niedziela, 27 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wrocławianie w Elbphilharmonie

NFM Filharmonia Wrocławska wystąpiła 15 listopada w supernowoczesnej sali koncertowej Elbphilharmonie w Hamburgu.

Orkiestrę, której towarzyszyła zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego Yulianna Avdeeva, poprowadził jej dyrektor artystyczny Giancarlo Guerrero. Artyści wykonali Adagio z Kwintetu smyczkowego F-dur Antona Brucknera (w transkrypcji na orkiestrę dokonanej przez słynnego dyrygenta Stanisława Skrowaczewskiego), II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina i III Symfonię Witolda Lutosławskiego – wspaniały przykład modernizmu w muzyce. Ostatni utwór jest szczególnie ważny dla maestra Guerrero, który jako student był obecny podczas prawykonania tego dzieła w Chicago – wówczas poznał osobiście kompozytora.

Malowniczo położona nad Łabą Elbphilharmonie, ukończona w 2016 roku, jest pierwszorzędnym osiągnięciem architektury i akustyki. Wrocławscy filharmonicy wystąpili w głównej sali koncertowej (mogącej pomieścić 2100 melomanów) w ramach koncertów z muzyką polską z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród innych polskich artystów koncertujących w Elbphilharmonie od września do końca listopada tego roku znaleźli się także m.in. Piotr Anderszewski, Leszek Możdżer i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Występ NFM Filharmonii Wrocławskiej w Elbphilharmonie poprzedziły dwa koncerty jubileuszowe, które zespół wykonał z towarzyszeniem Yulianny Avdeevej pod dyrekcją Giancarla Guerrero w swojej siedzibie – w Narodowym Forum Muzyki im. Witolda  Lutosławskiego.