czwartek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wratislavia Cantans. Przekraczanie granic

Już można planować swoje uczestnictwo w 55. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans (od 4 do 13 września 2020 roku). Myślą przewodnią będzie przekraczanie granic – temat zainspirowany postacią Ludwiga van Beethovena, którego 250. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

Założona w 1966 r. przez Andrzeja Markowskiego jako festiwal oratoryjno-kantatowy, Wratislavia Cantans do dziś skupia się przede wszystkim na prezentowaniu piękna ludzkiego głosu. Realizowana przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, jest synonimem najwyższej jakości artystycznej i organizacyjnej. Koncerty gwiazd muzyki poważnej co roku przyciągają tysiące melomanów do znakomitych akustycznie sal NFM oraz zabytkowych wnętrz Wrocławia i kilkunastu miast Dolnego Śląska. W tym roku wystąpią m. in.: Magdalena Kožená, Duncan Ward, Agata Zubel, Thomas Ospital, Pedro Memelsdorff, Klangforum Wien, Huelgas Ensemble, Quatuor Mosaïques, Coro e Orchestra Ghislieri, Chor des Bayerischen Rundfunks, Lawrence Foster wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Giovanni Antonini i Il Giardino Armonico, a także zespoły NFM: Wrocławska Orkiestra Barokowa, Wrocław Baroque Ensemble, Chór NFM, Chór Chłopięcy NFM, NFM Orkiestra Leopoldinum oraz NFM Filharmonia Wrocławska, która w tym roku świętuje 75-lecie swojej działalności.

55. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Bilety w sprzedaży od 4 marca 2020 r.

Informacje o programie na stronie: http://www.wratislaviacantans.pl

* * *

Twórcą festiwalu Wratislavia Cantans był jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Andrzej Markowski. Po objęciu dyrekcji Filharmonii Wrocławskiej w 1965 roku już rok później zainicjował festiwal oratoryjno-kantatowy zakładający prezentację muzyki od okresu średniowiecza poprzez barok aż po muzykę współczesną. Koncerty odbywały się w zabytkowych kościołach i muzeach Wrocławia. Już w swoim założeniu festiwal był przedsięwzięciem o zasięgu międzynarodowym.

Od 1978 foku festiwal prowadził Tadeusz Strugała, dodając nowe wątki tematyczne: muzyka etniczna, muzyka różnych religii, turnieje kontratenorów na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, a także prowadzone przez wybitnych naukowców Akademie Festiwalowe poświęcone muzyce najmniej znanej, sesje naukowe oraz kurs interpretacji muzyki oratoryjnej. Nowością były wystawy towarzyszące koncertom i projekcje filmów o tematyce muzycznej. Od 1995 roku festiwal nosił podtytuł „Muzyka i sztuki piękne”.

Taką formułę festiwalu zastała obejmująca jego dyrekcję w 1996 roku Lidia Geringer d’Oedenberg, która na tym stanowisku pozostała do września 2005 roku. Jej zasługą jest materialne ustabilizowanie festiwalu i zainicjowanie współpracy z wieloma dolnośląskimi miastami, w których pojawiły się koncerty festiwalowe. W ustalaniu programów poszczególnych edycji festiwalu dyrektor Lidię Geringer d’Oedenberg wspomagało trzech kolejnych dyrektorów artystycznych: Ewa Michnik (1998–2001), Mariusz Smolij (2003–2004) i Jan Latham-Koenig (2005). W tym czasie repertuar festiwalowy został poszerzony między innymi o sztukę baletową i opery w wersji koncertowej.

We wrześniu 2005 roku dyrektorem generalnym festiwalu został Andrzej Kosendiak. Na jego zaproszenie funkcję dyrektora artystycznego przyjął znakomity angielski dyrygent Paul McCreesh. Następnie, w 2013 roku, stanowisko dyrektora artystycznego objął wybitny włoski dyrygent i intstrumentalista, Giovanni Antonini.

Wratislavia Cantans od 1978 roku należy do European Festivals Association. Każdego roku ponad trzydzieści tysięcy osób słucha koncertów festiwalu w radiu dzięki transmisjom Programu Drugiego Polskiego Radia, w tym wydarzeń nadawanych w całej Europie w ramach European Broadcasting Union (EBU).

Wśród artystów festiwalowych znalazły się takie sławy jak: Barbara Hendricks, Cecilia Bartoli, David Daniels, Derek Lee Ragin, Renée Fleming, Juan Diego Florez, Violeta Urmana, Joseph Calleja, Sir John Eliot Gardiner, Krzysztof Penderecki, Philippe Herreweghe, Antoni Wit, Andreas Scholl, Christianne Stotijn, Ton Koopman, Trevor Pinnock, Alexander Liebreich, Gustav Leonhardt. Na Wratislavii Cantans koncertowały również zespoły o światowej renomie, między innymi: Collegium Vocale Gent, Akademie für Alte Musik Berlin, Il Giardino Armonico, The English Baroque Soloists, Gabrieli Consort & Players, Chór Monteverdiego, Staatskapelle Dresden, The Royal Choral Society.