Rozmowa z JAKUBEM BRONOWICKIM, wójtem gminy Wisznia Mała
– Jak wygląda wkład waszego samorządu w dbanie o zabytki?
– Właścicielami zabytków w dużej mierze są parafie, które są łącznikiem ze średniowiecznymi czasami, w których nasze miejscowości powstawały. Niektóre z nich mogą się pochwalić historią ponad 850-letnią, a gmina położona jest na dawnym szlaku pielgrzymkowym z Wrocławia do Trzebnicy. Nasze miejscowości drzewiej należały do biskupstwa wrocławskiego bądź klasztoru trzebnickiego i w tym też czasie powstało niemało zabytków sakralnych, z których część przetrwała do dzisiaj. Za tych swoistych świadków historii odpowiadamy i corocznie przeznaczamy stosowne środki finansowe z budżetu gminy na utrzymanie zabytków, czyli na remonty obiektów i przywracanie ich dawnej świetności. Obiekty te wymagają sporych nakładów i specjalistycznych prac, a gmina Wisznia Mała sukcesywnie wspiera ich renowację. Potrzeby dotyczące ochrony zabytków widzą również władze Powiatu Trzebnickiego, marszałek województwa dolnośląskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Warto choćby dla zabytków odwiedzić gminę Wisznia Mała…
– …a można je zwiedzać, korzystając z naszych ścieżek rowerowych, ponieważ to my jesteśmy południową bramą do Dolnośląskiej Krainy Rowerowej.
Rozmawiał Sławomir Grymin
ZABYTKI W GMINIE WISZNIA MAŁA
• Kościół w Krynicznie pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika pochodzący prawdopodobnie z XVI w., wybudowany z surowej cegły, przypomina budowle neogotyckie. • Pałac w Machnicach wybudowany w latach 1817-1820 na zlecenie rodziny von Obernitz. Znajdujący się obok spichlerz i budynek gospodarczy pochodzą z pierwszej połowy XIX w. • Pałac i folwark w Malinie wybudowane w drugiej połowie XVIII w., w drugiej połowie XIX w. pałac przebudowała rodzina von Lobbecke. • Pałac w Mienicach wybudowany na początku XVIII w. prawdopodobnie przez rodzinę von Koschembar, a przebudowany po roku 1860. • Dwór w Ozorowicach wybudowany w XVIII w., później przebudowany na początku XX w. • Kościół filialny pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrowiczkach wzniesiony na początku XIV w., przebudowany w XIX w. Znajdują się w nim późnorenesansowa ambona i płyty nagrobne z XVII w. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica postawiona na początku XIX w. • Kościół filialny pw. św. Jadwigi w Strzeszowie, najprawdopodobniej zbudowany w roku 1374, odbudowany ok. 1498 roku i odrestaurowany w XIX w. Zachował się w nim renesansowy strop z XVII w. Obok kościoła usytuowana jest drewniana dzwonnica z początku XIX w. • W Strzeszowie znajduje się również zabytkowy pałac otoczony fosą, który prawdopodobnie powstał w XVI w. jako drewniany dwór. Pałac otoczony jest parkiem, którego początki sięgają XVIII w. • Kościół parafialny pw. św. Anny w Szewcach wzniesiony w XIV w., przebudowany w XVIII w. Do dziś w kościele znajduje się fragment wieży z XIV w. Znajduje się też w nim barokowy ołtarz z początku XVIII w. z obrazem patronki kościoła św. Anny, pędzla F.A. Schefflera z 1740 roku oraz renesansowa chrzcielnica z początku XVII w. • Pałac w Wiszni Małej , który był początkowo barokową rezydencją wybudowaną w XVIII w. Na jej miejscu wzniesiono murowany pałac, fundatorem którego był Eduard Friedrich von Lobbecke. Do pałacu przylega ogromny park. • W Wysokim Kościele w drugiej połowie XIX w. na miejscu, gdzie stał wcześniej kościół wzniesiony w 1296 roku, powstał kościół neogotycki zbudowany przez protestantów. Po II wojnie światowej kościół przekazano katolikom. Znajdują się w nim dziewiętnastowieczne kaplice grobowe rodzin von Schultze oraz von Lobbecke oraz grota Matki Bożej z Lourdes. Przy zakrystii znajduje się pomnik nagrobny Wilhelma Engela, jedyny ocalały z ewangelickiego cmentarza.