poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wojcieszów: Razem można więcej

Leżący w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego Wojcieszów ma typowo łańcuchową budowę i rozciąga się wzdłuż rzeki Kaczawy. Jego historia i rozwój związane były od dawien dawna z przemysłem wapienniczym. Naturalnym bogactwem tej ziemi są między innymi jaskinie i zjawiska krasowe, a wśród nich unikaty na skalę światową, w tym Jaskinia Kryształowa. Poza atrakcjami przyrodniczymi niemało jest tutaj zabytków architektonicznych, na przykład szubienica basztowa z XVI w., zabytkowe piece do wypalania wapna, kościół parafialny w Wojcieszowie Dolnym oraz niemało ciekawych pałaców i parków.

Choć natura w ostatnim czasie boleśnie dotknęła Wojcieszów i powódź zniszczyła wiele z tego, co udało się z mozołem zrobić, to miejscowa społeczność nie załamała rąk i powoli odbudowywana jest infrastruktura gminy. Przez ostanie osiem lat Wojcieszów rozwijał się bardzo dynamicznie i konsekwentnie – duża w tym zasługa władz gminy, burmistrza, jego współpracowników, radnych i samych mieszkańców, których hart ducha jest nie do przecenienia. – Zawsze pamiętam o swoim programie wyborczym i jestem dumny z tego, że tylko jednej obietnicy nie spełniłem – budowy boiska przy domu dziecka, która miała być przeprowadzona przez Starostwo Powiatowe w Złotoryi – mówi Sławomir Maciejczyk, burmistrz Wojcieszowa. – Z powodu trudnej sytuacji finansowej starostwa oraz niedogodności terenowych to zadanie zostało zawieszone.

Trzeba podkreślić, iż w latach 2007-2010 zrealizowano w Wojcieszowie wiele zadań infrastrukturalnych. Należą do nich: budowa kompleksu boisk w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012”, budowa hali sportowej przy Zespole Szkół w Wojcieszowie, modernizacja budynku miejskiego przedszkola, zakup specjalistycznego samochodu do wywozu odpadów, uzbrojenie ul. Słonecznej, budowa mieszkań socjalnych, budowa oświetlenia i modernizacja ul. Kościelnej, modernizacja sieci wodociągowej, modernizacja sali widowiskowej, remont mostu na rzece Kaczawie, modernizacja ośrodka zdrowia, budowa drogi i oświetlenia na drodze łączącej ul. Bolesława Chrobrego i Kościelną, modernizacja budynków na terenie basenu miejskiego, budowa oświetlenia (ul. Silesia, Kościelna, plac przy ul. Słowackiego, plac targowy, cmentarz i droga dojazdowa, plac i kościół NMP ), remont chodnika w Wojcieszowie Dolnym, budowa placu zabaw w Wojcieszowie Dolnym, remont ul. Sadowej i wybudowanie muru oporowego w Wojcieszowie Dolnym, modernizacja sieci wodociągowej w rejonie ul. Bolesława Chrobrego w Wojcieszowie Dolnym i modernizacja strażnicy OSP w Wojcieszowie Dolnym.

– Początek tej kadencji był bardzo udany, zrealizowaliśmy duże zadania wodociągowo-kanalizacyjne i dokończyliśmy inwestycje rozpoczęte w pierwszej mojej kadencji, na przykład halę sportową, radosną szkołę oraz modernizację przedszkola i sali widowiskowej – ocenia burmistrz Sławomir Maciejczyk. – Niestety, w roku 2012 dotknęła nas powódź, która poważnie zniszczyła Wojcieszów. Krok po kroku podnosimy się po tym dramacie, w roku ubiegłym wyremontowaliśmy wiele dróg i w tym roku także inwestujemy w infrastrukturę drogową, co widać przed Urzędem Miasta i na zmodernizowanych już ulicach: Kresowej, Miedzianej, Nadrzecznej, Robotniczej, Hutniczej, Targowej, Silesia, Jana Kochanowskiego i Stefana Żeromskiego. Po realizacji tych inwestycji większość dróg gminnych będzie odbudowana. W ubiegłym roku ukończyliśmy budowę czterech wodociągów i teraz możemy się skoncentrować na ważnych dla mieszkańców zadaniach – budowie dróg i oświetlenia.

Dla Wojcieszowa ważne jest pozyskiwanie środków zewnętrznych, bez których realizacja zadań znacznie by się przeciągała albo byłaby wręcz niemożliwa.

– Nasza gmina realizuje wszystkie inwestycje dzięki dofinansowaniom, w ciągu ośmiu lat pozyskaliśmy kilkadziesiąt milionów złotych – wyjaśnia Sławomir Maciejczyk. – Mam nadzieję, że czeka nas dobra przyszłość i gmina będzie się rozwijać, oby bez niedobrej wody. Będę kandydował na burmistrza Wojcieszowa. W moim programie wyborczym znajdą się zadania możliwe do zrealizowania przez nas, między innymi zakończenie modernizacji gminnych dróg i miejskiego basenu, poprawa infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej i budowa nowej oczyszczalni ścieków. Poza tym jesteśmy w aglomeracji jeleniogórskiej i mam nadzieję, że skorzystamy z tego w ramach nowego unijnego programowania 2014-2020, sięgając między innymi po środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Razem można zrobić więcej.

S.G.


 


 

Aktywnie w Górach Kaczawskich

Wojcieszów – Rokytnice nad Jizerou

Projekt „Aktywnie w Górach Kaczawskich – Wojcieszów – Rokytnice nad Jizerou”

współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa Przekraczamy Granice

W czerwcową sobotę i niedzielę – 21.06.2014 r. i 22.06.2014 r. – Burmistrz Miasta Wojcieszów gorąco zaprasza do zabawy na imprezie plenerowej pn. „Aktywnie w Górach Kaczawskich – Wojcieszów – Rokytnice nad Jizerou”. Zapewniamy wiele atrakcji, świetnie będą się bawić i dzieci, i młodzież, i dorośli. W programie wspólnej zabawy znajdą się m.in. międzynarodowe zawody konne, pokazy woltyżerki, występy zespołów muzycznych.

Przewidziano konkursy z nagrodami i konkurencje sprawnościowe dla dużych i małych oraz zabawę taneczną pod gwiazdami. Planowane są również pokazy strażackie z udziałem strażaków z miasta partnerskiego Rokytnice nad Jizerou i oczywiście strażaków z Wojcieszowa, którzy tradycyjnie przygotują grochówkę.

Chętni do spaceru wytyczoną ścieżką przyjaźni polsko-czeskiej będą mieli możliwość aktywnego wypoczynku, zwiedzając urokliwe okolice Wojcieszowa.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!