piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wisznia Mała: Tu zbudować dom

Rozmowa z Jakubem Bronowickim, wójtem gminy Wisznia Mała

Poza dobrym rozwojem gminy, wzbogacaniem infrastruktury i niezbędnymi do tego inwestycjami, gmina Wisznia Mała ma inne walory – ciekawą historię i zabytki, ale także dysponuje nietuzinkowymi ścieżkami rowerowymi

Jakub Bronowicki
Jakub Bronowicki

– Jesteśmy swoistą bramą Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, którą tworzy wiele gmin położonych na Wzgórzach Trzebnickich, wzdłuż Doliny Baryczy, pięknych, zróżnicowanych i malowniczych terenów, które są do odkrycia przez wielu jeszcze rowerzystów i pasjonatów aktywnej turystyki. Oni to powinni do nas zajrzeć i na pewno się nie zawiodą, bowiem tereny te są bardzo przyjazne dla rowerzystów. Jest i co pooglądać, smacznie pobiesiadować oraz odpocząć i przespać się w dobrych warunkach.

Jakie największe walory ma pana zdaniem gmina Wisznia Mała?

– Położenie na styku z Wrocławiem, stolicą Dolnego Śląska, skąd można rozpocząć ciekawe podróże na północ naszego województwa, a wszystkie drogi prowadzą przez gminę Wisznia Mała…

– …ale chyba do Rzymu.

– Może i do Rzymu, ale przez gminę Wisznia Mała. A co do naszych walorów naturalnych, to trzeba wymienić dwa piękne kompleksy leśne położone najbliżej Wrocławia. To las między Malinem, Ligotą Piękną i Pierwoszowem, gdzie znajduje się przystanek Kolei Dolnośląskich. Można zatem dojechać do tej miejscowości z rowerem, wysiąść na stacji, a potem przejechać na nim przez tereny naszej gminy i bardzo fajne lasy. Natomiast drugi kompleks leśny znajduje się nieopodal Mienic i Ozorowic. W Szewcach mamy kolejną stację Kolei Dolnośląskich i po Wzgórzach Trzebnickich można dojechać z jednej stacji do drugiej, robiąc sobie fantastyczną, rodzinną, jednodniową wycieczkę.

Na terenie waszej gminy zlokalizowane jest w Szymanowie lotnisko Aeroklubu Wrocławskiego…

– …będące świetnym miejscem do realizowania wielu rodzajów pasji lotniczych, w tym szybownictwa, spadochroniarstwa, lotniarstwa i lotów samolotowych. A co do innych atrakcji, to mamy także spore pola golfowe położone w pobliżu Kryniczna i Krzyżanowic oraz dysponujemy pięknym ośrodkiem wypoczynkowo-rekreacyjnym w Miłocinie, gdzie zlokalizowany jest pierwszy przystanek Kolei Dolnośląskich. Są tam korty tenisowe i boiska oraz stawy nadające się zarówno do pływania, jak i wędkowania. Ponadto w ostatnim czasie przygotowaliśmy dla turystów najwyższą naszą górę – Wiszniak, który jest świetnym miejscem rekreacyjnym, do którego można dojechać rowerem. Znajduje się tam miejsce piknikowe i wspaniały punkt widokowy zarówno w stronę Wrocławia, jak i w kierunku Doliny Baryczy.

Już przed kilkoma tysiącami lat ludzie obrali sobie dzisiejsze tereny gminy Wisznia Mała za swoje miejsce do życia – zapewne była wtedy dobra woda i lasy pełne zwierza. Dzisiaj też wasza gmina jest świetnym miejscem do zamieszkania i zbudowania tu swojego domu. Wszystko dzięki położeniu w pobliżu Wrocławia, świetnemu skomunikowaniu i drodze S5…

– …która łączy Poznań z Wrocławiem i naszą gminę połączyła z europejskimi trasami. Na pewno gmina Wisznia Mała jest fantastycznym miejscem do tego, aby choć na chwilę się u nas zatrzymać. A jeśli komuś się u nas spodoba, to może zostać przecież na dłużej i tutaj właśnie zbudować swój dom i powiększyć wiszeńską społeczność. Wszystkie nasze miejscowości mają rodowód średniowieczny, zawsze dobrze się tutaj ludziom żyło i dzisiaj też zapraszam wszystkich do gminy Wisznia Mała. Ludzie niegdyś dobrze wiedzieli, jaka ziemia jest dla nich dobra i czy ich wyżywi.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Zabytki w gminie Wisznia Mała

• Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krynicznie pochodzący prawdopodobnie z XVI wieku.

• Pałac w Machnicach wybudowany w latach 1817-1820.

• Pałac i folwark w Malinie wybudowany na początku XVIII wieku.

• Pałac w Mienicach wybudowany na początku XVIII wieku.

• Dwór w Ozorowicach wybudowany w XVIII wieku.

• Kościół filialny pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrowiczkach wzniesiony na początku XIV wieku i przebudowany w XIX wieku.

• Kościół filialny pw. św. Jadwigi w Strzeszowie, najprawdopodobniej wybudowany w roku 1374, odbudowany w roku 1498 i restaurowany w XIX wieku.

• Zabytkowy pałac otoczony fosą w Strzeszowie, który powstał prawdopodobnie w XVI wieku.

• Kościół parafialny pw. św. Anny w Szewcach, wzniesiony w XIV wieku, a następnie przebudowany w XVIII wieku.

• Pałac w Wiszni Małej, który początkowo był barokową rezydencją wybudowaną w XVIII wieku.

• Wysoki Kościół, gdzie w drugiej połowie XIX wieku na miejscu kościoła wzniesionego w roku 1296 powstał kościół neogotycki zbudowany przez protestantów.