sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wielki awans niemodlińskiego karpia

Karp niemodliński został wpisany na krajową listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To już 62. produkt z naszego regionu na tej liście.

Początek chowu i hodowli karpia królewskiego w okolicach Niemodlina datowany jest na początek XIV wieku. W XV wieku za sprawą śląskich cystersów na terenie obecnej gminy Niemodlin wybudowano nowe stawy, zapewniające świeże ryby w okresie bardzo licznych postów. W XVI wieku dochód ze sprzedaży ryb kształtował się na poziomie 40 proc. w stosunku do całości dochodów w niemodlińskiej części ówczesnych dóbr książęcych. W połowie XVIII wieku na terenie dawnego powiatu niemodlińskiego funkcjonowało około 250 stawów, z czego ponad połowa znajdowała się na terenie obecnych gmin Niemodlin, Tułowice, Lewin Brzeski oraz Dąbrowa Niemodlińska.

Pod koniec XIX wieku stawy niemodlińskie za sprawą hrabiego Fryderyka Praschma zaczęły wracać do dawnej świetności, do hodowli wprowadzono galicyjskiego karpia królewskiego, będącego pierwowzorem obecnego „karpia niemodlińskiego”. Wszystkie reformatorskie zmiany wprowadzone na przełomie XIX i XX wieku doprowadziły śląską hodowlę stawową do pozycji lidera ówczesnej Europy, wyprzedzając Czechy, Austrię oraz inne prowincje niemieckie.

W latach powojennych utworzono Rejonowy Zespół Rybacki w Niemodlinie. W 1957 roku został on włączony w struktury Zarządu Lasów Państwowych w Opolu. Od 1960 roku wyodrębnione zostało Gospodarstwo Rybackie w Niemodlinie. Dziś gospodarstwo prowadzi hodowlę ryb na obszarze około 710 ha stawów w powiecie opolskim oraz 250 ha w powiecie raciborskim, produkując co roku około 400 ton karpia handlowego dla odbiorców z całego kraju.

Karp niemodliński to już 62. produkt z Opolszczyzny, który został uznany za tradycyjny.

(OP)