piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wisznia Mała: Szymanowskie Święto Plonów

Nie ma na całym naszym pięknym globie takiego kraju jak Polska, gdzie tak uroczyście corocznie i już od wielu lat dziękuje się po żniwach rolnikom za plony i niełatwą pracę. Dożynki zaś to nie tylko podsumowanie żniw, ale również jedno z najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturalnych na terenach rustykalnych. W tym roku Święto Plonów w gminie Wisznia Mała zorganizowano w Szymanowie, słoneczna aura dopisała, a świętowano w fajnej, przyjaznej, sąsiedzkiej i rodzinnej atmosferze.

Święto Plonów jest również wspaniałą okazją do wspólnego kultywowania wiejskich tradycji oraz świetnej zabawy i wyśmienitą możliwością połączenia tej tradycji z rodzinnym piknikiem oraz zaprezentowania tego, co w gminie najlepsze, a tego dobrego w Wiszni Małej jest całkiem sporo. Uroczystości dożynkowe w Szymanowie zainicjowane zostały mszą świętą dziękczynną w miejscowej świetlicy, koncelebrowaną przez proboszcza, ojca Mieczysława Lenarda. Po mszy barwny korowód, z gminną orkiestrą dętą na czele, przeszedł ulicami Szymanowa i dotarł pod scenę, na której gospodarz dożynek wójt Jakub Bronowicki uroczyście otworzył tegoroczne Święto Plonów, a starostowie dożynek – Edyta Piwko i Rafał Gemborys – przekazali na jego ręce i ręce przewodniczącej rady gminy Małgorzaty Ottenbreit dorodny i pachnący bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż i symboliczne dary z najnowszych plonów.

Później przyszedł czas na program artystyczny. Pierwsza wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta z Wiszni Małej, a po niej Zespół Ludowy Szymanowianie wraz z Szymanowskimi Skowroneczkami, Zespół Ludowy Malinianie i Zespół Ludowy Strzeszowianki. Do wspólnej zabawy z powodzeniem zachęcał wokalista Koko z zespołu Koguty, a kulminacją dobrej zabawy był występ Bayer Full gromadzący liczną widownię.

Szymanowskie dożynki były również świetną okazją do zaprezentowania lokalnych produktów, kulinarnych pyszności, rękodzieła, a także do poznania oferty różnych firm. Zespół ratownictwa medycznego uczył na fantomie udzielania pierwszej pomocy, w stoisku gminnej biblioteki publicznej można było kupić tanio interesującą książkę, a w stoisku gminy były do wygrania budki dla ptaków, ozdobne krzewy i gminne gadżety.

Prowadzona była także akcja charytatywna na rzecz chorego Filipka. W loterii fantowej wygrywały wszystkie losy, a w dożynkowym turnieju sołectw na pierwszym miejscu ulokowało się sołectwo Szymanów, przed sołectwami z Mienic i Ozorowic. Warto też podkreślić, że najmłodsi mieli do dyspozycji swoje specjalne miasteczko obfitujące w mnóstwo atrakcji, a dla sympatyków militariów Jednostka Strzelecka 3003 im. Orląt Lwowskich przygotowała moc wojskowych ciekawostek. Nowością był laserowy pokaz, a dożynkową imprezę zakończyła zabawa taneczna trwająca do późnych godzin nocnych.

Była to dobrze przygotowana impreza, w której świetnie sprawdzili się organizatorzy: przede wszystkim sołectwo Szymanów z sołtysem Marcinem Ziętkiem na czele, Zespół Ludowy Szymanowianie i pracownicy Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Wiszni Małej. Bawili się świetnie wszyscy uczestnicy, w tym z magicznych Ozorowic, gdzie żyją trzy jubilatki kończące niebawem 95 lat. Panie mieszkają na tej samej ulicy, a w całych Ozorowicach 95-latków jest dziewięcioro. Widać warto tutaj kupić działkę budowlaną oraz oczywiście zamieszkać, mając sporą szansę na długi i szczęśliwy żywot.

HS