czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wratislavia coraz bliżej

 

„Przeważnie racjonalistyczny Europejczyk znajduje w sobie coś, co jest mu obce, i szczyci się tym, nie zdając sobie sprawy, że swoją racjonalność osiągnął kosztem własnej witalności, a prymitywna część jego osobowości jest w konsekwencji skazana na mniej lub bardziej podziemną egzystencję”.

Carl Gustav Jung Wspomnienia, sny, myśli

„Opada na tron. Ukrywa twarz w dłoniach. Wyczuwa się w nim straszliwą wewnętrzną walkę”.

„Prześniony sen! Stargany łańcuch złud!”

Karol Szymanowski Król Roger (tekst: Jarosław Iwaszkiewicz)

 

Punktem wyjścia edycji festiwalu zatytułowanej Wyzwolenie jest inauguracyjny Król Roger Karola Szymanowskiego, opera ukazująca próbę wyzwolenia się od kultury, jej norm moralnych, społecznych i obyczajowych. Dzieło polskiego kompozytora opisuje konflikt dwóch aspektów człowieczeństwa, racjonalności i instynktu, oraz próbę uwolnienia się od dramatycznego rozdarcia między tymi przeciwstawnymi sobie żywiołami. W roku setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej oraz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości festiwal podejmuje także temat wolności w kontekście politycznym i społecznym. Usłyszymy wyśmienitą „Paukenmesse” Josepha Haydna, mszę z okresu wojen napoleońskich, czasów tuż po rewolucji francuskiej, kiedy formował się model funkcjonowania naszego współczesnego świata.

Do postaci Bonapartego nawiązuje także wspaniała Oda do Napoleona Arnolda Schönberga, skomponowana podczas II wojny światowej, do słów wiersza George’a Byrona – miażdżącej krytyki pokonanego imperatora. Napoleon sprzeniewierzył się ideałom wolnościowym, które wyniosły go do władzy, i stał się dyktatorem podobnym do wielu tyranów obecnych na kartach historii. Postawę władcy totalitarnego celnie wyśmiał w Der Tribun Mauricio Kagel. Na tym samym koncercie zabrzmi Sześć bagatel Antona Weberna, uznanego – podobnie jak Schönberg – za kompozytora zdegenerowanego i z tego powodu zakazanego w III Rzeszy. Z obłędem trybuna kontrastuje piękno twórczości Claude’a Debussy’ego, którego setna rocznica śmierci przypada w tym roku. Paradoksalnie to ludzie oddają totalną władzę jednostce, która następnie ich tyranizuje. Mechanizm ten opisał już w XVI wieku Étienne de la Boétie w Rozprawie o dobrowolnej niewoli, z której pochodzi tytuł koncertu. Podobnie żołnierz z powstałego dokładanie sto lat temu utworu Igora Strawińskiego: walczy o odzyskanie osobistej wolności, ale potem sam oddaje się w niewolę diabłu, ulegając żądzy posiadania.

Na festiwalu Wratislavia Cantans nie może zabraknąć znakomitych ansambli wokalnych. Narodowy Chór Ukrainy Dumka wykona utwory a cappella Henryka Mikołaja Góreckiego oraz ukraińską muzykę ludową i sakralną. Collegium Musicale z Estonii – również świętującej stulecie niepodległości – wraz z NFM Orkiestrą Leopoldinum przedstawi polską i estońską muzykę współczesną. Do Wrocławia z programem podejmującym tematykę snu – rozumianego jako chwilowe wyzwolenie się od zmęczenia i trosk – powróci znany z niezwykle oryginalnego brzmienia zespół Graindelavoix. Włoska La Compagnia del Madrigale wykona arcydzieła z fundamentalnej dla historii muzyki Księgi VIII Madrygałów Claudia Monteverdiego. W doskonałych dramaturgicznie utworach pojawia się motyw wojny, jednak u Monteverdiego są to potyczki serca – dużo mniej zgubne w skutkach niż zmagania militarne.

W roku polskiego jubileuszu zaprezentujemy operę niezmiernie interesującej kompozytorki Elżbiety Sikory, traktującą o jednej z najważniejszych Polek i jednocześnie jednej z największych postaci w historii nauki – Marii Skłodowskiej-Curie. Tytułowa Madame Curie musiała wywalczyć sobie wolność wyboru drogi życiowej, mierząc się z szeregiem stereotypów i uprzedzeń wobec kobiet. Tak jak w poprzednich latach zapraszamy na koncert poświęcony wyjątkowemu polskiemu kompozytorowi baroku i początków klasycyzmu – postać Marcina Józefa Żebrowskiego przybliży niestrudzony w zgłębianiu rodzimej spuścizny muzycznej Andrzej Kosendiak. Usłyszymy dzieła, które powstały dzięki mecenasowi istotnego w historii kraju sanktuarium na Jasnej Górze. Jak w każdej edycji czeka nas też typowo wrocławski koncert złożony z zabytków muzycznych przechowywanych w tutejszej bibliotece – tym razem będą to nie tylko kompozycje aktualnie znajdujące się w Bibliotece „Na Piasku”, lecz także dzieła z manuskryptu pochodzącego z Wrocławia i przechowywanego obecnie w Berlinie, zawierającego rzadko spotykane w początkach XVII wieku solowe utwory skrzypcowe, autorstwa m.in. Stephena Nau, Giovanniego Bassano i Francesca Rognoniego.

