czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wschód Kultury

Platforma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego – to festiwal Wschód Kultury. Szczegóły jego tegorocznej edycji zostały przedstawione 30 maja podczas konferencji prasowej z udziałem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, dyrektora Narodowego Centrum Kultury Krzysztofa Dudka oraz prezydentów: Rzeszowa – Tadeusza Ferenca, Lublina – Krzysztofa Żuka oraz wiceprezydent Białegostoku – Renaty Przygodzkiej . Gościem specjalnym był Minister Kultury Ukrainy Jewhen Nyszczuk.

Minister Zdrojewski podkreślił w trakcie konferencji kulturotwórczą rolę festiwalu. „Tworzenie płaszczyzny porozumienia i komunikacji w najbardziej uniwersalnym języku świata jakim jest sztuka, było jednym z moich podstawowych założeń, gdy startowaliśmy z tym projektem, jeszcze wówczas pod nazwą Europejski Stadion Kultury. Inicjatywa, mimo, że rozpoczęta z okazji Euro 2012, od początku miała mieć charakter cykliczny i bardzo się cieszę widząc, jak na przestrzeni tych kilku lat rozrasta przyciągając coraz więcej gości i artystów z całego świata” – dodał minister.

Pomysł na Wschód Kultury zrodził się po realizacji projektu Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie (2011-2012) i kolejno w Lublinie (2012). Sukces przedsięwzięcia sprawił, iż do Rzeszowa i Lublina dołączył Białystok i tak wspólnie, przy wsparciu MKiDN oraz NCK miasta postanowiły rozwinąć projekt i organizować trzy artystyczne wydarzenia pod wspólną nazwą.

Wschód Kultury to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce konsolidujące działania trzech miast. Projekt ma nieoceniony wpływ na ich rozwój oraz pogłębienie współpracy w zakresie tworzenia wspólnych, wieloletnich programów kulturalnych.

Wschód Kultury został zainaugurowany w marcu 2013 r. podczas seminarium „Kultura dla Partnerstwa Wschodniego” w Lublinie. Zeszłoroczna edycja zgromadziła ponad 826 artystów z 27 krajów, zaprezentowano przeszło 180 wydarzeń kulturalnych, a w organizację festiwali zaangażowanych było około 1000 osób. Tegoroczny Wschód Kultury zapowiada się jeszcze bardziej imponująco.

Tradycyjnie już w ostatni weekend czerwca odbędzie się Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie, na początku lipca przez blisko tydzień w Lublinie czekają atrakcje w ramach Inne Brzmienia Art & Music Festival. Wakacje pożegnamy w Białymstoku festiwalem Inny Wymiar.

Szczegóły znajdują się na stronie www.wschodkultury.eu