środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wojsławice rozkwitają na nowo

Miłośnicy przyrody, stęsknieni prawdziwej, pełnej kolorów i zapachów wiosny będą mogli ją podziwiać w jednym z najpiękniejszych parków w Europie.

W niedzielę, 17 kwietnia, po zimowej przerwie zostanie otwarte wspaniale rozwijające się Arboretum w Wojsławicach, od roku 1988 będące filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma powierzchnię ponad 62 hektarów, a usytuowane jest malowniczo na Wzgórzach Dębowych. Łatwo tam trafić z odległej o dwa kilometry Niemczy – urokliwego miasteczka o ciekawej historycznej przeszłości.
 

Różaneczniki – spotkanie niezapomniane

W wojsławickim Arboretum zwiedzający znajdą ponad 10 tysięcy różnych gatunków i odmian roślin oraz trzy unikatowe polskie kolekcje narodowe. Spacer można rozpocząć od zwiedzania zabytkowego parku podworskiego z rzadkimi okazami pięknych, starych drzew oraz krzewów, w tym ponadstuletnich różaneczników (Rhododendron).

Kolekcja różaneczników w Wojsławicach należy do najstarszych oraz największych w Polsce i obejmuje około 1100 gatunków i odmian. Obecnie kolekcję wzbogacono o kilkaset nowych odmian, dotąd nieuprawianych w Polsce. Już w kwietniu rozkwitają jako pierwsze różaneczniki rodem z Azji Wschodniej, między innymi: syczuański, dahurski czy sichoteński. O tej porze zobaczymy również typowe wiosenne byliny – ciemierniki, ułudki, zawilce, miodunki, śnieżyczki, przylaszczki, lepiężniki i wiele innych. Wspaniale prezentują się łany właśnie kwitnących tysięcy narcyzów.

 

Magnolie i czereśniowe wzgórze

Przy sprzyjającej aurze będziemy mogli przejść się aleją magnoliową, gdzie posadzono kilkadziesiąt ich odmian. Szlachetne piękno tych drzew i krzewów zachwyca zarówno barwą kwiatów, jak i ich niepowtarzalnymi kształtami i niekiedy zapachem. Można też podziwiać różnorodność lilaków, potocznie zwanych bzami, których zarówno misterne kiście kwiatów, jak i zniewalający zapach mogą wprawić w zadziwienie.

Po koniec kwietnia zazwyczaj przypada czas kwitnienia czereśni. Całe wzgórze o powierzchni 12 hektarów, zwane nie przez przypadek „czereśniowym”, pokryje się bajkowym biało-różowym dywanem kwiatów. Zasadzono tam ponad 2 tysiące drzew historycznych odmian, z których przed wojną słynął Dolny Śląsk. Gdy owoce dojrzeją, zwiedzający będą mogli pokosztować ich smaku i podziwiać różnorodność owoców.

 

Sezon czas zacząć

Na bieżący sezon dyrektor Ogrodu Botanicznego – prof. Tomasz Nowak wraz z inspektor Arboretum – Hanną Grzeszczak-Nowak zaplanowali wiele atrakcji. Na rozpoczęcie sezonu 17 kwietnia pod znakiem powitania wiosny zapraszają w samo południe na wiosenny spacer z przewodnikiem, wystawę malarstwa Danuty Pałki-Szyszki „Zapach wiosny” i wystawę „Wiosennych piękności”. Warto pamiętać iż dostępne są chodniki, jest to dość długa trasa o gładkiej nawierzchni, przystosowana dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. Na terenie folwarku odbędzie się, oprócz kiermaszu roślin wiosennych, pierwszy w tym sezonie koncert z cyklu „Muzyka w ogrodzie”.

Kasy Arboretum czynne są codziennie od godziny 9 do 18, a teren ogrodu dla zwiedzających dostępny jest do godziny 20.

 

Niemcza – stara i niezwykła

Jak już wspomnieliśmy na początku, warto przy okazji cieszenia się pięknem wojsławickiego Arboretum odwiedzić również historyczną Niemczę, jedno z najstarszych polskich miast. Prawie cała Niemcza otoczona jest murem obronnym wzniesionym około 1430 roku i rekonstruowanym
w latach późniejszych. Bardzo ciekawy jest neogotycki kościół wzniesiony w latach 1864-65. Znajduje się tam barokowe wyposażenie z rozebranej kaplicy zamkowej. Nie można również przegapić zamku. Wzniesiony w XIII wieku, został zniszczony podczas wojen husyckich. Odbudowany w stylu renesansowym w 1585 roku, spłonął w 1735 roku. Kolejne odbudowy zatarły jego pierwotny wygląd, ale na pewno warto mu się poprzyglądać. Podobnie zresztą jak ratuszowi w Rynku i znajdującym się tam kamieniczkom, których rodowód sięga średniowiecza… W 2017 roku Niemcza będzie obchodziła 1000-lecie wielkiej bitwy obrony grodu z 1017 roku.

 

Tajemnicze miejsca

Zaledwie sześć kilometrów od Wojsławic jest Przerzeczyn-Zdrój, najmniejsze na Śląsku, wiejskie uzdrowisko. Znane od 1802 roku z ciepłych źródeł radonowo-siarczkowych, też należy do bardzo ciekawych miejsc. Jeśli będziemy mieli troszkę więcej czasu, to trzeba też odwiedzić Ząbkowice Śląskie, a tam Krzywą Wieżę. Jest to 34-metrowa wieża dawnej dzwonnicy, prawdopodobnie pozostałość zamku z XV wieku. Obecnie pełni funkcję turystycznego punktu widokowego. Jej odchylenie od pionu wynosi już 2,14 m (w Pizie – około 5 m). Tuż obok znajduje się Izba Pamiątek z Laboratorium dr. Frankensteina, która nawiązuje do pewnych tajemniczych wydarzeń z XVII wieku. Warto dodać, że miasto Ząbkowice nosiło dawniej nazwę Frankenstein.

Stosunkowo niedaleko Wojsławic (około 25 km) jest natomiast Muszkowicki Las Bukowy. Miłośnicy przyrody muszą go koniecznie odwiedzić. Jest to rezerwat ścisły o powierzchni 16,4 ha. Rosną tam imponujących rozmiarów buki, dęby, jesiony, jawory i świerki. Wczesną wiosną obficie kwitną kobierce śnieżycy wiosennej, śnieżyczki przebiśnieg, zawilca gajowego i pierwiosnka lekarskiego.

(zos)

 

Kolekcja różaneczników w Wojsławicach należy do najstarszych oraz największych w Polsce i obejmuje około 1100 gatunków i odmian. Pod koniec kwietnia przypada czas kwitnienia czereśni. Całe wzgórze o powierzchni 12 hektarów pokryje się bajkowym biało-różowym dywanem kwiatów. Zasadzono tam ponad 2 tysiące drzew historycznych odmian, z których przed wojną słynął Dolny Śląsk.