Festiwal zwieńczy wielkie dzieło oratoryjne – Messa da Requiem Giuseppe Verdiego w wykonaniu sir Johna Eliota Gardinera i jego Monteverdi Choir oraz Orchestre Révolutionnaire et Romantique. Z tym cenionym utworem związana jest ogromna tradycja wykonawcza, tymczasem słynny angielski maestro proponuje nam spojrzeć na niego tak, jak patrzymy na muzykę dawną, i zadać sobie pytanie, jakiej interpretacji tej genialnej mszy żałobnej chciałby sam kompozytor. Verdi, tak jak Szymanowski, któremu poświęcona jest inauguracja, był wielkim patriotą – zaangażował się w budowanie zjednoczonego za jego życia państwa włoskiego; podobnie Szymanowskiemu bliska była idea odbudowy państwowości polskiej.

Program festiwalu przywołuje dramatyczne wydarzenia z historii, z których każde w jakimś stopniu jest związane z dążeniem do wolności – państw, grup społecznych, jednostek. Program jest zaproszeniem do zastanowienia się nad tematem niezależności, samostanowienia – czy naprawdę chcemy być wolni? Od czego pragnijmy się wyzwolić? Ile wysiłku jesteśmy w stanie włożyć w wywalczenie niezależności? Niech do refleksji natchnie nas muzyka będąca zawsze przestrzenią wolności.

Giovanni Antonini
dyrektor artystyczny
Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans
im. Andrzeja Markowskiego

________________________________________________________________________________________

 

PROGRAM

53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego /
53rd Andrzej Markowski International Festival Wratislavia Cantans


Tytuł: Wyzwolenie / Liberation

7–16.09.2018

Wrocław i Dolny Śląsk / Wrocław & Lower Silesia

Giovanni Antonini – dyrektor artystyczny / artistic director

Andrzej Kosendiak – dyrektor generalny / general director

7.09.2018, piątek, godz. 19:00 / Friday, 7 pm
Wrocław, NFM, Sala Główna / Main Hall

Król Roger / King Roger

Jacek Kaspszyk – dyrygent / conductor
Mariusz Kwiecień – Król Roger (baryton) / King Roger (baritone)
Joanna Zawartko – Roksana (sopran) / Roxana (soprano)

Krystian Adam Krzeszowiak – Edrisi (tenor)

Arnold Rutkowski – Pasterz (tenor) / Shepherd (tenor)

Remigiusz Łukomski – Archiereios (bas / bass)

Agnieszka Rehlis – Diakonisa (mezzosopran) / Deaconess (mezzo-soprano)
Chór NFM / NFM Choir

Polski Narodowy Chór Młodzieżowy / Polish National Youth Choir

Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne Chóru NFM i Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego / artistic direction of NFM Choir and Polish National Youth Choir
Chór Chłopięcy NFM / NFM Boys’ Choir

Małgorzata Podzielny – kierownictwo artystyczne Chóru Chłopięcego NFM / artistic direction of NFM Boys’ Choir
NFM Filharmonia Wrocławska / NFM Wrocław Philharmonic

Program / Programme:
Karol Szymanowski Król Roger – wersja koncertowa / King Roger – concert version op. 46

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

BILETY / TICKETS: VIP – 350 ZŁ* / 250 ZŁ, I – N 200 ZŁ / U 180 ZŁ, II – N 160 ZŁ / U 140 ZŁ, III – N 110 ZŁ / U 90 ZŁ

7.09.2018, piątek, godz. 19:00 / Friday, 7 pm
Środa Śląska, kościół pw. św. Andrzeja Apostoła / Church of St Andrew the Apostle
Mistrzowie francuskiego baroku / Masters of French Baroque

Benjamin Bayl – dyrygent / conductor
Soliści – uczestnicy 43. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej / Soloists participants of the 43rd Oratorio and Cantata Music Interpretation Course
Zespół instrumentalny / Instrumental ensemble

Program / Programme:
Robert de Visée
Prélude en ré mineur
Louis-Nicolas Clérambault
Miserere mei Deus z Miserere C. 116, Domine salvum fac Regem C. 158, Quoniam si voluisses sacrificium z Miserere C. 116
Jean Gilles
Usque quo Domine, Domine salvum fac Regem, Affecte Domino ze zbioru Motets à l’usage des Dames Religieuses
Marc-Antoine Charpentier
La reniement de Saint Pierre H. 424, Prélude z Sonate H. 548, Alma redemptoris H. 44
Jean-Baptiste Lully
Laudate pueri Dominum i O sapientia in misterio – motety / motets LWV 77
André Campra
Grand Dixit Dominus

WSTĘP WOLNY / FREE ENTRY

8.09.2018, sobota, godz. 17:00 / Saturday, 5 pm
Wrocław, NFM, Sala Czerwona / Red Hall

