sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wisznia Mała: Piękne miejsce na ziemi

Tuż za północną granicą Wrocławia, w kierunku Trzebnicy, zaczynają się malownicze tereny Doliny Baryczy i Wzgórz Trzebnickich. Jeśli nie wiesz, gdzie wybrać się na wypad za miasto, polecamy gminę Wisznia Mała, do której można dotrzeć z centrum Wrocławia w 15 minut.

Gmina Wisznia Mała w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Wrocławia. Wielu z nich zbudowało tu swoje domy i prowadzi szczęśliwe życie pośród zieleni, nie tracąc ani dostępu do kultury, ani społecznej aktywności. Do gminy Wisznia Mała prowadzi wyremontowana droga krajowa nr 5 połączona węzłem północnym z Autostradową Obwodnicą Wrocławia, skorzystać można także ze Śródmiejskiej Obwodnicy Wrocławia, dojeżdżając do ul. Żmigrodzkiej i kierując się w stronę Poznania. Skorzystanie z publicznych środków transportu jest wyjątkowo wygodne w krótkiej podróży do Wiszni Małej. Z Dworca Głównego regularnie odjeżdża do Trzebnicy szynobus zatrzymujący się w Pierwoszowie, tuż obok Kompleksu Wypoczynkowego Miłocin. Do zachodniej części gminy można dotrzeć koleją PKP w kierunku Poznania, Żmigrodu, Obornik Śląskich – wystarczy wysiąść w Szewcach. Skorzystać można również z transportu busami i autobusami z głównego dworca autobusowego czy dworca Wrocław Nadodrze. Dróg jest wiele i wszystkie mogą nas zaprowadzić do gminy Wisznia Mała.

Na terenie gminy Wisznia Mała rozsiane są liczne pałace i kościoły. Warto choćby zobaczyć wspaniale odrestaurowany pałac w Machnicach, obok którego zbudowano parkour do uprawiania jeździectwa i skoków przez przeszkody. W Machnicach cyklicznie odbywają się zawody jeździeckie o krajowym i regionalnym zasięgu. W samej Wiszni Małej również znajduje się pałac, funkcjonujący obecnie jako szkoła podstawowa. Przy pałacu znajduje się zabytkowy park, pełen strumyków i ścieżek. Lokalnymi perełkami architektury są kościoły. W świątyni w Ozorowicach możemy podziwiać na ścianach średniowieczne malowidła, w Szewcach zachwyca obraz św. Anny namalowany przez Schefflera, a w Strzeszowie, będąc w kościele parafialnym, warto spojrzeć w górę i przyjrzeć się drewnianemu, rzadko występującemu sklepieniu.

Do Wiszni Małej zapraszamy cyklistów – ścieżki są oznaczone i sprawdzone. Rozległe malownicze połacie pól i zalesień zachęcają do rodzinnych wycieczek i weekendowych wypadów za miasto.

Wielu z tych, którzy odwiedzą gminę Wisznia Mała, zostaje w niej na dłużej, często po prostu tu znajdują swój dom. W ostatnich latach, wykorzystując środki europejskie, władze gminy rozbudowały infrastrukturę w ramach gminy. Mieszkanie tu nie wiążę się już z typowymi kiedyś „gminnymi” utrudnieniami. Utworzono na przykład gminną komunikację, tak by mieszkańcy mogli bez używania samochodów dotrzeć do serca gminy – Wiszni Małej, gdzie znajduje się ośrodek zdrowia, apteka, urząd gminy, ośrodek kultury i sportu, restauracja, bank i bankomat czy przystanek autobusowy, z którego – średnio w godzinnych odstępach – odjeżdżają autobusy do Wrocławia.

Mieszkańcy miejscowości położonych na południu gminy (bliżej Wrocławia) zostały objęte wrocławską komunikacją podmiejską. Wielkie wrażenie na przyjezdnych robi także ośrodek zdrowia, gdzie na pacjentów czekają specjaliści z różnych dziedzin, dyżurujący i służący radą. Dzięki kontraktom z NFZ leczenie jest z powodzeniem refundowane. Do dyspozycji pacjentów jest niedawno oddany do użytku nowoczesny ośrodek zdrowia z osobną poradnią dla dzieci zdrowych i chorych, gabinetem ginekologicznym z USG, a gabinet stomatologiczny wyposażony jest w aparat RTG z radiowizjografią cyfrową. Pacjenci, u których konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, mają je wykonywane od razu podczas wizyty.

W gminie Wisznia Mała niektóre miejscowości są już skanalizowane, pozostałe objęte są pracami przygotowawczymi. Unia Europejska nałożyła na Polskę terminy skanalizowania obszarów mieszkalnych, dlatego też w ramach programów wspierających władze gminy liczą na szybką realizację tych inwestycji, które nie byłyby możliwe do zrealizowania ze środków własnych gminy, bo są po prostu za drogie. Mieszkańcy korzystają z sieci wodociągowej, gazowej, a woda w kranach pojawia się prosto z nowej Stacji Uzdatniania Wody (SUW) w Machnicach, również wybudowanej przy współfinansowaniu z Unii Europejskiej. To jeden z ciekawszych obiektów infrastruktury wodnej na Dolnym Śląsku. SUW została wybudowana na jednym z wyższych wzniesień w gminie Wisznia Mała, przez co zużywane jest o wiele mniej energii potrzebnej do pompowania i utrzymywania ciśnienia w rurach wodociągowych. Woda napędzana jest w pierwszym stadium ze wsparciem siły grawitacji.

Wspólnie z powiatem trzebnickim z powodzeniem udało się wyremontować wiele powiatowych dróg, a gminne drogi dojazdowe do posesji pokryte są frezowiną odzyskaną z asfaltu podczas niedawnego remontu drogi krajowej nr 5.

Tu naprawdę świetnie się żyje, bo z jednej strony piękno przyrody i zabytków, z drugiej – troska gminnych władz o jakość życia i o nowoczesne udogodnienia… Warto wybrać gminę Wisznia Mała na swoje miejsce na ziemi!

Sebastian Ottenbreit