czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wratislavia Cantans. Będą „Widma”

Już wkrótce kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Juz prawie ostatni dzwonek na decyzję na co i kiedy pójść.

Czas na polski akcent w programie 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Tym razem usłyszymy jedno z zapomnianych dzieł Stanisława Moniuszki – niezwykłą kantatę Widma.

Niemal zapomniana dziś kantata Widma Moniuszki to utwór, który już krótko po premierze cieszył się dużą popularnością. Dzień po pierwszym publicznym wykonaniu kompozycji w „Dzienniku Warszawskim” pisano, że: „Widma są tym w muzyce, czym Dziady w literaturze”. Oparta na II części Mickiewiczowskich Dziadów kantata to dzieło przepełnione muzyką ludową i wiernie oddające treść literackiego oryginału. Zrządzeniem losu przez lata było w cieniu nieco młodszej kompozycji Moniuszki – Strasznego dworu. Dziś Widma wracają do sal koncertowych, by zachwycać swym oryginalnym brzmieniem. Skąd wzięło się u Moniuszki zainteresowanie Dziadami? Niektórzy badacze sugerują, że nie tylko ze względu na fascynacje twórczością jednego z wieszczów. Ponoć kompozytor miał okazję wziąć udział w pogańskim rytuale zadusznym, a potem zapragnął go wiernie odtworzyć za pomocą muzyki.

12 września 2017, wtorek, godz. 19:00

NFM, Sala Główna, pl. Wolności 1, Wrocław

Moniuszko – Widma


 

Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent, kierownictwo muzyczne

Jarosław Bręk – bas-baryton (Guślarz)

Aleksandra Kubas-Kruk – sopran (Zosia)

Antoni Szuszkiewicz, Mikołaj Szuszkiewicz – soliści Chóru Chłopięcego NFM (Aniołek/Staś)

Małgorzata Podzielny – przygotowanie

Jerzy Butryn – bas (Zły Pan)

Bogdan Makal – bas (Starzec)

Mariola Cierpioł – mezzosopran (Sowa)

Michał Ziemak – baryton (Kruk)

Mariusz Bonaszewski, Paweł Janyst, Przemysław Wasilkowski, Beata Passini – aktorzy

Franciszka Kierc-Franik, Iga Załęczna – tancerki

Emilia Górnisiewicz, Jan Grządziela, Paweł Boczkowski – szczudlarze

Anna Wieczorek, Anna Zachciał, Weronika Pawlik, Martyna Matoliniec, Magdalena Zabel, Piotr Michalczuk, Paweł Bernadowski, Jacek Schmidt, Krzysztof Paździora, Jakub Mieszała, Wojciech Zygmunt (Studenci Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu) – aktorzy

Chór NFM

Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne

Wrocławska Orkiestra Barokowa

Jarosław Thiel – kierownictwo artystyczne

Paweł Passini – reżyseria

Aleksandra Konarska, Paweł Janyst – asystenci reżysera

Zuzanna Srebrna – scenografia oraz kostiumy

Katarzyna Leks – asystent scenografa

Katarzyna Łuszczyk – reżyseria światła

Agata Konarska – wizualizacje


Program:

Stanisław Moniuszko Widma

________________________________________________________________________________

Recitar cantando – ten dosyć frapujący tytuł 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego ma symbolizować pewne rozszerzenie formuły programowej. „Deklamacja i śpiew” od niepamiętnych czasów żyją w symbiozie, i to nie tylko w przestrzeni muzycznej kultury Zachodu. Specyficzny związek tego, co mówione, recytowane i deklamowane, z tym, co śpiewane – w kontekście europejskiej nowoczesności, może nawet nowożytności – wskazuje muzyczne terytorium, na które wkracza teraz Wratislavia Cantans. Ową terra incognita do tej pory była opera.

Programowe ramy 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans są niezwykle szerokie i można je wyznaczać na wiele sposobów. Najważniejszymi punktami tej programowej triangulacji wydają się:  450. rocznica urodzin Claudia Monteverdiego i 250. śmierci Georga Philippa Telemanna; 500 lat od początków reformacji, z całym sztafażem muzycznych rozbieżności i punktów wspólnych, które zaistniały w kulturze i sztuce; dzieje ważnej średniowiecznej sekwencji (Stabat Mater) versus XX-wieczna refleksja nad ostatecznymi prawdami wiary albo romantyzm z jego fantastyczną duchowością. Wreszcie problem dla sztuki odwieczny i nierozwiązywalny, czyli konfrontacja emocjonalizmu z racjonalizmem. To osnowa Festiwalu, z którą splecie się wiele wątków pobocznych, drobniejszych, ale nie mniej ważnych.

Do Wrocławia przyjadą renomowani artyści. Inaugurować Festiwal będzie jeden z największych dyrygentów naszych czasów, znawca i mistrz interpretacji muzyki baroku – sir John Eliot Gardiner ze swoimi zespołami. To powrót do stolicy Dolnego Śląska artystów, którzy są cenieni i kochani przez publiczność. Na finał Festiwalu – debiut: dyrygent o korzeniach rosyjsko-greckich, Teodor Currentzis, i założony przez niego wokalno-instrumentalny ensemble musicAeterna. Naszymi gośćmi będzie cała plejada artystów i grup specjalizujących się w wykonawstwie historycznym: Accademia Bizantina kierowana przez Ottavia Dantone, Ensemble La Fenice i Jean Tubéry, grupy Il Suonar Parlante i Concordu de Orosei pod artystycznym kierownictwem gambisty Vittoria Ghielmiego, Le Concert Spirituel z Hervé Niquetem, Vocalconsort Berlin pod dyrekcją Daniela Reussa, wreszcie – last but not least – Il Giardino Armonico. Podczas Festiwalu nie zabraknie oczywiście zespołów Narodowego Forum Muzyki: NFM Filharmonii Wrocławskiej (gościnnie poprowadzi ją Marzena Diakun), Wrocławskiej Orkiestry Barokowej (wystąpi pod batutą Andrzeja Kosendiaka) i chórów NFM. Żaden Festiwal nie może obejść się bez solistów, bez gwiazd. We wrześniu we Wrocławiu będziemy mogli podziwiać niezwykłych śpiewaków: Tomáša Krála, Karinę Gauvin, Hanę Blažikovą, Furia Zanasiego, Willarda White’a czy Zacharego Wildera, by wymienić jedynie kilkoro z nich.

_________________________________________________________________________________________

 

„Gmina Polska” jest jednym z partnerów medialnych tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego.