niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wrocławska Noc Muzeów

Podobnie jak w minionych latach również w tym roku wrocławskie muzea włączają się do inicjatywy Nocy Muzeów. Poniżej szereg imprez przygotowanych dla wszystkich zainteresowanych we wrocławskim Muzeum Narodowym i Muzeum Etnograficznym. Uwaga! Imprezy i wystawy również dostępne przed zachodem Słońca.

Podczas Nocy Muzeów, 16 maja, w godzinach od 16 do 24 wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Wokół wystaw czasowych „Stwórcze ręce – sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu” i „Śląska rzeźba gotycka ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego” zbudowany został program Nocy Muzeów organizowanej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Na wystawie „Stwórcze ręce” zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z twórczością artystów-rzemieślników działających na Śląsku w 1. połowie XX w. i zobaczyć prawie 200 dzieł sztuki – od secesji, poprzez ekspresjonizm, art déco do stylów historyzujących – z których większość z nich nigdy wcześniej nie była udostępniana publiczności. Ekspozycja „Śląskiej rzeźby gotyckiej” to pierwsza – po 60 latach – prezentacja średniowiecznych dzieł sztuki, które Kuria Arcybiskupia we Wrocławiu w 1956 r. przekazała w darze Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu.

Wystawy dostępne podczas Nocy Muzeów we wrocławskim Muzeum Narodowym:

Wystawy stałe:

  • Sztuka śląska XIV-XVI  (1. piętro) – czynna od 16.00 do godz. 22.00 (ze względów konserwatorskich)

  • Sztuka polska XVII-XIX (2. piętro)

  • Sztuka europejska XV-XX  (2. piętro)  

  • Polska sztuka współczesna (3. piętro)

Wystawy czasowe:

  • Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu (parter)

  • Wystawa 16. Biennale Sztuki Mediów WRO Test Exposure (parter)

  • Śląska rzeźba gotycka ze zbiorów KUL (2. piętro, sala 200) – czynna od 16.00 do godz. 22.00 (ze względów konserwatorskich). Jednorazowo w sali może przebywać ok. 25 osób.

Poza wystawami organizatorzy zapraszają także na wykłady i warsztaty:

Dla osób dorosłych:

godz. 16.30

Warsztat Jaroslava Vonki. Geniusz kowalskiego rzemiosła

Ryszard Mazur – współczesny mistrz kowalstwa, doskonały praktyk, będzie miał okazję przybliżyć słuchaczom różne aspekty technologiczne, ujawnić tajemnice warsztatu, prezentując też niektóre z narzędzi kowalskich.

godz. 18.00

Kowalstwo artystyczne w architekturze modernistycznej, czyli nie każdy ornament jest „zbrodnią”.

Izabela Trembałowicz-Chęć zwróci uwagę uczestników na to, jak pięknym tłem dla kowalstwa artystycznego jest czysta, klarowna architektura modernistyczna oraz jak bardzo potrzebujemy dekoracyjności w naszym otoczeniu.

godz. 19.30

W majestacie gotyckiej rzeźby ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Michał Pieczka podczas swojego wykładu przedstawi najpiękniejsze i najcenniejsze przykłady średniowiecznej rzeźby sakralnej. Omówi najważniejsze ołtarze, rzeźbiarskie wizerunki Chrystusa i innych świętych oraz przedstawienia Piety oraz Pięknych Madonn.

godz. 21.00

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie Biennale WRO 2015 Test Exposure połączone ze spotkaniami z artystami Biennale.

Zajęcia dla dzieci:

godz. 16.15

Bramy, bogowie i zwykli przechodnie w kowalstwie artystycznym Jaroslava Vonki

Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat

Sławomir Ortyl zapozna najmłodszych uczestników z bohaterami metalowych przedstawień prezentowanych na wystawie „Stwórcze ręce”, zwróci uwagę na ich formę, symbolikę i atrybuty. W drugiej części zajęć dzieci wykonają z plasteliny lub gliny własnych idoli w sposób nawiązujący do stylu modernistycznego. Wstęp wolny

Zapisy w Dziale Oświatowym od 11 maja w godz. 9.00-15.00, tel.: 71 372 51 48.

godz. 17.30

Na tropie ludków Jaroslava Vonki – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat

Mężczyzna z parasolem, kobieta z dziurawą pończochą, kowal, tajemniczy garbus – to figury wykonane przez znanego artystę-kowala Jaroslava Vonkę. Podczas zajęć dzieci będą ich poszukiwać na wystawie czasowej „Stwórcze ręce”, a następnie spróbują rozpoznać ich profesję, stany emocjonalne. W drugiej części zajęć ich uczestnicy wykonają własne wersje „ludków” reprezentujących ulubione zawody. Wstęp wolny.