Historia żołnierza / Histoire du soldat

Simone Bernardini – dyrygent / conductor
Ensemble1918
Claudia Gambino – narrator
Francesco Meola – aktor / actor
Matteo Moglianesi – aktor / actor
Piera Mungiguerra – reżyser / director
Rafał Kronenberger – lektor / lector

Program / Programme:
Igor Strawiński Trzy utwory na klarnet solo, Historia żołnierza / Three Pieces for solo clarinet, Histoire du soldat

BILETY / TICKETS: VIP 90 ZŁ, N 70 ZŁ / U 50 ZŁ

8.09.2018, sobota, godz. 19:00 / Saturday, 7 pm
Szczawno Zdrój, Teatr Zdrojowy im. H. Wieniawskiego / H. Wieniawski Theatre

Mistrzowie francuskiego baroku / Masters of French Baroque

Benjamin Bayl – dyrygent / conductor
Soliści – uczestnicy 43. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej / Soloists participants of the 43rd Oratorio and Cantata Music Interpretation Course
Zespół instrumentalny / Instrumental ensemble

Program / Programme:
Robert de Visée
Prélude en ré mineur
Louis-Nicolas Clérambault
Miserere mei Deus z / from Miserere C. 116, Domine salvum fac Regem C. 158, Quoniam si voluisses sacrificium z / from Miserere C. 116
Jean Gilles
Usque quo Domine, Domine salvum fac Regem, Affecte Domino ze zbioru / from Motets à l’usage des Dames Religieuses
Marc-Antoine Charpentier
La reniement de Saint Pierre H. 424, Prélude z / from Sonate H. 548, Alma redemptoris H. 44
Jean-Baptiste Lully
Laudate pueri Dominum i O sapientia in misterio – motety / motets LWV 77
André Campra
Grand Dixit Dominus

BILETY / TICKETS: N 25 ZŁ / U 15 ZŁ

8.09.2018, sobota, godz. 19:30 / Saturday, 7:30 pm
Bardo, bazylika mniejsza Nawiedzenia NMP / Minor Basilica of the Visitation of the Blessed Virgin Mary
Media vita in morte sumus

Björn Schmelzer – kierownictwo artystyczne / artistic direction
Graindelavoix

Program / Programme:

I Si dedero somnum oculis meis / If I shall give sleep to my eyes or slumber to my eyelids

Alexander Agricola Si dedero somnum oculis meis
Ludwig Senfl In pace / Si dedero
Josquin des Prés In pace in idipsum / Que vous ma dame
Alessandro Coppini Agnus Dei I z / from Missa Si dedero”

Jacob Obrecht Agnus Dei II z / from Missa Si dedero”
Antonius Divitis Agnus Dei III z / from Missa Si dedero”
Josquin des Prés
Agnus Dei I, II, III z / from Missa Hercules dux Ferrariae” 


II Media vita in morte sumus / In the midst of life we are in death
Jacobus de Kerle Media vita in morte sumus – motet

Nicolas Gombert Media vita in morte sumus – motet
John Sheppard
Media vita in morte sumus – motet
Orlando di Lasso Media vita in morte sumus – motet

BILETY / TICKETS: N 25 ZŁ / U 15 ZŁ

8.09.2018, sobota, godz. 21:00 / Saturday, 9 pm
Wrocław, kościół Uniwersytecki pw. Najświętszego Imienia Jezus / University Church of the Blessed Name of Jesus

Duchowa stolica Polski / Spiritual Capital of Poland

Andrzej Kosendiak – dyrygent / conductor
Jian Hui – sopran
/ soprano

Matthew Venner – alt / alto

Maciej Gocman – tenor

Felix Schwandtke – bas / bass
Chór NFM / NFM Choir

Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne / artistic direction
Chór Chłopięcy NFM / NFM Boys’ Choir

Małgorzata Podzielny – kierownictwo artystyczne / artistic direction
Wrocławska Orkiestra Barokowa / Wrocław Baroque Orchestra

Jarosław Thiel – kierownictwo artystyczne / artistic direction

Program / Programme:
Marcin Józef Żebrowski Rorate coeli, Magnificat, Missa Pastoritia

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

BILETY / TICKETS: VIP 70 ZŁ, N 50 ZŁ / U 30 ZŁ

9.09.2018, niedziela, godz. 17:00 / Sunday, 5 pm
Wrocław, Oratorium Marianum

Mistrzowie francuskiego baroku / Masters of French Baroque

Benjamin Bayl – dyrygent / conductor
Soliści – uczestnicy 43. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej / Soloists participants of the 43rd Oratorio and Cantata Music Interpretation Course
Zespół instrumentalny / Instrumental ensemble

Program / Programme:
Robert de Visée
Prélude en ré mineur

Louis-Nicolas Clérambault Miserere mei Deus z / from Miserere C. 116, Domine salvum fac Regem C. 158, Quoniam si voluisses sacrificium z / from Miserere C. 116

Jean Gilles Usque quo Domine, Domine salvum fac Regem, Affecte Domino ze zbioru / from Motets à l’usage des Dames Religieuses

