środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wsparcie dla muzeum

Warsztaty, wykłady i debaty, działania w przestrzeni miejskiej, wystawy czasowe i wystawa podróżująca po Polsce – to tylko część projektów edukacyjnych składających się na nowy program Muzeum Historii Żydów Polskich realizowany dzięki wsparciu z funduszy norweskich i EOG. Dzięki dotacji w wysokości 3 mln euro w latach 2013-2016 z programów przygotowanych przez muzeum skorzysta ponad 350 tysięcy osób w Polsce i zagranicą.

12,5 miliona złotych dofinansowania otrzymanego z funduszy norweskich i EOG umożliwia muzeum realizację bezprecedensowego dwuipółletniego programu edukacyjno-kulturalnego skierowanego do odbiorców w Polsce i Europie. Działania już się rozpoczęły i będą prowadzone do kwietnia 2016 roku.

– Głównym celem projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe jest umożliwienie szerszej publiczności czerpania wiedzy i doświadczeń z tysiąca lat historii Żydów polskich – wyjaśnia ideę programu p.o. dyrektora muzeum Andrzej Cudak. – Naszym założeniem jest promowanie tolerancji i edukacja młodzieży w zakresie życia we współczesnym wielokulturowym społeczeństwie, w którym funkcjonują obok siebie odmienne grupy, obyczaje i wyznania. Jesteśmy więc niezwykle zadowoleni, że przy realizacji tego projektu możemy liczyć na wsparcie parterów norweskich, którzy mają w tym zakresie bezcenne doświadczenia.

Działania realizowane w ramach projektu skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i edukatorów. Szczególnie ważną grupą odbiorców są również osoby, które na co dzień mają utrudniony dostęp do dóbr kultury, w tym osoby z niepełnosprawnościami.

Program zakłada nie tylko działania w budynku muzeum, ale również szereg przedsięwzięć na terenie Polski oraz zagranicą, a także w rzeczywistości wirtualnej. Będzie realizowany w ścisłej współpracy z ekspertami i instytucjami norweskimi. – Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z nowopowstałym muzeum. Jest to muzeum o znaczeniu globalnym, a realizowany przez nie projekt jest wspaniałym przykładem zaangażowania państwa polskiego w budowanie pomostu pomiędzy przeszłością a wyzwaniami dnia dzisiejszego i przyszłości – zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami – powiedział Karsten Klepsvik, ambasador Norwegii w Polsce. Łącznie w projekcie weźmie udział ponad 100 partnerów instytucjonalnych z Polski i świata.

W ramach projektu zaplanowano różnorodne formy edukacyjne: bezpłatne programy dla szkół i nauczycieli, warsztaty fotograficzne, performatywne, muzyczne, wykłady, spotkania, debaty, inicjatywy miejskie, wystawy, rezydencje artystyczne, publikacje oraz aplikacje na urządzenia mobilne. Szczególną częścią programu są projekty realizowane w Internecie takie jak wirtualny spacer po muzeum lub żydowskiej Warszawie czy edukacyjna gra interaktywna dla najmłodszych odbiorców.

(mt)