poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wisznia Mała: Ważny pierwszy Klucz

Jednym z podstawowych atutów tej gminy jest jej bliskość do Wrocławia, z którym gmina Wisznia Mała graniczy od południa. Dzięki drodze krajowej nr 5 relacji Wrocław – Poznań (także coraz bliższym widokom na zmodernizowanie ekspresowej trasy S5) i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia dojazd do gminy, będącej – kolokwialnie mówiąc – częścią obwarzanka wokół dużej aglomeracji, nie stanowi większego problemu. Ponadto przez gminę przebiegają linie kolejowe z Wrocławia do Poznania i Trzebnicy oraz regularnie kursują busy i autobusy usprawniające transport głównie w kierunku Wrocławia. Sprawnie działa także system komunikacji wewnętrznej między miejscowościami gminy, co czyni ją jedną z lepiej skomunikowanych gmin na Dolnym Śląsku.

Gmina Wisznia Mała jest świetnym i przyjaznym miejscem na osiedlenie się, na ulokowanie biznesu, na odpoczynek, sport i rekreację. Miejsce to pokochało przed laty wielu osadników, szanuje je i ceni także wielu nowych mieszkańców gminy. Ale nie tylko ci, którzy związali swój los z tą ziemią, dostrzegają jej piękno, a przede wszystkim gospodarność i zaradność miejscowego samorządu. W tym roku gmina Wisznia Mała została laureatem Dolnośląskiego Klucza Sukcesu. – To pierwsze takie wyróżnienie w historii naszej gminy – uśmiecha się wójt Jakub Bronowicki. – Cieszymy się, że nasze osiągnięcia zostały dostrzeżone także na zewnątrz. Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska nagrodziło nas przede wszystkim za osiągnięcia gospodarcze. Za to, co nasza gmina z roku na rok z powodzeniem realizuje w zakresie wzbogacania infrastruktury. To sukces całego naszego samorządu – radnych, pracowników urzędu gminy i moich współpracowników, mieszkańców gminy, także mój i byłego wójta Stanisława Moika, który bardzo przyczynił się do rozwoju naszej gminy. Wszyscy włodarze gmin starają się jak najlepiej pracować na rzecz lokalnych społeczności. Nasza praca nie zawsze jest doceniana i dlatego raduję się, że w tym roku Dolnośląski Klucz Sukcesu trafił do Wiszni Małej.

A mijające półrocze w gminie jest naprawdę dobre, dużo zadań jest rozpoczętych i kontynuowanych terminowo i bez specjalnych perturbacji. – Na pewno zawsze mogłoby być lepiej i nie na wszystkie sprawy ma wpływ nasz samorząd, ale nie będę dzisiaj uprawiał malkontenctwa i oceniam, że naprawdę jest nieźle – mówi wójt Jakub Bronowicki. – Przede wszystkim rozbudowujemy naszą kanalizację. Myślę, że realizacja tego zadania potrwa co najmniej dziesięć lat i przez ten okres będzie jednym z naszych priorytetów. Zakończył się rok szkolny i rozpoczęły wakacje, dlatego możemy rozpocząć remonty w szkołach, które robimy w Psarach i Wiszni Małej, a w najbliższym czasie czeka to jeszcze dwie kolejne placówki oświatowe. Tak jak każda materia, ta oświatowa też bardzo się zużywa i trzeba ją modernizować.

Zresztą system oświaty działa w zasadzie bez zarzutu i to też przyciąga do gminy nowych mieszkańców. W gminie funkcjonują przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, a jej władze ciągle podejmują działania usprawniające system oświatowy. Zwiększa się liczba miejsc w przedszkolach, a niedawno do użytku oddano nowoczesne obiekty zespołów szkół w Krynicznie i Szewcach, wyposażone w multimedialne pracownie.

Gmina Wisznia Mała to także świetne miejsce weekendowego wypoczynku. Można tutaj pobiesiadować w karczmie „Miłocin” położonej nad wodą wśród lasów i wzgórz, zwiedzić gminę z kijkami, uprawiając nordic walking pod okiem trenerów, uprawiać sport na licznych boiskach i salach sportowych. Jest tu wiele znakowanych szlaków rowerowych, niemało zabytków architektonicznych, w Rakowie pole golfowe, a w Krzyżanowicach i Rakowie szkółki jeździeckie. Poza tym w Szymanowie znajduje się lotnisko Aeroklubu Wrocławskiego oferujące loty na motolotni, skoki spadochronowe i loty szybowcem.

Gmina Wisznia Mała to miejsce zaiste znakomite dla zmęczonego szybkim życiem współczesnego człowieka.

S.G.