Marc-Antoine Charpentier La reniement de Saint Pierre H. 424, Prélude z / from Sonate H. 548, Alma redemptoris H. 44

Jean-Baptiste Lully Laudate pueri Dominum i O sapientia in misterio – motety / motets LWV 77

André Campra Grand Dixit Dominus

BILETY / TICKETS: VIP 50 ZŁ, N 30 ZŁ / U 20 ZŁ

9.09.2018, niedziela, godz. 19:30 / Sunday, 7:30 pm
Bielawa, kościół pw. Wniebowzięcia NMP / Church of the Assumption of the Blessed Virgin Mary
Sen Scypiona / The Dream of Scipio                       

Jarosław Thiel – dyrygent / conductor

Lydia Teuscher, Isabel Schicketanz – soprany / sopranos

Franziska Gottwald, Julia Böhme – alty / altos

Sebastian Kohlhepp – tenor

Martin Schicketanz – bas / bass      

Wrocławska Orkiestra Barokowa / Wrocław Baroque Orchestra

Program / Programme:

Johann Adolf Hasse Il sogno di Scipione                       

***

Johann Sebastian Bach Laßt uns sorgen, laßt uns wachen – kantata / cantata BWV 213    

WSTĘP WOLNY / FREE ENTRY

9.09.2018, niedziela, godz. 20:00 / Sunday, 8 pm
Wrocław, kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja / Collegiate Church of the Holy Cross and St Bartholomew

Media vita in morte sumus

Björn Schmelzer – kierownictwo artystyczne
/ artistic direction
Graindelavoix

Program / Programme:

I Si dedero somnum oculis meis / If I shall give sleep to my eyes or slumber to my eyelids

Alexander Agricola Si dedero somnum oculis meis
Ludwig Senfl In pace / Si dedero
Josquin des Prés In pace in idipsum / Que vous ma dame
Alessandro Coppini Agnus Dei I z / from Missa Si dedero”

Jacob Obrecht Agnus Dei II z / from Missa Si dedero”
Antonius Divitis Agnus Dei III z / from Missa Si dedero”
Josquin des Prés
Agnus Dei I, II, III z / from Missa Hercules dux Ferrariae” 


II Media vita in morte sumus / In the midst of life we are in death
Jacobus de Kerle Media vita in morte sumus – motet

Nicolas Gombert Media vita in morte sumus – motet
John Sheppard
Media vita in morte sumus – motet
Orlando di Lasso Media vita in morte sumus – motet

BILETY / TICKETS: VIP 90 ZŁ, N 70 ZŁ / U 50 ZŁ

10.09.2018, poniedziałek, godz. 19:00 / Monday, 7 pm
Wrocław, NFM, Sala Czarna
/ Black Hall
Love is(n’t) in the air
Koncert w ramach MusMA
/ A concert of MusMA

Valentina Coladonato – sopran / soprano
Ex Novo Ensemble:
Daniele Ruggieri – flet
/ flute
Mario Paladin – altówka
/ viola
Nicoletta Sanzin – harfa
/ harp

Program / Programme:

Claude Debussy II Sonata na flet, altówkę i harfę

Katarzyna Krzewińska π*

Eliott Delafosse Femen*

Raffaele De Giacometti Flussi Perpetui*

Joris Blanckaert TGTBT. I hit you because I love you*

William Sundman Sääf Naso magister erat*

* Kompozycje powstały na zamówienie biorących udział w projekcie festiwali i instytucji; podczas koncertu będą miały miejsce ich polskie prawykonania. / All the compositions were commisioned by the festivals and institutions taking part in the project. This concert features their Polish premieres.

Wydarzenie w ramach projektu / This event is part of: MusMA. European Broadcasting Project

Partnerzy MusMA / MusMA Partners:
Narodowe Forum Muzyki (Polska) / National Forum of Music (Poland), Klarafestival (Belgia / Belgium), Mittelfest (Włochy / Italy), Festival de Wallonie (Belgia/ Belgium), Saxå Kammarmusikfestival (Szwecja / Sweden)

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

BILETY / TICKETS: VIP 50 ZŁ, N 30 ZŁ / U 20 ZŁ

10.09.2018, poniedziałek, godz. 19:00 / Monday, 7 pm
Bolesławiec, kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja / Church of the Assumption of the Blessed Virgin Mary and St Nicholas

Sen Scypiona / The Dream of Scipio                       

Jarosław Thiel – dyrygent / conductor

Lydia Teuscher, Isabel Schicketanz – soprany / sopranos

Franziska Gottwald, Julia Böhme – alty / altos

Sebastian Kohlhepp – tenor

Martin Schicketanz – bas / bass      

Wrocławska Orkiestra Barokowa / Wrocław Baroque Orchestra

Program / Programme:

Johann Adolf Hasse Il sogno di Scipione                       

***

Johann Sebastian Bach Laßt uns sorgen, laßt uns wachen – kantata / cantata BWV 213    

