czwartek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wojsławice. Niezwykłe narodowe kolekcje

Arboretum Wojsławice

Wojsławice koło Niemczy w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim. Znajduje się tam Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego, założone przez Fritza von Oheimba w 1880 roku. Dzisiaj rośnie tam kilka tysięcy gatunków drzew i krzewów, w tym ponad tysiąc sto gatunków różaneczników.

Wojsławickie Arboretum przez serwisy turystyczne wymieniane jest w czołówce miejsc, które warto odwiedzić, wędrując przez Dolny Śląsk. Jeżeli chodzi o atrakcje w okolicy, to Niemcza zajmuje pierwsze miejsce. I raczej nic nie zagraża, by Arboretum straciło tę najwyższą lokatę.

Wśród setek opinii na temat wojsławickiego raju, jakie przeczytać można na forach internetowych, zacytuję tylko kilka:

Byłem tam w połowie maja i miejsce to zrobiło na mnie niesamowite wrażenie. Mieniło się mnóstwem kolorów kwitnących właśnie kwiatów. Do tego jest gdzie pospacerować. Polecam wdrapanie się na górkę z altankami, z której rozciąga się przepiękny widok. Warto też zabrać ze sobą coś do zjedzenia, bo chodzenia jest na kilka godzin, a do tego pełno tu miejsc, gdzie można usiąść i zjeść, ciesząc oczy pięknymi kolorami.”

Powracamy tu często. Fantastyczne miejsce na niedzielny wypad. Teraz nawet można piknikować na trawie wśród drzew lub w altankach. Nam się udało jeszcze zobaczyć przepiękne rododendrony o różnych kolorach. Były również irysy i piwonie, i kolorowe krzewy.”

Przepiękne miejsce, byliśmy na święcie liliowców, barwne rabaty ciągnące się po pagórkach są cudowne, każdy zakamarek arboretum czymś zachwyca, park jest czymś wyjątkowym, alejki pośród starych drzew wiodące do ukrytych w ciszy i spokoju miejsc odpoczynku, z ławeczkami, ze stolikami, można usiąść, odpocząć, zrobić sobie piknik. Magiczne miejsce, na pewno tam wrócę.”

W wojsławickim Arboretum zwiedzający znajdą ponad 10 tysięcy różnych gatunków i odmian roślin oraz trzy unikatowe polskie kolekcje narodowe. Spacer można rozpocząć od zwiedzania zabytkowego parku podworskiego z rzadkimi okazami pięknych, starych drzew oraz krzewów, w tym ponadstuletnich różaneczników. Kolekcja różaneczników w Wojsławicach należy do najstarszych oraz największych w Polsce.

Od 1988 roku Arboretum w Wojsławicach należy do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Ta decyzja była jedną z najszczęśliwszych dla tego miejsca. Od tego czasu powiększono jej tereny o kilkadziesiąt hektarów. Różaneczniki, liliowce i bukszpany uzyskały statusy Polskich Kolekcji Narodowych. Arboretum otrzymało certyfikat Ogrodu Pokazowego Amerykańskiego Towarzystwa Liliowcowego. Zostało też europejską Stacją Oceny Odmian Liliowców. Trzy lata temu w Arboretum otwarte zostało GEOretum, czyli zbiór skał i minerałów Dolnego Śląska na bazie lokalnego kamieniołomu.

Arboretum to piękno i spokój, które w takim wydaniu znaleźć gdzie indziej nie jest łatwo. A warto przy okazji cieszenia się pięknem wojsławickiego Arboretum odwiedzić również historyczną Niemczę. Jedno z najstarszych polskich miast.

(gp)