrzyk, gmina Radwanice – wójt Paweł Piwko, Przemków – burmistrz Jerzy Szczupak. Powiat strzeliński: gmina Przeworno – wójt Jarosław Taranek, Wiązów – burmistrz Jerzy Krochmalny, gmina Kondratowice – wójt Wojciech Bochnak, Strzelin – burmistrz Dorota Pawnuk, gmina Borów – wójt Waldemar Grochowski. Powiat średzki: Środa Śląska – burmistrz Adam Ruciński, gmina Kostomłoty – wójt Stanisław Wicha, gmina Malczyce – wójt Piotr Frankowski, gmina Miękinia – wójt Jan Grzegorczyn, gmina Udanin – wójt Teresa Olkiewicz. Powiat świdnicki: gmina Marcinkowice – wójt Władysław Gołębiewski, gmina Świdnica – wójt Teresa Mazurek, gmina Dobromierz – wójt Jerzy Ulbin, Jaworzyna Śląska – burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, Strzegom – burmistrz Zbigniew Suchyta, Świdnica – prezydent Beata Moskal-Słaniewska, Świebodzice – burmistrz Bogdan Kożuchowicz, Żarów – burmistrz Leszek Michalak. Powiat trzebnicki: Oborniki Śląskie – burmistrz Arkadiusz Poprawa, Trzebnica – burmistrz Marek Długozima, Prusice – burmistrz Igor Bandrowicz, Żmigród – burmistrz Robert Lewandowski, gmina Zawonia – wójt Agnieszka Wersta, gmina Wisznia Mała – wójt Jakub Bronowicki. Powiat wałbrzyski: Wałbrzych – prezydent Roman Szełemej, Boguszów-Gorce – burmistrz Waldemar Kujawa, gmina Czarny Bór – wójt Adam Górecki, Głuszyca – burmistrz Roman Głód, Jedlina-Zdrój – burmistrz Leszek Orpel, Mieroszów – burmistrz Marcin Raczyński, Szczawno-Zdrój – burmistrz Marek Fedoruk, gmina Stare Bogaczowice – wójt Mirosław Lech, gmina Walim – wójt Adam Hausman. Powiat wołowski: gmina Wińsko – wójt Jolanta Krysowata-Zielnica, Wołów – burmistrz Dariusz Chmura, Brzeg Dolny – burmistrz Stanisław Jastrzębski. Powiat wrocławski: gmina Czernica – wójt Włodzimierz Chlebosz, gmina Jordanów Śląski – wójt Henryk Kuriata, gmina Długołęka – wójt Agnieszka Łebek, gmina Kobierzyce – wójt Ryszard Pacholik, Kąty Wrocławskie – burmistrz Antoni Kopeć, gmina Mietków – wójt Adam Kozarowicz, Siechnice – burmistrz Milan Ušak, Sobótka – burmistrz Stanisław Dobrowolski, gmina Żórawina – wójt Jan Żukowski. Powiat ząbkowicki: Bardo – burmistrz Krzysztof Żegański, gmina Ciepłowody – wójt Łukasz Białkowski, Ząbkowice Śląskie – burmistrz Marcin Orzeszek, gmina Kamieniec Ząbkowicki – wójt Marcin Czerniec, Ziębice – burmistrz Alicja Bira, Złoty Stok – burmistrz Grażyna Orczyk, gmina Stoszowice – wójt Paweł Gancarz. Powiat zgorzelecki: Bogatynia – burmistrz Andrzej Grzmielewicz, gmina Zgorzelec – wójt Piotr Machaj, Zgorzelec – burmistrz Rafał Gronicz, gmina Sulików – wójt Robert Starzyński, Zawidów – burmistrz Robert Łężny, Pieńsk – burmistrz Jan Magda, Węgliniec – burmistrz Stanisław Mikołajczyk. Powiat złotoryjski: Świerzawa – burmistrz Józef Kołcz, Złotoryja – burmistrz Robert Pawłowski, gmina Złotoryja – wójt Maria Leśna, gmina Pielgrzymka – wójt Tomasz Sybis, Wojcieszów – burmistrz Sławomir Maciejczyk, gmina Zagrodno – wójt Tadeusz Szklarz.

Sławomir Grymin