sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wielka reaktywacja

Trzeba było wielkiej cierpliwości i jeszcze większego samozaparcia, ale się udało. Po 69 latach z Nysy do Wrocławia pojechał bezpośredni pociąg.

Na początku stycznia stało się coś, w co wielu nie mogło uwierzyć. Niektórzy twierdzili nawet, że to prawdziwie historyczne wydarzenie. Dzięki długoletnim staraniom społeczników z Opolskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie udało się przywrócić bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy Nysą a Wrocławiem, przez Brzeg. Wcześniej chcący dostać się do stolicy Dolnego Śląska musieli się przesiadać w Brzegu, co często wiązało się z długim oczekiwaniem. I chociaż dworzec kolejowy w Brzegu bardzo sporządniał ostatnimi czasy, to jednak… Teraz wszystko się zmieniło.

Historycy kolejnictwa wyszperali w archiwach, że ostatni pociąg relacji Nysa – Wrocław jechał w 1946 roku. Zrobiliśmy więc milowy krok w rozwoju kolejowej infrastruktury. Przynajmniej na pograniczu Opolszczyzny i województwa dolnośląskiego.

Obecnie pociąg odjeżdża z Nysy o 10.40, do celu dojeżdża po godzinie i 37 minutach, a o 12.27 rusza w powrotną drogę. Lobbyści tego połączenia liczą, że być może uda się uruchomić także kurs w godzinach wieczornych. Miejmy nadzieję, że osiągną ten cel wcześniej niż za kolejne 69 lat.

(mtm)