poniedziałek, 30 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wisznia Mała: Nowoczesna gmina ze średniowiecznym rodowodem

Rozmowa z Jakubem Bronowickim, wójtem gminy Wisznia Mała

Zima już w zasadzie odpuściła i w samorządach praca wre…

– W naszej gminie – jeśli chodzi o front inwestycyjny – nie ma zastojów i zima nie była przeszkodą, oczywiście przy realizacji zadań możliwych do przeprowadzenia w ujemnych temperaturach. Budowana jest kanalizacja w południowej części gminy – jesteśmy już na drogach powiatowych, a nawet weszliśmy na drogę wojewódzką w Psarach. Oczywiście, że związane są z tym utrudnienia w ruchu i trzeba wziąć to pod uwagę, przejeżdżając przez naszą gminę. Poza tym podpisaliśmy umowę dotyczącą dofinansowania budowy naszych świetlic m.in. w Strzeszowie, ale pogoda będzie miała zasadniczy wpływ na to, kiedy rozpocznie się to zadanie. Ponadto trwa budowa centrum Kryniczna, a przez Polską Spółkę Gazownictwa rozbudowywany jest gazociąg w Wiszni Małej.

Czy budowa trasy S5 przyspieszyła rozwój waszej gminy?

– To jest widoczne po liczbie placów budów, które wyrosły jak grzyby po deszczu m.in. wzdłuż starej „piątki”. Ma powstać nowa piekarnia, a obok niej kompleks związany z obsługą logistyczną sprzedaży artykułów gospodarstwa domowego. Także w Psarach firma Panattoni Europe stworzy duży kompleks, w którym zlokalizowanych będzie kilka podmiotów gospodarczych.

Wprawdzie Wisznia Mała nie jest typową gminą turystyczną

– …ale świetnie rozwija się u nas osadnictwo. Mamy też wspaniałe tereny rekreacyjne, lotnisko Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie, które jest miejscem rozgrywek World Games i wielu innych lotniczych zawodów sportowych, oraz piękne pole golfowe w rejonie Rakowa i Kryniczna. A ponadto szczycimy się naszymi lasami, położonymi najbliżej Wrocławia – to kompleks koło Malina, gdzie można fajnie odpocząć. Poza tym powstają u nas kolejne ścieżki rowerowe, którymi będzie można dotrzeć do wszystkich naszych atrakcji, także do atrakcyjnych Wzgórz Trzebnickich.

Ale również zabytki sakralne, kościoły i kapliczki…

– …świetnie uzupełniające wyprawę do gminy Wisznia Mała, której wszystkie miejscowości mają interesujący średniowieczny rodowód.

Zatem…

– Zapraszamy wszystkich do zróżnicowanej, gospodarnej i pięknej gminy Wisznia Mała!

Rozmawiał Sławomir Grymin

ZABYTKI W GMINIE WISZNIA MAŁA

Kościół w Krynicznie pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku. Według legendy został założony z inicjatywy św. Jadwigi, ale najprawdopodobniej ufundowało go biskupstwo wrocławskie. Kościół wybudowano z surowej cegły i z wyglądu przypomina budowle neogotyckie.

Pałac w Machnicach został wybudowany w latach 1817-1820 na zlecenie rodziny von Obernitz. W drugiej połowie XIX wieku do bocznej ściany pałacu dobudowano dwukondygnacyjną część z wieloboczną przybudówką. Znajdujący się obok spichlerz i budynek gospodarczy pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku.

Obecnie pałac jest własnością prywatną i mieści się w nim przestronny kompleks oferujący gościom miejsca noclegowe, sale bankietowe i konferencyjne. Na terenie wokół pałacu znajduje się parkur do uprawiania jeździectwa i skoków przez przeszkody, kryty „orlik”, kort tenisowy oraz zarybiony staw. Znajduje się tutaj również jedyny w tej części regionu stok narciarski.

Pałac i folwark w Malinie zostały wybudowane w drugiej połowie XVIII wieku. W drugiej połowie XIX wieku pałac został przebudowany przez rodzinę von Löbbecke. Obecnie bardziej przypomina budynek jednorodzinny niż pałac. Od strony południowej do rezydencji przylega park, do którego prowadzi ozdobna brama.

Pałac w Mienicach został wybudowany na początku XVIII wieku prawdopodobnie przez rodzinę von Koschembar, a następnie po 1860 roku został przebudowany. Aktualnie po rezydencji pozostały fragmenty murów obwodowych z resztkami ścian zewnętrznych przyziemia.

Dwór w Ozorowicach został wybudowany w XVIII wieku, a następnie przebudowany na początku XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został opuszczony i zdewastowany. Aktualnie z rezydencji pozostały mury obwodowe, część ścian działowych oraz portyk kolumnowy.

W Pierwoszowie na około 40-hektarowym terenie znajduje się ośrodek wypoczynkowy Miłocin z łowiskiem wędkarskim, karczmą, hotelem i centrum konferencyjnym.

Kościół filialny pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowiczkach został wzniesiony na początku XIV wieku, a następnie w XIX wieku przebudowany. We wnętrzu znajduje się późnorenesansowa ambona oraz płyty nagrobne z XVII wieku. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica postawiona na początku XIX wieku.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzeszowie został wybudowany najprawdopodobniej w 1374 roku. Po zniszczeniach został odbudowany około 1498 roku, a w XIX wieku restaurowany. W kościele zachował się piękny renesansowy strop z XVII wieku. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca drewniana dzwonnica wzniesiona na początku XIX wieku.

W Strzeszowie znajduje się również zabytkowy pałac otoczony fosą, który powstał prawdopodobnie w XVI wieku jako drewniany dwór. Budynek wielokrotnie był przebudowywany, ale największą modernizację i przebudowę przeszedł na początku XX wieku, kiedy to jego właścicielem był Albrecht von Rehdiger. Pałac otoczony jest parkiem, którego początki sięgają XVIII wieku. Aktualnie rezydencja jest własnością prywatną i znajdują się tam apartamenty do wynajęcia oraz rozlewnia wody źródlanej Pałacowa.

Kościół parafialny pw. św. Anny w Szewcach został wzniesiony w XIV wieku, a następnie przebudowany w XVIII wieku. Do dziś w kościele zachował się fragment wieży z XIV wieku. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz z początku XVIII wieku z obrazem św. Anny, patronki kościoła, pędzla F.A. Schefflera z 1740 roku oraz renesansowa chrzcielnica z początku XVII wieku.

Pałac w Wiszni Małej początkowo był barokową rezydencją wybudowaną w XVIII wieku. Na jej miejscu w 1836 roku został wzniesiony murowany pałac, którego fundatorem był Eduard Friedrich von Löbbecke. Do pałacu przylega rozległy park. Obecnie w budynku siedzibę ma Zespół Szkolno-Przedszkolny.

Wysoki Kościół – w drugiej połowie XIX wieku, na miejscu gdzie stał wcześniejszy kościół wzniesiony w 1296 roku, powstał kościół neogotycki zbudowany przez protestantów. Po II wojnie światowej kościół został przekazany katolikom. W kościele znajdują się dziewiętnastowieczne kaplice grobowe rodzin von Schultze oraz von Löbbecke oraz grota Matki Bożej z Lourdes. Przy zakrystii znajduje się pomnik nagrobny Wilhelma Engela, jedyny ocalały z ewangelickiego cmentarza.