poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wiosenni czciciele łapek

Wiosnę już chyba wszyscy czujemy. Przyroda buzuje. To wyjątkowy czas w roku. Jestem przekonany, że warto wygospodarować kilka godzin i zobaczyć, jak ten bardzo swoisty czas w kalendarzu wygląda wśród zwierząt.

Wrocławski ogród zoologiczny ciekawy jest przez cały rok. No bo każda pora roku to coś nowego w życiu zwierząt. Wiosna jest tutaj na swój sposób szczególna, a najlepiej przekonać się o tym samemu.

Jak informują nas pracownicy zoo, niektóre zwierzęta, jak na przykład samca gibbona białopoliczkowego, rozpiera energia, co w jego przypadku przejawia się jej rozładowywaniem na wyposażeniu swojego lokum. Niestety, w odróżnieniu od gibbonów czapników, które już od dłuższego czasu wychodzą na świeże powietrze, białopoliczkowe pozostawały w ciepłych pomieszczeniach. A to ze względu na małego gibbona, którym się opiekują. Ale tuż przed oddaniem do druku naszego miesięcznika i one poznały prawdziwy smak wiosny.

Ten czas wiosennego pobudzenia pracownicy ogrodu urozmaicają zwierzętom na różne sposoby. Koczkodany otrzymały specjalne „automaty” do dozowania przysmaków i bardzo szybko opanowały ich obsługę. Natomiast u waranów z Komodo organizowane są w każdy wtorek i piątek pokazy treningu i karmienia. Podczas tych pokazów odwiedzający ogród mogą zaobserwować, jak bardzo zwinne są to zwierzęta i jak ich opiekunowie nawiązują z nimi kontakt. Jest to bardzo ważne, gdyż w przyszłości będą to potężne i groźne gady, a zawarta w „dzieciństwie” przyjaźń z opiekunem pozwoli na dobre kontakty także gdy warany dorosną.

Zwierzęta w ogrodzie cieszą się z coraz dłuższych i słonecznych dni. Z możliwości spacerów korzystają zwierzęta, które zazwyczaj o tej porze roku siedzą w ciepłych pomieszczeniach. Sprzyjająca pogoda wykorzystywana jest przez pracowników zoo do wieszania nowych i naprawiania starych skrzynek i budek dla dzikich ptaków i nietoperzy żyjących na terenie wrocławskiego ogrodu (warto je poobserwować, spacerując alejkami).

To, że przyroda budzi się do życia, widać na przykładzie dzikich czapli, które corocznie zakładają gniazda na drzewach w pobliżu naszych stawów. Czaple już pozajmowały gniazda. Co ciekawe, ich kolonia po raz pierwszy przekroczyła granice zoo. Kilka gniazd można już dostrzec na drzewach rosnących na wale nad Odrą, w pobliżu Przystani Zwierzynieckiej.

Na początku marca wiosnę na wybiegu przywitały także lemury katta – kuzyni Króla Juliana z filmu (nie tylko dla dzieci) „Pingwiny z Madagaskaru”. Lemury katta to ssaki z rodziny lemurowatych, rzędu naczelnych i jedyny gatunek pośród lemurów prowadzący naziemny tryb życia, zamieszkujący południowo-zachodnie rejony Madagaskaru. W zoo lemury szaleją całymi dniami na swoim wybiegu za terrarium, gdzie można je obserwować, wygodnie siedząc na ławce. Do tego wyglądają niesamowicie, kiedy wystawiają się do słońca całym ciałem i wewnętrzną stroną łapek, jakby je czciły!

Wybierzmy się więc do zoo – zwierzęta czekają!

(mnm)

 

Godziny otwarcia: codziennie od godz. 9 do 17.

13-15 kwietnia ze względu na przygotowywanie obiektu do sezonu letniego Afrykarium będzie nieczynne.

Ceny biletów: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, studencki 25 zł.

Bilet rodzinny (dwoje dorosłych plus maksymalnie troje dzieci) kosztuje 85 zł.

Bilety grupowe: normalny 25 zł, ulgowy 12 zł.

Więcej informacji o biletach, zniżkach i promocjach na stronie wrocławskiego zoo.