To, jak Polska plasuje się w rankingach analizujących sytuację gospodarczą oraz ekonomiczno-społeczną państw świata, jest jednocześnie obrazem tego, w jakich warunkach działamy wszyscy tutaj – nad Wisłą, Wartą czy Odrą.
Istnieje kilka znaczących klasyfikacji gospodarczych pokazujących sytuację poszczególnych państw. Jedną z nich jest np. ranking „Paying Taxes 2013” analizujący systemy podatkowe 185 państw świata. Systemy podatkowe oceniane są na podstawie liczby płatności w ciągu roku, czasu, jaki firma musi poświęcić na rozliczenia, oraz łącznej wysokości obciążeń podatkowych i składkowych. Polska zajęła dalekie 114. miejsce.
W zestawieniu Wskaźnika Wolności Gospodarczej (Index of Economic Freedom), który jest publikowany przez „The Wall Street Journal” i Heritage Foundation, a zawiera ocenę ograniczeń, restrykcyjnych przepisów, zakresu stosowania przymusu przez aparat władzy w sferze gospodarki w różnych państwach, Polska zajmuje obecnie 57. lokatę (na 177 badanych państw).
Również daleko nam do czołówki w rankingu Doing Business (opracowuje go każdego roku Bank Światowy). Zestawienie to pokazuje, które z krajów mają lepsze i zazwyczaj prostsze przepisy regulujące sprawy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz silniejszą ochronę własności przez prawo. Wskaźnik Ease of Doing Business bazuje na badaniach przeprowadzonych i zweryfikowanych przez ponad 5000 przedstawicieli władz państwowych, prawników, konsultantów, księgowych i innych profesjonalistów, którzy na co dzień mają do czynienia z regulacjami prawnymi dotyczącymi biznesu (m.in. koszt kredytów, zakres jawności działania zarządów w firmach, system podatkowy, procedury związane z zawieraniem umów). Najnowszy Doing Business umieścił Polskę na 55. miejscu (analizowano sytuację w 185 państwach).
Natomiast Ranking Wolności Gospodarczej (przygotowany pod kierunkiem Fraser Institute z Kanady), będący składową projektu Economic Freedom Network (Sieć Wolności Gospodarczej), wskazał nasz kraj na 48. miejscu na 144 badane państwa. Ranking ocenia poszczególne państwa według swobody gospodarczej, jaką pozostawiają swoim obywatelom.
(tom)
Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 2/2013