niedziela, 2 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wisznia Mała: Górą konsekwentne działanie

Rozmowa z Jakubem Bronowickim, wójtem gminy Wisznia Mała

Warto podsumować to, czym w pierwszych miesiącach roku 2019 zajmował się samorząd gminy Wisznia Mała…

Jakub Bronowicki
wójt Jakub Bronowicki

– Półrocze rzeczywiście minęło bardzo szybko i nie wiadomo kiedy rozpoczął się już sierpień. Oceniam, że pierwsze miesiące tego roku były dla nas bardzo intensywne, co było związane z nową kadencją, nowym rokiem budżetowym i nową radą naszej gminy. Jest więc wiele stojących przed nami wyzwań, które trzeba rozpocząć, a trzeba także zakończyć przedsięwzięcia podjęte znacznie wcześniej. Zatem pierwsze półrocze roku 2019 było intensywne – udało nam się zakończyć budowę naszej ścieżki rowerowej z Wiszni Małej do Strzeszowa oraz ukończyć zagospodarowanie przestrzeni publicznej zarówno przed wiszeńskim urzędem, jak i w Krynicznie. Widać zatem, że jeszcze wydajemy unijne środki finansowe i z tego powodu bardzo się cieszę. Ponadto udało nam się zakończyć postępowania przetargowe wyłaniające wykonawców kolejnych etapów budowy kanalizacji w południowej części gminy i niebawem będziemy wbijać przysłowiową łopatę inicjującą tę inwestycję – budowę kanalizacji w Szymanowie i Krzyżanowicach. Jestem z tego niezmiernie zadowolony, bowiem największy projekt inwestycyjny w historii gminy – budowa kanalizacji sanitarnej w południowej części gminy – nabiera odpowiedniego tempa i rozmachu, co, mam nadzieję, w najbliższych latach pozwoli nam zakończyć tę inwestycję i podłączyć domostwa naszych mieszkańców do sieci kanalizacyjnej.

Oczywiście, jak będą dofinansowania zewnętrzne i pieniądze…

– …które przecież na razie są na budowanie sieci, a ponadto cały czas monitujemy i szukamy zewnętrznych pieniędzy na dofinansowanie przyłączy do kanalizacji, bowiem jest to kosztowna inwestycja również dla mieszkańców. Dlatego chcemy im w tym ulżyć i mamy program dofinansowania budowy przyłączy.

Na czym polega ów program?

– Po prostu gmina dokłada 5 tys. zł do każdego przyłącza, ale nie więcej niż 75 proc. udokumentowanych kosztów, a mieszkaniec zobowiązany jest do okazania rachunków i faktur dotyczących zrealizowania tego zadania. Wtedy my zwrócimy mu część poniesionych przez niego nakładów.

W wielu polskich samorządach rok 2019 jest niełatwy w sferze oświatowej.

– Doskonale wiemy, że po strajku oświata jest trochę potłuczona, bowiem rządzący potraktowali nauczycieli dość okrutnie i dzisiaj atmosfera w oświacie jest nieciekawa. Poza tym nauczycieli zaczyna brakować i nie powinno to nikogo dziwić.

Co poza budową kanalizacji będzie najbardziej istotne dla was w drugiej połowie roku?

– Mamy bardzo dużo pomysłów dotyczących przede wszystkim budowy dróg i oświetlenia drogowego. Jesteśmy już po przetargach i mamy wyłonionych wykonawców, którzy będą realizować te zadania. Zatem w drugim półroczu powstanie sporo nowych dróg – już się to dzieje i jest realizowane.

Dawno nie rozmawialiśmy o problemach związanych z ekranami dźwiękochłonnymi – a raczej z ich brakiem – w newralgicznych miejscach przy trasie szybkiego ruchu S5. Nie pytałem pana o to, czekając z nadzieją, że upływający czas będzie sprzyjał rozwiązaniu tej patowej sytuacji.

– Ale samo to nic się nie rozwiąże, lecz konsekwencje naszych działań są już dobrze widoczne. Przed dwoma miesiącami Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Najważniejsze, iż minister i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przyznali się do tego, że jednak popełnili błędy, wydając decyzje skutkujące zmniejszeniem liczby ekranów dźwiękochłonnych zamontowanych przy trasie szybkiego ruchu przebiegającej przez teren gminy Wisznia Mała. W związku z powyższym została otworzona droga prawna, która pozwala naszym mieszkańcom skrzywdzonym przez te działania domagać się w postępowaniach cywilnych zadośćuczynienia za straty wynikające z nadmiernego hałasu. Chcę podkreślić, iż GDDKiA musiała w poprzednim półroczu zlecić badania wskazujące na to, iż we wszystkich miejscach, o których mówiliśmy, potrzebne są ekrany – ponieważ są tam przekroczenia norm hałasu i teraz GDDKiA powinna w tych miejscach wybudować ekrany.

Krótko mówiąc, gmina Wisznia Mała miała po prostu rację

– …a nie miała racji GDDKiA, która całkowicie nas zlekceważyła i teraz powinna wypić nawarzone przez siebie piwo. Takie są konsekwencje arogancji i nieszanowania prawa. Bardzo się cieszę, że mieliśmy rację, ale do pełnej satysfakcji jeszcze daleko. Nasze racje wygrały, jest wyrok NSA, lecz dalej będą się toczyć postępowania przed marszałkiem województwa i mam nadzieję, że uda nam się wtedy udowodnić, że ekrany powinny zostać wybudowane.

Jakie są rozwiązania?

– Jest ich sporo, m.in. dobudowanie odpowiedniej liczby ekranów. Państwo mogło to zrobić za dużo mniejsze pieniądze, a teraz poniesie dodatkowe koszty i realizacja dobudowy ekranów będzie przy uczęszczanej już drodze. Poza tym istnieje też ewentualność wykupu nieruchomości bombardowanej nadmiernym hałasem.

Czy będziecie konsekwentni w doprowadzeniu do całkowitego rozwiązania tego problemu?

– Oczywiście, że tak, zresztą w ten sposób działamy w każdej sprawie.

To teraz o sprawach przyjemnych. Kiedy będą dożynki gminne w Wiszni Małej?

– Zapraszamy serdecznie wszystkich czytelników „Gminy Polskiej” na dożynki do Szymanowa – odbędą się 31 sierpnia. Zapewne jak zawsze u nas, będzie dobra zabawa, tym razem przy gwieździe – zespole Bayer Full.

Rozmawiał Sławomir Grymin

Imprezy kulturalne i sportowe w gminie Wisznia Mała

• 6.09 Wiszeńskie Spotkania ze Sztuką.  21.09 VI Wiszeńska (za)Dyszka (bieg na 10 km).  28.09 MTB Cross Country (zawody o puchar wójta). • We wrześniu – koncerty w ramach XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.  11.10 Wiszeńskie Spotkania ze Sztuką.  14.10 Gminne Obchody Dnia Edukacji Narodowej. • W październiku – koncerty w ramach XXV OFMKiO.  11.11 Obchody Narodowego Święta Niepodległości (koncert patriotyczny).  15.11 Wiszeńskie Spotkania ze Sztuką.  8.12 Gminne Mikołajki oraz Jarmark Bożonarodzeniowy.  13.12 Koncert kolęd. • Także w grudniu – V Turniej Judo o puchar wójta.