niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wojsławice – miejsce niezwykłe

W poniedziałek wielkanocny, 17 kwietnia, Arboretum w Wojsławicach, będące filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, po zimowej przerwie otwiera dla zwiedzających ten niezwykły, ogromny bo 62 hektarowy park.

Tegoroczny sezon zapowiada się bardzo atrakcyjnie, szczególnie dla tych wszystkich, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą, jej piękno i lubią spacery. Specyficzny klimat Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich, na których położone jest Arboretum, rozległe panoramy, wielka przestrzeń, a także urokliwe stawy, park podworski to walory, jakich trudno szukać gdzie indziej.

Od wielu lat, oprócz różnych imprez organizowanych w Arboretum, zwiedzający są zapraszani do udziału w tematycznych spacerach z przewodnikiem. W kwietniu inspektor ogrodu Hanna Grzeszczak-Nowak wraz ze współpracownikami oferują trzy takie spacery. Już w dniu otwarcia Arboretum (17 kwietnia) w samo południe Hanna Grzeszczak-Nowak oprowadzi gości po roślinach zwiastujących wiosnę, które po zimowej szarówce cieszą chyba, jak żadne inne. Na niedzielę 23 kwietnia zaplanowano następny spacer „Szlakiem kwitnących unikatów” i otwarcie wystawy fotograficznej Darka Pawłowskiego, który poprowadzi warsztaty fotografii przyrodniczo-krajobrazowej. Natomiast w niedzielę, 30 kwietnia, odbędzie się kiermasz bylin i krzewów polskich producentów. Tego dnia w samo południe na spacer po „Roślinnych nowościach Arboretum” zaprosi dr Jolanta Kozłowska-Kalisz, która pokaże między innymi tysiące kwitnących narcyzów.

Na terenie całego Arboretum czekają przyjazne miejsca, zapraszające do wypoczynku, można też zaplanować całodzienny, rodzinny piknik z dziećmi, dla których przygotowano duży plac zabaw. Do dyspozycji gości jest także mała gastronomia. Właśnie teraz jest okazja, aby zobaczyć niezwykły widok kwitnącego 12-hektarowego sadu, z ponad 2 tysiącami starych odmian czereśni. Bilety wstępu można kupić w biletomacie i w kasie od godziny 9 do 18, a na terenie Arboretum można przebywać do godziny 20.