sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wojsławice pełne piwonii

Choć „arboretum” to określenie na miejsce, gdzie kolekcjonuje się drzewa i krzewy, to o wojsławickim oddziale Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego (o powierzchni ponad 62 hektarów) można powiedzieć o tej porze roku, że jest miejscem pełnym kwiatów.

Teraz właśnie kwitną róże i wiele bylin – piwonie, serduszka, dyptamy (krzewy Mojżeszowe), funkie, kosaćce, żurawki i wiele innych. W pierwszej połowie czerwca jeszcze cieszą kolekcje różaneczników (Rhododendron), zwłaszcza tych późniejszych odmian, także amerykańskich. Kolekcja Rhododendron w Wojsławickim Arboretumobejmuje ponad 1000 gatunków i odmian.

W niedzielę 9 czerwca zaplanowano IV Wystawę i Kiermasz Piwonii pod hasłem „Piwonia cesarzowa letnich ogrodów”. O godzinie 13 rozpocznie się spacer, podczas którego profesjonaliści, Tomasz Dymny i Jolanta Kozłowska-Kalisz, doradzą jak prawidłowo sadzić i pielęgnować piwonie.

Dla miłośników orientu nie lada atrakcją będzie spotkanie z przedstawicielami Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim, zajmujący się promowaniem chińskiej kultury i języka. Rodowici Chińczycy w godzinach od 12 do 17 przybliżą gościom kaligrafię i tradycyjne chińskie pieczęcie, chiński taniec Caiwei oraz ceremoniał parzenia herbaty połączony z degustacją. O godz. 12 bardzo oryginalnie zapowiada się koncert na tradycyjnych chińskich instrumentach muzycznych – guqin, guzheng, erhu.

W programie także jest wystawa piwoniowych kompozycji, przygotowana przez florystów ze Szkoły Policealnej LIDER z Wrocławia. Będzie więc ciekawie i na pewno pięknie.