Zapisy w Dziale Oświatowym od 11 maja w godz. 9.00-15.00, tel.: 71 372 51 48.

godz. 18.30

Proste i nowoczesne. Zabawa z projektowaniem kształtu i dekoracji przedmiotów użytkowych

Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat

Grzegorz Wojturski zapozna uczestników z charakterystycznymi dla modernizmu kształtami i dekoracjami przedmiotów użytkowych, wśród których znajdą się eksponowane na wystawie: kraty, poręcze, klamki i zamki drzwiowe, wieszaki, świeczniki i naczynia liturgiczne. Następnie uczestnicy wykonają własne użytkowe drobiazgi z kartonu, złotej i srebrnej folii i plasteliny. Wstęp wolny

Zapisy w Dziale Oświatowym od 11 maja w godz. 9.00-15.00, tel.: 71 372 51 48.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu wykłady

16.05, godz. 12.00
„Filiżanka – królowa dobrego smaku” – wykład
Cykl: Piękne i użyteczne
Skąd trafiły do Europy pierwsze filiżanki, jak wyglądały i przez kogo były używane – o tym m.in. opowie prelegentka Magdalena Musiał. Słuchacze dowiedzą się również, w jakich manufakturach produkowano najpiękniejsze filiżanki i które z nich kosztowały majątek oraz kto projektuje dziś najdziwniejsze, porcelanowe naczynia. Będzie można też zobaczyć piękne filiżanki ze zbiorów muzealnych. Wstęp wolny.

 17.05, godz. 12.00
„Secesja” – wykład. Cykl: Kurs historii sztuki
Podczas spotkania prelegent Michał Pieczka scharakteryzuje i omówi najistotniejsze dzieła europejskiej secesji. Przybliży również sylwetki najważniejszych artystów secesyjnych.
Wstęp z biletem za 5 zł.

Również Muzeum Etnograficzne zaprasza w sobotę od godz. 16 do 24 na nieodpłatne zwiedzanie wystaw.

Muzeum Etnograficzne. Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Towarzystwo Ormian Polskich zapraszają na wernisaż „Ludowe inspiracje” – wycinanki Kasi Kmity, collage Jolanty Nitki Nikt, monidła Ewy Martyniszyn oraz na wieczór z kulturą ormiańską. Zajęcia dla dzieci prowadzone będą w nawiązaniu do tematyki prezentowanej na wystawie.

godz. 16.00 – 17.30

Ludowe inspiracje… Zrób sobie monidło

warsztaty dla osób od lat 5 do …100 lat

Uczestnicy zobaczą wystawę „Ludowe inspiracje”, dowiedzą się, co to jest monidło i jak może ono inspirować współczesnych artystów. Następnie każdy uczestnik zostanie sfotografowany, a wydrukowany wizerunek posłuży mu do wykonania tradycyjnego monidła.

godz. 16.00-17.30

„Cacka, leluje, kodry – wariacje z wycinanką”

warsztaty dla osób od lat 5 do …100 lat

W nawiązaniu do tematyki wystawy „Ludowe inspiracje” uczestnicy spróbują samodzielnie wykonać wycinanki i skomponować z nich wielki collage.

godz. 18.00

otwarcie wystawy „Ludowe inspiracje” prezentującej wycinanki Kasi Kmity, collage Jolanty Nitki Nikt i monidła Ewy Martyniszyn

godz. 20.00

pokaz filmu „Dolny Śląsk. Lud jego zwyczaje sposób życia, pieśni, muzyka i tańce…Ormianie

od godz. 21.15 Towarzystwo Ormian Polskich zaprasza na:

– warsztaty linorytu ormiańskiego – Klaudia Maślej,

– koncert klasycznej muzyki ormiańskiej – Gerog Sayegh (skrzypce), Aram Sayegh (gitara), –

– prezentację rekonstrukcji średniowiecznej zbroi rycerza ormiańskiego z Podola,

– opowieść o specjałach kuchni Ormian kuckich (połączona z degustacją)

godz. 16.00 – 22.00 możliwość zakupu przysmaków ormiańskich przygotowanych przez Restaurację ARMINE