WSTĘP WOLNY / FREE ENTRY

10.09.2018, poniedziałek, godz. 19:00 / Monday, 7 pm
Syców, kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej / Church of Our Lady of Częstochowa
Media vita in morte sumus

Björn Schmelzer – kierownictwo artystyczne / artistic direction
Graindelavoix

Program / Programme:

I Si dedero somnum oculis meis / If I shall give sleep to my eyes or slumber to my eyelids

Alexander Agricola Si dedero somnum oculis meis
Ludwig Senfl In pace / Si dedero
Josquin des Prés In pace in idipsum / Que vous ma dame
Alessandro Coppini Agnus Dei I z / from Missa Si dedero”

Jacob Obrecht Agnus Dei II z / from Missa Si dedero”
Antonius Divitis Agnus Dei III z / from Missa Si dedero”
Josquin des Prés
Agnus Dei I, II, III z / from Missa Hercules dux Ferrariae” 


II Media vita in morte sumus / In the midst of life we are in death
Jacobus de Kerle Media vita in morte sumus – motet

Nicolas Gombert Media vita in morte sumus – motet
John Sheppard
Media vita in morte sumus – motet
Orlando di Lasso Media vita in morte sumus – motet

WSTĘP WOLNY / FREE ENTRY

 

11.09.2018, wtorek, godz. 19:00 / Tuesday, 7 pm
Wrocław, kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja / Collegiate Church of the Holy Cross and St Bartholomew
In Paradisum

Endrik Üksvärav – dyrygent / conductor
Collegium Musicale
NFM Orkiestra Leopoldinum
/ NFM Lepoldinum Orchestra

Program / Programme:
Paweł Szymański In Paradisum
Henryk Mikołaj Górecki
Szeroka woda / Broad Waters op. 39
Tõnu Kõrvits
Stabat Mater

***

Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu / Three Pieces in Old Style
Erkki-Sven Tüür Igavik in memoriam Lennart Meri, Requiem in memoriam Peeter Lilje

Koncert jest częścią programu obchodów stulecia niepodległości Estonii / The concert is part of Estonia’s Independence Centenary celebrations programme.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

BILETY / TICKETS: VIP 70 ZŁ, N 50 ZŁ / U 30 ZŁ


12.09.2018, środa, godz. 19:00 / Wednesday, 7 pm
Wrocław, Synagoga pod Białym Bocianem / White Stork Synagogue
Monteverdi – Madrigali guerrieri et amorosi

La Compagnia del Madrigale

Program / Programme:

Claudio Monteverdi

A quest’olmo SV 119 z / from Il settimo libro de madrigali (1619)

A Dio, Florida bella SV 110 z / from Il sesto libro de madrigali (1614)

Vago augelletto SV 156 z / from Madrigali guerrieri, et amorosi, … libro ottavo (1638)

Cruda Amarilli SV 94 z / from Il quinto libro de madrigali (1605)

Hor che’l ciel e la terra SV 147 z / from Madrigali guerrieri, et amorosi, … libro ottavo (1638)

***

Altri canti di Marte SV 155 z / from Madrigali guerrieri, et amorosi, … libro ottavo (1638)

Dolcissimo uscignolo SV 161 z / from Madrigali guerrieri, et amorosi, … libro ottavo (1638)

Lamento della ninfa SV 163 z / from Madrigali guerrieri, et amorosi, … libro ottavo (1638)

Tirsi e Clori SV 145 z / from Il settimo libro de madrigali (1619)

BILETY / TICKETS: VIP 90 ZŁ, N 70 ZŁ / U 50 ZŁ

12.09.2018, środa, godz. 19:30 / Wednesday, 7:30 pm
Kłodzko, kościół pw. Wniebowzięcia NMP / Church of the Assumption of the Blessed Virgin Mary
In Paradisum

Endrik Üksvärav – dyrygent / conductor
Collegium Musicale
NFM Orkiestra Leopoldinum
/ NFM Lepoldinum Orchestra

Program / Programme:
Paweł Szymański In Paradisum
Henryk Mikołaj Górecki
Szeroka woda / Broad Waters op. 39
Tõnu Kõrvits
Stabat Mater

***

Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu / Three Pieces in Old Style
Erkki-Sven Tüür Igavik in memoriam Lennart Meri, Requiem in memoriam Peeter Lilje

Koncert jest częścią programu obchodów stulecia niepodległości Estonii. / The concert is part of Estonia’s Independence Centenary celebrations programme.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

BILETY / TICKETS: N 10 ZŁ / U 5 ZŁ

13.09.2018, czwartek, godz. 19:00 / Thursday, 7 pm
Wrocław, NFM, Sala Główna / Main Hall

Madame Curie

Wojciech Michniewski – dyrygent / conductor
Anna Mikołajczyk – Madame Curie (sopran / soprano)
Paweł Skałuba – Pierre Curie (tenor)
Tomasz Rak – Paul Langevin (baryton / baritone)
Leszek Skrla – Einstein (baryton / baritone)

Monika Fedyk-Klimaszewska – Missy Maloney (mezzosopran / mezzo-soprano)

Joanna Wesołowska – Loïe Fuller (alt / alto)

