Pod koniec maja w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie odbyła się Jubileuszowa Gala z okazji 200-lecia powstania Giełdy w Polsce. To właśnie w budynku przy placu Bankowym 1 w Warszawie, zaprojektowanym przez włoskiego architekta Antonio Corazziego, miała siedzibę Giełda Kupiecka w latach 1828-1876.
Pierwsza Giełda powstała 12 maja 1817 r. w Królestwie Polskim i zwana była wówczas Giełdą Kupiecką. Była jedną z pierwszych nowożytnych giełd w Europie, a od największej na świecie giełdy nowojorskiej jest młodsza jedynie o 65 dni. Giełda od początku istnienia napędzała polską gospodarkę, wspierała ważne dla kraju infrastrukturalne przedsięwzięcia i kształtowała kolejne pokolenia wizjonerów.
Mimo wielu dramatycznych momentów w naszej historii na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci, Giełda była jednym z fundamentów naszej państwowości, była także barometrem nastrojów i odzwierciedleniem zainteresowań biznesowych Polaków.
– Przez dwa stulecia polska Giełda odgrywała istotną rolę społeczną i gospodarczą. Każda historia ma swoich bohaterów, a bohaterem warszawskiej Giełdy jest człowiek – polski przedsiębiorca. Obecnie Giełda Papierów Wartościowych (przywrócona do życia 26 lat temu), wspólnie ze wszystkimi uczestnikami rynku kapitałowego, ma szansę stać się wehikułem dla rozwoju, innowacyjności i konkurencyjności polskich firm. Do tej pory patrzyliśmy z przyjemnością na zagraniczne giełdy, które obchodziły swoje jubileusze i jesteśmy dumni, że GPW właśnie w tym roku dołącza do tego elitarnego grona – powiedział Jarosław Grzywiński, p.o. prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Jubileusz Giełdy w Polsce to nie tylko okazja do przypomnienia najważniejszych postaci i wydarzeń, które wpływały na jej kształt przez ostatnie dwa stulecia, ale też dobry moment na podsumowanie ostatnich dokonań i spojrzenie w przyszłość.
Obecnie warszawska Giełda Papierów Wartościowych to jedna z najszybciej rozwijających się giełd w Europie Środkowo-Wschodniej. Na GPW notowanych jest obecnie ponad 880 spółek o łącznej kapitalizacji ok. 350 mld USD. Grupa Kapitałowa GPW oferuje dostęp do szerokiej gamy instrumentów udziałowych, pochodnych, dłużnych i strukturyzowanych. Od lutego 2012 r. częścią Grupy Kapitałowej jest Towarowa Giełda Energii, na której dokonuje się obrót energią elektryczną, gazem ziemnym, prawami majątkowymi, będącymi elementem wsparcia odnawialnych źródeł energii, kogeneracji i efektywności energetycznej oraz gwarancjami pochodzenia i uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla.
W ostatnim czasie warszawska GPW odnosi kolejne sukcesy. W kwietniu 2017 r. kapitalizacja krajowych spółek osiągnęła rekordowy poziom ponad 660 mld złotych. Rynek cały czas utrzymuje się w trendzie wzrostowym.
(ip)