poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wisznia Mała: Podzielmy się plonami ziemi

Złociste wieńce mieniące się dojrzałymi kłosami świeżo zebranych zbóż, ziół, owoców i kwiatów – to początek dożynek w Wiszni Małej. Najważniejsze święto rolników – Święto Plonów – odbyło się w ostatnią sobotę sierpnia.

Zgodnie z tradycją podziękowanie za dary ziemi rozpoczęto od poświęcenia plonów i mszy świętej dziękczynnej w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wysokim Kościele. Msza celebrowana była przez ks. proboszcza Józefa Sadkiewicza. – W zapomnienie idą nazwy narzędzi rolniczych – mówił ks. Sadkiewicz – uprząż końska niewiele mówi młodzieży, nasze maszyny wprawdzie przyspieszają pracę, nie są wszakże w stanie zastąpić chłopskich dłoni i chłopskiego serca. O jedno i drugie woła polska wieś!

Podczas mszy dziękczynnej towarzyszyli proboszczowi: ks. wikary Robert Stachowicz, ks. Mariusz Bąkowski, proboszcz parafii św. Anny w Szewcach, oraz gościnnie ojciec Mirosław Redzisz z Białegostoku. Warto podkreślić niezwykle bogatą oprawę artystyczną, którą zaprezentowały grupy artystyczne działające przy OKSiR: chór Amicorum, Orkiestra Dęta z Wiszni Małej, której towarzyszył zespół taneczny mażoretek „Gracja”.

Po mszy wszyscy mieszkańcy i zaproszeni goście – wśród nich radni, sołtysi, dyrektorzy szkół gminnych – przeszli barwnym korowodem dożynkowym na teren boiska sportowego, gdzie dokonano prezentacji wieńców, powitania gości i uroczystego otwarcia dożynek.

Na ręce wójta Jakuba Bronowickiego i przewodniczącej Rady Gminy Małgorzaty Ottenbreit, bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów z koszem warzyw i owoców złożyli starostowie dożynek – Iwona i Marcin Czerniszowie.

– Prosimy dzielić go sprawiedliwie, żeby na żadnym stole chlebka nie brakowało – mówiła starościna, a jej słowa gromkimi brawami nagrodzili mieszkańcy i zaproszeni goście.

Wójt gminy podziękował za piękne przygotowanie Święta Plonów i ciężką pracę rolników: – Dziękuję wszystkim rolnikom za to, że dbają o nas. Dzięki temu mamy się czym pochwalić. Chleb, którym zostałem obdarowany jest symbolem tego, że potrafimy się dzielić – podsumował wójt Jakub Bronowicki. Następnie zaprosił wszystkich uczestników do wspólnej zabawy i udziału w konkursach dożynkowych.

Po radosnej ceremonii otwarcia nadszedł czas na prezentację zespołów artystycznych działających przy OKSiR, dożynkowy Turniej Sołectw, koncert zespołu Prognoza na Życie oraz występ gwiazdy wieczoru – zespołu Piękni i Młodzi.

Święto Plonów było cudowną okazją do spotkań i relaksu na łonie natury. Wielkim powodzeniem cieszyło się miasteczko rodzinne, gdzie najmłodsi mieli niezwykłą różnorodności atrakcji – od gier, poprzez konkursy sprawnościowe i fotobudkę, do pokazu baniek mydlanych.

Mieszkańcy i goście Wiszni Małej z zainteresowaniem zwiedzali stoiska handlowe z rękodziełem i produktami regionalnymi. Dla zmęczonych zabawą było miejsce na relaks w bibliotece plenerowej. Dla ciekawych nowych rozwiązań – stoiska informacyjne ARiMR, KRUS, DODR we Wrocławiu oraz zespołu doradców z Oddziału Powiatowego w Trzebnicy.

Anna Tarka