piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wsparcie dla samorządów

PFR dla Miast” to nowy program Polskiego Funduszu Rozwoju, którego zadaniem jest wspieranie samorządów w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. W jego ramach stworzono bazę wiedzy, przewidziano program edukacyjny dla samorządowców oraz konkurs „Miasto Przyszłości 2050”. Wyłonione w nim zwycięskie projekty mają szansę zostać sfinansowane i wdrożone.

Nowa inicjatywa PFR powstała w odpowiedzi na wyzwania samorządów – digitalizację, zwiększenie komfortu życia mieszkańców i potrzebę alternatywnych form inwestowania. W ramach programu grupa polskich ekspertów przekaże samorządom swoją wiedzę m.in. o tym, jak finansować inwestycje, jak wykorzystać potencjał danych miejskich i usług w chmurze, albo jak wdrażać innowacyjne rozwiązania w administracji poprzez GovTech Polska – nową formułę zamówień publicznych.

Program „PFR dla Miast” bazuje na trzech filarach: inspiracji, edukacji oraz finansowaniu. W ramach pierwszego z nich na stronie internetowej pfrdlamiast.pl udostępniona jest baza najlepszych miejskich innowacji usprawniających życie mieszkańców, które z sukcesem zrealizowano u nas i za granicą. Przedstawiciele miast mogą uzupełniać bazę także o własne projekty.

Drugi filar to bezpłatny program szkoleniowy „Akademia Miast Przyszłości” skierowany do przedstawicieli średnich miast (pomiędzy 50 a 100 tys. mieszkańców). Składa się na niego 17 dni intensywnych szkoleń (tak stacjonarnych, jak i dostępnych na autorskiej platformie online) trwających od 2 kwietnia do 19 listopada 2020. W ich trakcie uczestnicy będą mieli szansę zdobycia kompleksowej wiedzy i opracowania strategii rozwoju swojego miasta z ośmiu obszarów: zarządzania miastem, mobilności miejskiej, energetyki i środowiska, biznesu i przedsiębiorczości, edukacji, mieszkalnictwa, bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia.

Zgłoszenia do „Akademii Miast Przyszłości” przyjmowane są na stronie pfrdlamiast.pl do 20 marca 2020. Dla uczestników szkolenia przygotowano również konkurs „Miasto Przyszłości 2050”, w którym mogą zaprezentować wizję swojej strategii w zakresie innowacji.

(pap, ci)