sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wielokulturowy Śląsk – muzyka ,sztuka łączy

Od 25 do 29 września na Ziemi Kłodzkiej gościć będzie młodzież polonijna z Estonii i Łotwy.

Organizatorem tych warsztatów jest Fundacja ,,Alfa” z Wrocławia . Są to już drugie warsztaty na Ziemi Kłodzkiej. Pierwsze były w roku 2012. Dlaczego w tym miejscu pytamy Ewę Jaworską, przewodniczącą rady Fundacji ,,Alfa”.z Wrocławia.

– Na Śląsku przez wieki mieszkali Niemcy, Czesi, Polacy i wiele mniejszości ,które odcisnęły tu swoje piętno. Młodzież która przyjeżdża pochodzi z rodzin polskich których przodkowie zamieszkiwali różne regiony Polski obecnej jak i tej przedwojennej, więc też spotkała się z tym tyglem kulturowym. Najważniejsze co dają te warsztaty to kontakt z językiem polskim. Poznanie swoich rówieśników, udział w festiwalu Młodzieżowym w Dusznikach pozwala na spotkanie z kulturą młodzieżową. Wspólne zajęcia pomogą w nawiązaniu kontaktów .

Polska tych naszych gości jest często odbierana przez obraz ukształtowany przez ich najbliższych – rodziców ,dziadków. Celem tych warsztatów jest pokazanie współczesnego kraju, przemian jakie tu zaszły , pogłębienia świadomości obywatelskiej w zakresie pamięci o przeszłości,wspólnej historii oraz promowanie możliwości społeczeństwa międzykulturowego współczesnej Europy z jednoczesnym zachowaniem własnej tożsamości .

Strona fundacji www.fundacjaalfa.pl.