sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wrzesień w Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Wrzesień to dla społeczności akademickiej ostatni miesiąc wakacyjnej przerwy w działalności dydaktycznej. Jest to jednak czas niezwykle intensywny i bogaty w wydarzenia związane z dwoma prestiżowymi festiwalami odbywającymi się we Wrocławiu oraz innych miastach Dolnego Śląska.

Po raz 38. w naszej uczelni odbędzie się Kurs Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej, którego celem jest pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie interpretacji muzyki wokalnej. Wyróżniający się uczestnicy kursu wystąpią przed publicznością Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans aż sześciokrotnie, wykonując wspólnie z zespołem instrumentów dawnych pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka Stabat Mater włoskiego kompozytora baroku Antonio Bononciniego.

Wrzesień to również miesiąc, podczas którego corocznie odbywa się Dolnośląski Festiwal Nauki. W ramach festiwalu organizowane są wykłady, prelekcje, pokazy i warsztaty dotyczące wszystkich dziedzin nauki i sztuki. Akademia Muzyczna zaprezentuje wystawę, szereg wykładów i koncertów, w tym roku poświęconych twórczości Witolda Lutosławskiego, w związku z przypadającą 100. rocznicą urodzin kompozytora. Ponadto zapraszamy na spektakl terapeutyczny, warsztaty prezentujące budowę organów, warsztaty gitarowe.

We wrześniu, tradycyjnie, w murach naszej uczelni odbędzie się kolejna sesja naukowa „Muzyka oratoryjna i kantatowa w aspekcie praktyki wykonawczej” oraz sympozjum naukowe dotyczące problemów pedagogiki wokalnej, z udziałem wybitnych referentów, autorytetów w dziedzinie wokalistyki.


 

Antonio Bononcini

Stabat Mater

w wykonaniu uczestników 38. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej

oraz zespołu instrumentów dawnych

pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka:

10 września

godz. 17.00 – Wrocław, kościół ewangelicko-augsburski Opatrzności Bożej, ul. Kazimierza Wielkiego


 


 

XVI Dolnośląski Festiwal Nauki

W świecie muzyki


 

20-25 września

godz. 9.30-18.00 – foyer Sali Teatralnej Akademii Muzycznej, pl. Jana Pawła II nr 2

Witold Lutosławski – życie i twórczość – wystawa w 100. rocznicę urodzin kompozytora

godz. 10.00 – Sala Teatralna AM

O Lutosławskim z pierwszej ręki – wspomnienia stypendysty kompozytora – Mirosław Gąsieniec (kompozytor, pianista, kameralista, organizator życia muzycznego)

godz. 10.30 – Sala Teatralna AM

Witold Lutosławski pod lupą – koncert – Robert Bachara (skrzypce), Mirosław Gąsieniec (fortepian)

 

 

20, 23, 24 września

godz. 13.00 – Multicentrum 2, ul. Powstańców Śl. 210

Hymn dla Europy – wykład, warsztat – Mateusz Ryczek, Katarzyna Kabat, Małgorzata Karpicka

 

23 września

godz. 9.30, 10.15, 10.55 – kościół Ojców Dominikanów, pl. Dominikański 2

Wyprawa do wnętrza organów – wykład, warsztat – Tomasz Głuchowski, studenci

 

24 września

godz. 10.00, 11.00 – Sala C1 Akademii Muzycznej

Warsztaty gitarowe – Waldemar Gromolak, Michał Jakubowski, Artur Koza

godz. 12.00 – Sala Teatralna AM

Don Juan – spektakl; Anna Jędryczka-Hamera, Renata Pawłowska, Beata Radzik

godz. 13.00 – Sala Teatralna AM

Don Juan współczesny – wystawa prac plastycznych