czwartek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wirus i henrykowska rocznica

Od 12 do 14 czerwca, w Henrykowie, miała odbyć się konferencja naukowa, a także ogromne, interdyscyplinarne przedsięwzięcie kulturalne związane z 750 rocznicą zapisania pierwszego zdania po polsku w Księdze Henrykowskiej. Niestety, podobnie jak wiele innych przedsięwzięć i to musi poczekać na lepsze / zdrowsze czasy.

W związku z sytuacją jaka jest obecnie otrzymaliśmy pismo od organizatorów przygotowywanej w Henrykowie konferencji. Publikujemy je poniżej:

Szanowni Państwo,

wszyscy mieliśmy nadzieje, że całe to szaleństwo szybko się skończy i uda nam się zorganizować wydarzenie, nad którym pracowaliśmy ponad półtora roku… Mowa oczywiście o obchodach rocznicy zapisania pierwszego zdania w języku polskim w Księdze Henrykowskiej.

W dniach od 12 do 14 czerwca, w Henrykowie, miała odbyć się konferencja naukowa, a także ogromne, interdyscyplinarne przedsięwzięcie kulturalne z występami takich gwiazd, jak Mikromusic, Raz, Dwa, Trzy, czy ShataQS. Okrągła rocznica – 750 lat – to idealna okazja do promocji naszej największej atrakcji, jaką bez wątpienia jest Klasztor Księgi Henrykowskiej.

Niestety, jak wiadomo, na dzień dzisiejszy organizacja imprez masowych została wstrzymana. Wobec powyższego zmuszeni jesteśmy podjąć decyzję o odwołaniu tego wydarzenia i zmianie pierwotnego planu. W ostatnim kwartale roku, jeśli sytuacja na to pozwoli, wrócimy z cyklem wydarzeń związanych z obchodami. Jesteśmy w trakcie ustalania nowego terminu konferencji naukowej. Planujemy również koncerty, spotkania autorskie oraz liczne warsztaty i wydarzenia, które realizować będą również nasi partnerzy – organizacje pozarządowe, w tym m. in. Fundacja Sztukupuku, która będzie kontynuowała swój duży, edukacyjno-kulturalny projekt.

Nasza interpretacja pierwszego zdania – „Day ut ia pobrusa, a ti poziwai” – na dzisiaj wygląda tak: „Daj, ja porozrabiam, a ty się zatrzymaj – powiedział COVID”… Wirus rozgościł się również na nowej wersji plakaty, którego autorką jest znana wrocławska graficzka – Joanna Gniady.

Mamy nadzieję, że już niedługo sytuacja wróci do normy i będziemy mogli podać więcej szczegółów dotyczących planowanych wydarzeń oraz zaprosić Państwa do udziału we wszystkich tych przedsięwzięciach.

Tymczasem życzymy wytrwałości i pozdrawiamy –

Burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarwicz wraz z organizatorami obchodów