środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Więcej dla opolskiej kultury

1 mln 694 tys. zł więcej dla wojewódzkich instytucji kultury, w tym 464 tys. zł na podwyżki dla pracowników od 1 lipca – takie decyzje podjął Zarząd Województwa Opolskiego. To także większe dotacje w kolejnych latach.

To kolejna transza dodatkowych pieniędzy, jakie w tym roku zarząd przekazał z budżetu województwa opolskiego instytucjom kultury. O ile w styczniu tego roku plan dotacji przewidywał przekazanie instytucjom 21 mln 918 tys. zł, to dziś zamyka się on kwotą 25 mln 270 tys. zł. Jednak najnowsza decyzja to nie tylko przekazanie kolejnych pieniędzy. Jak mówił marszałek Opolszczyzny Andrzej Buła, będzie ona skutkować zwiększeniem dotacji w kolejnych latach.

– Oprócz wkładów na projekty własne, które są kontynuowane, oprócz zwiększania dotacji na dokończenie modelatorni w teatrze, przewidzieliśmy także podwyżki dla pracowników. To ważna decyzja, bo musimy ją uwzględnić w planach na lata 2017-2018. Spowoduje ona zwiększenie dotacji podmiotowych w kolejnych latach. Może nie będzie tak dużej rezerwy w budżecie, jak w tym roku, ale zaspokoimy potrzeby bieżące naszych instytucji – informował marszałek.

W tych dodatkowych pieniądzach są także kwoty przeznaczone na inwestycje – m.in. na dokończenie modelatorni w teatrze, modernizację pomieszczeń Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kośnego, z przeznaczeniem na bibliotekę obcojęzyczną, remont karczmy w Muzeum Wsi Opolskiej. W sumie na inwestycje w wojewódzkich instytucjach kultury trafi dodatkowo w tym roku ponad 1 mln 101 tys. zł.

VR