poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wąsosz: Priorytetem – przedszkole

Położona na północy Dolnego Śląska – na granicy z województwem wielkopolskim – gmina Wąsosz sięga swym rodowodem średniowiecza, a w bulli papieża Hadriana IV wydanej w roku 1155 występuje wzmianka dotycząca grodu kasztelańskiego Sądowel. Wąsosz leży w widłach rzek Baryczy i Orli i stanowi centrum życia społeczno-gospodarczo-kulturalnego gminy, a architektura miasta sprzyja spacerom starymi uliczkami prowadzącymi do zabytkowych kościołów, starych parków i przypałacowych kompleksów.

Gmina Wąsosz to także wspaniała przyroda, interesujące kompleksy leśne, kolorowe pola i łąki oraz niezapomniane walory kajakowych wypraw Baryczą. Dzisiaj to także – a może przede wszystkim – sprawnie zarządzany samorządowy organizm, dobra baza sportowo-rekreacyjna, przyzwoite placówki oświatowe i grube miliony finansowych środków zewnętrznych pozyskiwanych od wielu lat. W Wąsoszu pieniędzy się nie przejada, tylko konsekwentnie inwestuje, wzbogacając infrastrukturę gminy i działając dla polepszenia życia miejscowej społeczności.

– W tym roku priorytetem jest dla nas budowa samorządowego przedszkola, bowiem okazało się, że budynek, w którym teraz przebywają dzieci, nie spełnia norm przeciwpożarowych – mówi Marcin Koziński, sekretarz gminy Wąsosz. – Dwuoddziałowe przedszkole powstanie na terenie należącym do gminy, przy „orliku”. Ponadto w dalszym ciągu zajmiemy się budową kanalizacji sanitarnej – chcemy skanalizować południową część Rynku, z tyłu za budynkiem Urzędu Miejskiego w Wąsoszu. Wprawdzie jest to niewielki odcinek, około dwustumetrowy, ale trzeba to zrobić. Sądzę, że najpóźniej za dwa lata całe miasto będzie już skanalizowane. Niemałymi wyzwaniami będą drogi, ul. Polna, czyli połączenie miasta z Golą Wąsoską – i na to zadanie otrzymamy dofinansowania z Terenowego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. A ponadto cały czas realizujemy drogi poscaleniowe w Zbakowie Górnym i Zbakowie Dolnym i w tym roku mamy z tego tytułu do przerobienia milion złotych.

Warto podkreślić oszczędność i gospodarność miejscowego samorządu, który w zasadzie na wszystkie większe inwestycje pozyskuje zewnętrzne pieniądze.

– Na budowę przedszkola złożyliśmy wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego i we wrześniu będziemy wiedzieli, czy otrzymaliśmy dofinansowanie – wyjaśnia burmistrz Zbigniew Stuczyk. – Złożyliśmy też wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu dotyczący kotłowni tego przedszkola, a na kanalizację mamy złożony wniosek i przyznane dofinansowanie w formie dotacji i pożyczki z WFOŚiGW. A we wrześniu złożymy wniosek do RPO także na budowę kanalizacji. Natomiast drogi poscaleniowe są dofinansowane w stu procentach z funduszy unijnych i budżetu województwa w ramach Terenowego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

W gminie Wąsosz od wielu już lat inwestowano w bazę oświatową, co przyniosło wymierne efekty i dzisiaj bez przesady można powiedzieć, że wąsoskie szkoły mają to, co mieć powinny. Szkoła w Czarnoborsku ma boisko ze sztucznej trawy i budynek jest wyremontowany, szkoła w Płoskach ma boisko z naturalnej trawy, budynek jest odremontowany, szkoła w Wąsoszu dysponuje boiskiem ze sztucznej trawy i budynek jest odremontowany, ma też bieżnię lekkoatletyczną wybudowaną przed dwoma laty i boisko do koszykówki.

Fajna jest społeczność tej gminy. Mieszkańcy mają, jak wszędzie, swoje troski i radości, ale pięknie potrafią się cieszyć
– choćby ostatnio z sukcesu futbolistów Orli Wąsosz (prezes Ireneusz Grabowski), którzy awansowali do IV ligi. A niedługo – pod koniec sierpnia – dożynki połączone w tym roku z Dniami Wąsosza. Warto wtedy – ale także o każdej porze roku! – zawitać do tego pięknego i gospodarnego miasteczka.

S.G.