czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wybory 16 listopada

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada, a ich druga tura – tam, gdzie będzie to konieczne w przypadku wyborów prezydentów miast, burmistrzów i wójtów – 30 listopada.

Premier podpisał w czwartek, 21 sierpnia, rozporządzenie w sprawie wyborów samorządowych. Decyzja ma się ukazać w Dzienniku ustaw 27 sierpnia. Od tego dnia formalnie rozpocznie się kampania wyborcza.

Z kalendarza wyborczego wynika, że 8 września mija termin do kiedy będzie można składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Dopiero od dnia wydania przez PKW postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami, prowadzić kampanię wyborczą.

7 października mija termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielic Warszawy.

Do 17 października do północy komitety mogą zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie.

27 października mija termin, do kiedy osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. 7 listopada mija termin na złożenie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika. Mają do tego prawo osoby niepełnosprawne i osoby, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat.

W piątek 14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania.

W niedzielę, 16 listopada w godz. 7-21 odbędzie się głosowanie. Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.