Elżbieta Czajkowska-Kłos – Loïe Fuller (taniec / dance)

Anna Michalak – Ewa (sopran / soprano)

Marta Siewiera – Irena (mezzosopran / mezzo-soprano)
Polski Chór Kameralny
/ Polish Chamber Choir Schola Cantorum Gedanensis
Jan Łukaszewski – kierownictwo artystyczne
/ artistic direction

NFM Filharmonia Wrocławska / NFM Wrocław Philharmonic

Marek Weiss – reżyser / director

Program / Programme:

Elżbieta Sikora Madame Curie

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

BILETY / TICKETS: VIP – 200 ZŁ* / 110 ZŁ, I – N 80 ZŁ / U 60 ZŁ, II – N 60 ZŁ / U 40 ZŁ, III – N 45 ZŁ / U 25 ZŁ

13.09.2018, czwartek, godz. 19:30 / Thursday, 7:30 pm
Krotoszyn, kościół pw. św. Jana Chrzciciela / Church of St John the Baptist
Monteverdi – Madrigali guerrieri et amorosi


La Compagnia del Madrigale

Program / Programme:

Claudio Monteverdi

A quest’olmo SV 119 z / from Il settimo libro de madrigali (1619)

A Dio, Florida bella SV 110 z / from Il sesto libro de madrigali (1614)

Vago augelletto SV 156 z / from Madrigali guerrieri, et amorosi, … libro ottavo (1638)

Cruda Amarilli SV 94 z / from Il quinto libro de madrigali (1605)

Hor che’l ciel e la terra SV 147 z / from Madrigali guerrieri, et amorosi, … libro ottavo (1638)

***

Altri canti di Marte SV 155 z / from Madrigali guerrieri, et amorosi, … libro ottavo (1638)

Dolcissimo uscignolo SV 161 z / from Madrigali guerrieri, et amorosi, … libro ottavo (1638)

Lamento della ninfa SV 163 z / from Madrigali guerrieri, et amorosi, … libro ottavo (1638)

Tirsi e Clori SV 145 z / from Il settimo libro de madrigali (1619)


WSTĘP WOLNY / FREE ENTRY

13.09.2018, czwartek, godz. 20:00 / Thursday, 8 pm

Głogów, kościół pw. NMP Królowej Polski / Church of Our Lady the Queen of Poland

Moc ukraińskiego śpiewu / The Power of Ukrainian Voices

Roman Rewakowicz – dyrygent / conductor
Jewhen Sawczuk – dyrygent
/ conductor
Narodowy Chór Ukrainy
Dumka / The National Choir of Ukraine Dumka

Program / Programme:
Henryk Mikołaj Górecki Totus Tuus op. 60, Pieśni Maryjne / Marian Songs op. 54, Amen op. 34
***
Kyryło Stecenko Благослови, душе моя, Господа

Mykoła Leontowycz У Царстві Твоїм

Ołeksandr Koszyc Іже Херувими

Kyryło Stecenko Милість спокою

Walentyn Sylwestrow Отче наш

Jewhen Stankowycz Достойно є

Dmytro Bortniański Воскликніте Господеві вся земля

Jewhen Stankowycz Купальські пісні (fragment; solo: Oksana Nikitiuk – mezzosopran / mezzo-soprano)

Wołodymyr Zubycki Весільні пісні (solo: Oksana Nikitiuk – mezzosopran / mezzo-soprano)

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

WSTĘP WOLNY / FREE ENTRY

14.09.2018, piątek, godz. 19:00 / Friday, 7 pm
Wrocław, NFM, Sala Główna
/ Main Hall

In tempore belli

Giovanni Antonini – dyrygent / conductor
Il Giardino Armonico
Sandrine Piau – sopran
/ soprano

Giuseppina Bridelli – mezzosopran / mezzo-soprano

Krystian Adam Krzeszowiak – tenor

Fulvio Bettini – baryton / baritone

Chór NFM / NFM Choir

Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne / artistic direction

Program / Programme:

Joseph Haydn

Uwertura do opery L’isola disabitata / L’isola disabitata Overture Hob. XXVIII:9

Scena di Berenice Hob. XXIVa:10

Symfonia fis-moll Hob. I:45 „Pożegnalna” / Symphony in F sharp minor Hob. I:45 ’Farewell’

***
Missa in tempore belli C-dur / in C Major „Paukenmesse” H. XXII:9

BILETY / TICKETS: VIP – 250 ZŁ* / 150 ZŁ, I – N 110 ZŁ / U 90 ZŁ, II – N 80 ZŁ / U 60 ZŁ, III – N 50 ZŁ / U 30 ZŁ

14.09.2018, piątek, godz. 19:00 / Friday, 7 pm
Oleśnica, kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty / Church of Saint John the Apostle and Evangelist

Moc ukraińskiego śpiewu / The Power of Ukrainian Voices

Roman Rewakowicz – dyrygent / conductor
Jewhen Sawczuk – dyrygent
/ conductor
Narodowy Chór Ukrainy
Dumka / The National Choir of Ukraine Dumka

