sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wyborcy zadecydowali

Zakończyły się wybory samorządowe. W niedzielę, 16 listopada, Polacy zdecydowali o tym, kto będzie sprawował władzę w jednostkach samorządu terytorialnego przez najbliższe cztery lata.

Zakończyły się wybory samorządowe. W niedzielę, 16 listopada, Polacy zdecydowali o tym, kto będzie sprawował władzę w jednostkach samorządu terytorialnego przez najbliższe cztery lata. Pierwsze wyniki sondażowe wyborów samorządowych wskazują, że najwięcej głosów Polaków w wyborach do sejmików wojewódzkich uzyskało Prawo i Sprawiedliwość.

Dawno już polskie wybory nie obfitowały w tak dużą ilość niespodzianek. Od wyników procentowych w całym kraju po wyniki w poszczególnych rejonach. Według sondażu IPSOS, w sejmikach wygrywa Prawo i Sprawiedliwość (31,5 proc.). Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska (27,3 proc.). Ostatnie miejsce na podium przypadło PSL (17 proc.).

Wielkimi przegranymi, przynajmniej w pierwszej turze wyborów są prezydenci większości dużych miast (m.in. Warszawy, Wrocławia, Poznania), którzy nie zdobyli połowy oddanych ważnych głosów w swoich okręgach. Chcąc zachować stanowiska będą musieli zawalczyć o wyborcze poparcie w drugiej turze, która odbędzie się 30 listopada.

Według nieoficjalnych, cząstkowych danych frekwencja w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów wyniosła 47,68 proc., a do rad gmin 47,86 proc. – podała PKW.

(PR, mit)