poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wielka nagroda dla „Benjamin Britten – War Requiem”

Album „Benjamin Britten – War Requiem” z udziałem Chóru Filharmonii Wrocławskiej, nagrany pod batutą Paula McCreesha i wydany w 2013 roku przez Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans i wytwórnię Winged Lion, został nagrodzony BBC Music Magazine Award 2014 w kategorii: muzyka chóralna. Ogłoszenie zwycięzców tegorocznych BBC Music Magazine Awards odbyło się 8 kwietnia podczas gali w Kings Place w Londynie.

Jedno z najważniejszych oratoriów XX wieku jest wyrazem pacyfistycznych przekonań słynnego brytyjskiego kompozytora, Benjamina Brittena. W dziele napisanym z okazji konsekracji nowej katedry w Coventry Britten łączy łaciński tekst Missa pro defunctis („Mszy za zmarłych”) z dziewięcioma wierszami Wilfreda Owena, poety tworzącego w czasie pierwszej wojny światowej. Poezja stanowi poruszający, momentami kontrowersyjny komentarz do tekstu liturgicznego.

Płyta War Requiem, wydana w stulecie narodzin Benjamina Brittena, została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków i melomanów na całym świecie:

„Najnowsze z McCreeshowej serii nagrań wielkich oratoriów to znów ogromny aparat wykonawczy Gabrieli Consort & Players i Chóru Filharmonii Wrocławskiej – w sumie ponad trzystu wykonawców. Rezultat to kolejny tryumf – realizacja skomplikowanego i wielowarstwowego dzieła Brittena. (…) Dynamiczne Dies irae robi największe, wręcz szokujące wrażenie…”. („The Independent”, Andy Gill)

„Nagrane w studiu przez połączone siły brytyjskie i polskie War Requiem pod batutą McCreesha jest intensywne niczym koncert na żywo w katedrze; płyta wyznacza nowe standardy wykonawcze dla tego poruszającego dzieła chóralnego”. („The Financial Times”, Andrew Clark)

„Siedem chórów połączyło swoje siły w jeden żywo reagujący, wysokiej klasy zespół, który McCreesh prowadzi w bardzo naturalny sposób; tempo nigdy nie spieszy się zbytnio i nie słabnie; ta muzyka oddycha…”. („Gramophone”, Richard Fairman)

Wydawnictwo jest trzecim z serii albumów nagranych przez Chór Filharmonii Wrocławskiej (prowadzony przez Agnieszkę Franków-Żelazny) we współpracy z brytyjskim dyrygentem Paulem McCreeshem, który w latach 2006-2012 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Pierwszy krążek – Grande Messe des Morts Hectora Berlioza został wyróżniony nagrodą BBC Music Magazine 2012 w kategorii Technical Excellence (Techniczna Doskonałość). Druga płyta – Eliasz Felixa Medelssohna-Bartholdy’ego, została w 2012 roku uhonorowana przez „Gramophone” nagrodą Editor’s Choice, a w ubiegłym roku statuetką Diapason d’Or de l’Année 2013. (opo)