Program / Programme:
Henryk Mikołaj Górecki Totus Tuus op. 60, Pieśni Maryjne / Marian Songs op. 54, Amen op. 34
***
Kyryło Stecenko Благослови, душе моя, Господа

Mykoła Leontowycz У Царстві Твоїм

Ołeksandr Koszyc Іже Херувими

Kyryło Stecenko Милість спокою

Walentyn Sylwestrow Отче наш

Jewhen Stankowycz Достойно є

Dmytro Bortniański Воскликніте Господеві вся земля

Jewhen Stankowycz Купальські пісні (fragment; solo: Oksana Nikitiuk – mezzosopran / mezzo-soprano)

Wołodymyr Zubycki Весільні пісні (solo: Oksana Nikitiuk – mezzosopran / mezzo-soprano)

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

WSTĘP WOLNY / FREE ENTRY

15.09.2018, sobota, godz. 17:00 / Saturday, 5 pm
Wrocław, NFM, Sala Czerwona / Red Hall
Rozprawa o dobrowolnej niewoli / The Discourse of Voluntary Servitude

David Moss – narrator (A. Schönberg Ode to Napoleon Buonaparte op. 41)

Wiesław Cichy – aktor, reżyser / actor, director (M. Kagel Der Tribun)
Quartetto di Cremona:

Cristiano Gualco – skrzypce / violin

Paolo Andreoli – skrzypce / violin

Simone Gramaglia – altówka / viola

Giovanni Scaglione – wiolonczela / cello

Andrea Lucchesini – fortepian / piano

Zespół instrumentalny / Instrumental ensemble

Małgorzata Matera – scenografia, kostiumy / scenography and costumes


Program
/ Programme:

Anton Webern Sześć bagatel / Six Bagatelles op. 9

Mauricio Kagel Der Tribun
***
Claude Debussy
Kwartet smyczkowy g-moll / String Quartet in G Minor op. 10
Arnold Schönberg
Ode to Napoleon Buonaparte op. 41

BILETY / TICKETS: VIP 90 ZŁ, N 70 ZŁ / U 50 ZŁ

15.09.2018, sobota, godz. 19:00 / Saturday, 7 pm
Legnica, Akademia Rycerska, Sala Królewska / Military Academy, Royal Hall

Bitwy, szaleństwa i pożegnania / Battaglie, follie e addii

Giovanni Antonini – dyrygent / conductor
Il Giardino Armonico

Program / Programme:
Heinrich Ignaz Franz von Biber
Battalia á 10 D-dur / in D Major
Francesco Geminiani Concerto grosso d-moll / in D Minor nr 12 op. 1 „La follia”
Antonio Vivaldi
Concerto g-moll / in G Minor Per l’orchestra di Dresda” RV 577

***

Antonio Vivaldi Concerto C-dur / in C-major na flet sopranowy, smyczki i b.c. / for sopranino recorder, strings and b.c. RV 443

Joseph Haydn Uwertura do opery L’isola disabitata / L’isola disabitata Overture Hob. XXVIII:9; Symfonia fis-moll Hob. I:45 „Pożegnalna” / Symphony in F-sharp Minor Hob. I:45 ‘Farewell’

BILETY / TICKETS: N 10 ZŁ / U 5 ZŁ

15.09.2018, sobota, godz. 21:00 / Saturday, 9 pm
Wrocław, kościół pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława / Church of St Stanislaus, St Dorothy and St Venceslaus
Moc ukraińskiego śpiewu / The Power of Ukrainian Voices

Roman Rewakowicz – dyrygent / conductor
Jewhen Sawczuk – dyrygent
/ conductor
Narodowy Chór Ukrainy
Dumka / The National Choir of Ukraine Dumka

Program / Programme:
Henryk Mikołaj Górecki Totus Tuus op. 60, Pieśni Maryjne / Marian Songs op. 54, Amen op. 34
***
Kyryło Stecenko Благослови, душе моя, Господа

Mykoła Leontowycz У Царстві Твоїм

Ołeksandr Koszyc Іже Херувими

Kyryło Stecenko Милість спокою

Walentyn Sylwestrow Отче наш

Jewhen Stankowycz Достойно є

Dmytro Bortniański Воскликніте Господеві вся земля

Jewhen Stankowycz Купальські пісні (fragment; solo: Oksana Nikitiuk – mezzosopran / mezzo-soprano)

Wołodymyr Zubycki Весільні пісні (solo: Oksana Nikitiuk – mezzosopran / mezzo-soprano)

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości

BILETY / TICKETS: VIP 80 ZŁ, N 60 ZŁ / U 40 ZŁ

16.09.2018, niedziela, godz. 12:00 / Sunday, 12 noon
Wrocław, Oratorium Marianum

Vaghezze e ricercari – muzyczne skarby Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu / musical treasures of Wrocław University Library


Ensemble Imaginarium:
Enrico Onofri – skrzypce, kierownictwo artystyczne / violin, artistic direction
Simone Vallerotonda – arcylutnia / archlute

Luca Guglielmi – klawesyn / harpsichord

Program / Programme:

