wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wybory samorządowe. Potrzeba pilnych zmian

Po prawie tygodniu, Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów samorządowych. Procentowo najwięcej ważnych głosów oddanych zostało na PiS, pół punktu procentowego zdobyło PO.

Wydarzenia wokół wyborów samorządowych, liczne wpadki, przedłużające się liczenie głosów sprawiło, że wiele osób uznaje wyniki głosowania za w części niewiarygodne.

W związku z sytuacją związaną z wyborami samorządowymi prezydent Bronisław Komorowski spotkał się między innymi z byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Zollem. Ten po spotkaniu z prezydentem powiedział, że należy szybko przystąpić do debaty nad nowelizacją Kodeksu wyborczego. Zaznaczył jednak, że nie można zmienić tych przepisów przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Zoll powiedział dziennikarzom po spotkaniu z prezydentem – w którym wzięli udział konstytucjonaliści – że konieczne jest odbudowanie autorytetu Państwowej Komisji Wyborczej. – Powstaje problem zabezpieczenia ciągłości tego urzędu, wyboru nowych sędziów, nie będzie to łatwe. Sędziowie muszą wykazać się nie tylko wiedzą, którą posiadają, ale też pewną odwagą, żeby w tych warunkach podjąć się tych obowiązków – mówił były prezes TK.

Według Zolla, trzeba wyciągnąć wnioski z błędów, głównie złej komunikacji PKW z wyborcami i doprowadzić do nowelizacji Kodeksu wyborczego. (inf)