Giovanni Bassano Ricercata Seconda ze zbioru / from Ricercate, passaggi et cadentie (Wenecja / Venice, 1585; wersja z rękopisu nr 114 / manuscript no. 114 version)

Giulio Mussi da Lodi Canzon „La Spelada” ze zbioru / from Il Primo Libro delle Canzoni op. 5 (Wenecja / Venice, 1620)

Biagio Marini Sinfonia „La Orlandina”, Sinfonia La Gardana”, Gagliarda „La Caotorta” ze zbioru / from Affetti Musicali op. 1 (Wenecja / Venice, 1617)

Giovanni Bassano Ricercata Terza ze zbioru / from Ricercate, passaggi et cadentie (Wenecja / Venice, 1585; wersja z rękopisu nr 114 / manuscript no. 114 version)

Bartolomé de Selma y Salaverde Canzon Terza ze zbioru / from Canzoni, Fantasie et Correnti (Wenecja / Venice, 1638)

Giovanni Battista Fontana Sonata Terza ze zbioru / from Sonate a 1, 2,3 (Wenecja / Venice, 1641)

Anonim Fantasia [7], Fantasia [6] (rękopis nr 114 / manuscript no. 114)

Dario Castello Sonata Prima ze zbioru / from Sonate concertate in stil moderno, Libro secondo (Wenecja / Venice, 1629)

Anonim Ballet Mercury [50], Berg[a]masca von Nürnberg bekommen [49] (rękopis nr 114 / manuscript no. 114)

Giovanni Legrenzi Sonata „La Colloreta” Sonate a due e tre, Libro primo (Wenecja / Venice, 1655)

Stephen Nau Fantasia [47] (rękopis nr 114 / manuscript no. 114)

Biagio Marini Sonata Terza variata per il violino ze zbioru / from Sonate, symphonie, canzoni op. 8 (Wenecja / Venice, 1629)

Francesco Rognoni Vestiva [i] colli del Palest[r]ina – Modo di passeggiar con diverse inventioni non regolate al canto ze zbioru / from Selva de varii passaggi (Mediolan / Milan, 1620, wersja z rękopisu nr 114 / manuscript no. 114 version)

BILETY / TICKETS: VIP 90 ZŁ, N 70 ZŁ / U 50 ZŁ

16.09.2018, niedziela, godz. 19:00 / Sunday, 7 pm
Wrocław, NFM, Sala Główna / Main Hall

Verdi – Requiem

Sir John Eliot Gardiner – dyrygent / conductor
Corinne Winters – sopran / soprano

Ann Hallenberg – mezzosopran / mezzo-soprano

Edgaras Montvidas – tenor

Gianluca Buratto – bas / bass

Monteverdi Choir
Orchestre Révolutionnaire et Romantique

Program / Programme:

Giuseppe Verdi Messa da Requiem


BILETY
/ TICKETS: VIP – 350 ZŁ* / 250 ZŁ, I – N 200 ZŁ / U 180 ZŁ, II – N 160 ZŁ / U 140 ZŁ, III – N 110 ZŁ / U 90 ZŁ

1.09–31.10.2018

Wrocław, NFM, poziom 1 / level 1

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE / ACCOMPANYING EVENT

Wystawa rysunków Eugeniusza Gepperta związana z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę / Exhibition of Eugeniusz Geppert’s drawings on the occasion of Poland’s regaining of independence centenary

www.nfm.wroclaw.pl

www.wratislaviacantans.pl

________________________________________________________________________________________

Organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w programie. / The Presenter reserves the right to change the programme.

Organizator / Presenter:

Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego / The Witold Lutosławski National Forum of Music

pl. Wolności 1, 50-071 Wrocław

tel. / phone: +48 71 715 97 77, office@nfm.wroclaw.pl

Bilety / Tickets:

VIP* – bilety VIP z zaproszeniem do VIP Room / VIP tickets with invitation to VIP Room

VIP – bilety VIP / VIP tickets

N – bilety normalne / normal tickets

U – bilety ulgowe / reduced tickets

I, II, III – kategorie cenowe / price zones

Rezerwacja biletów / Bookings:

tel. / phone: +48 71 715 97 00, rezerwacje@nfm.wroclaw.pl

(pon.–pt.: 9:00–17:00, sob.: 15:00–20:30) / (Mon–Fri: 9 am–5 pm, Sat: 3 pm–8:30 pm)

Kasa biletowa NFM / Box Office:

(wejście od / entrance from pl. Wolności)

Godziny otwarcia / working hours:

pon.–pt.: 11:00–18:00 (lub do godziny wieczornego koncertu; przerwa: 15:00–15:30) / Mon–Fri:
11 am–6 pm (or until the hour of the evening concert; break between 3 pm and

3:30 pm)

sob.: 15:00–20:30 (lub do godziny wieczornego koncertu) / Sat: 3 pm–8:30 pm (or until the hour of the evening concert)

niedz.: na dwie godziny przed rozpoczęciem koncertu / Sun: two hours before the concert

Sprzedaż biletów online / Tickets online: www.bilety.nfm.wroclaw.pl